Terytorialsi i strażacy pomagają mieszkańcom w gminie Lubomierz

6
1522

Od wczoraj do pomocy poszkodowanych przez nawałnice mieszkańcom gminy Lubomierz dołączyli terytorialsi.

 

Na Dolnym Śląsku od kilku dni działają żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dolnośląscy terytorialsi usuwali w miniony weekend skutki podtopienia budynku, w którym znajduje się siedziba sądu w Lwówku Śląskim, a także pomagają w udrożnieniu kanałów wodnych i dopływów rzek.

Skierowaliśmy 46 żołnierzy do pomocy w gminie Wleń w powiecie lwóweckim – mówi kpt. Renata Mycio, oficer prasowy 16 BOT, która wyjaśnia, iż żołnierze pomagali mieszkańcom trzech najbardziej dotkniętych klęskom sołectw, to jest Pilchowic, Nielestna i Strzyżowca. W ostatnich dniach terytorialsi wspierali także poszkodowanych na terenie gminy Lwówek Śląski, głównie sołectwa Płóczki Górne. A od wczoraj pomagają w usuwaniu skutków nawałnic na terenie gminy Lubomierz.

To Burmistrz Lubomierza Pan Marek Chrabąszcz zwrócił się do wojska z prośbą o pomoc w uprzątnięciu zniszczeń. Żołnierze nie odmówili.

W czwartek 15 terytorialsów pracowało na terenie sołectwa Pasiecznik, gdzie pomagali w porządkach i udrażnianiu koryta strumienia. Dziś od samego rana wspierają mieszkańców, strażaków i urzędników w pracach na terenie sołectwa Pławna.

Żołnierze WOT i strażacy z OSP KSRG Lubomierz, ale także i przedstawiciele lubomierskiego urzędu sprzątają śmieci naniesione przez wielką wodę. Gałęzie, konary, ale także opony i inne przedmioty, które woda zabrała z posesji i wyrzuciła na brzeg, albo wtłoczyła w przepusty. Zabierają również z posesji zalane rzeczy. Pralki, lodówki, meble, … Wszystko trafia na przyczepę i dalej na składowisko odpadów. Pracami na miejscu koordynują pan radny Roman Moskwa i inspektor ds. obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego i wojskowości Leszek Telega.

Dla mieszkańców, którzy zostali zalani to nieoceniona pomoc.

Jeśli będzie taka potrzeba i będzie wniosek o dalsze wsparcie, na pewno żołnierze są w gotowości, aby takiej pomocy udzielić. – zapewnia kpt. Renata Mycio.

6 KOMENTARZE

    • WODY POLSKIE są instytucja, która została stworzona z myślą o tym … żeby była. Taki spadochron dla tych, którzy nic nie umieją a np. wpływowych rodziców mają, którzy zresztą i też nic nie umieją.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here