Tajemnica Poliszynela. Gdzie zutylizować stare części samochodowe?

10
8718

Co zrobić ze zderzakiem, uszkodzoną lampą, fotelem albo dywanikiem samochodowym? Wrzucić do odpadów zmieszanych, czy wieźć do lasu? A może jest inne rozwiązanie?

 

Za każdym razem, gdy widzimy śmieci w lesie, nie szczędzimy słów krytyki. Rzadko się jednak zastanawiamy, dlaczego ktoś tak postąpił? Dlaczego nie zadał sobie trudu i nie zawiózł tych śmieci do składowiska odpadów, PSZOK-u? Nie dopuszczamy myśli, iż być może odpady trafiły do lasu na przykład z bezsilności ich właściciela? Oczywiście nie pochwalamy żadnych wymówek w tym temacie. Niemal codziennie spotykamy ze śmieciami w lasach, przydrożnych rowach, na parkingach, czy w wodach okolicznych zbiorników wodnych. Jednak gdy na prośbę czytelnika postanowiliśmy znaleźć „legalne” miejsce na oddanie odpadów samochodowych na terenie gminy Lwówek Śląski okazało się, iż to wcale nie jest takie proste.

„Podczas sprzątania garażu natrafiłem na stary zderzak, PSZOK mi tego nie przyjmie do kosza się nie zmieści gdzie się tego pozbyć?” – zapytał nas kilka dni temu jeden z czytelników, który zauważa, iż efektem trudności z pozbyciem się takich odpadów są śmieci w lasach:

„Właśnie, dlatego ludzie wywożą do lasu pewne rzeczy, bo nie można ich legalnie zutylizować. Brak informacji gdzie takie rzeczy zostawiać i brak możliwości legalnego pozbycia się takich rzeczy”. – dodaje.

Chcąc pomóc mieszkańcowi gminy Lwówek Śląski postanowiliśmy znaleźć na terenie gminy miejsce, gdzie legalnie można oddać stary samochodowy zderzak. Pierwsze kroki skierowaliśmy do PSZOK-u. Niestety, tam usłyszeliśmy, iż „samochodówki” nie przyjmują. Z szybami, zderzakami, reflektorami, elementami karoserii, a nawet dywanikami samochodowymi każdy musi poradzić sobie sam, bo odpady samochodowe nie zaliczają się do odpadów komunalnych i zgodnie z ustawą urzędy miast i gmin nie mają obowiązku zajmować się ich zagospodarowaniem. Dla urzędników brak obowiązku oznacza „święty spokój”. Natomiast dla mieszkańców, którzy kupili nowe dywaniki do samochodu, albo wymielili lampy pozbycie się starych elementów oznacza koszmar. Bo gdzie zawieźć, gdzie wyrzucić takie odpady?

Przemiła pani na PSZOK-u poinformowała nas, iż ona nie wie, ale sugeruje pytać w firmach zajmujących się kasacją samochodów, albo w warsztatach samochodowych. Skontaktowaliśmy się więc z kilkoma mechanikami. Ci nieoficjalnie przyznawali, iż z pozbyciem się takich śmieci jest spory problem i mimo szczerych chęci nie potrafili nam wskazać w okolicy żadnego punktu odbioru odpadów samochodowych.

Kolejne telefony i docieramy do PSZOK-u w sąsiednim Gryfowie Śląskim. Wprawdzie tam nie przyjmują tzw. samochodówki, jednak od razu dostajemy namiary na znajdującą się zaledwie trzy kilometry dalej prywatną firmę, która – za odpłatnością 1 zł netto za kilogram czystego plastiku (np. zderzaka samochodowego) i 2,5 zł netto za kilogram np. samochodowych foteli przyjmie od nas każdą rzecz. Podobną firmę udało nam się znaleźć w Jelenie Górze.

Może Wy wiecie, gdzie na terenie gminy Lwówek Śląski można oddać stare elementy samochodowe? Piszcie w komentarzach.

A tak swoją drogą szkoda, iż takich informacji nie dostaje się bezpośrednio w PSZOK-u. A jeszcze bardziej, iż szkodliwe dla środowiska śmieci nie są odbierane w naszych Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

przeczytaj także:

Jak grzyby po deszczu rosną dzikie wysypiska śmieci
Jak pięknie jest w tym lesie.

10 KOMENTARZE

  1. Podobna sytuacja jest z oddaniem styropianu. Szok! PSZOK nie przyjmuje i brak w okolicy firm, gdzie można by się tego pozbyć. A władze nic z tym nie robią! Wstyd! A dzikie wysypiska rosną!

  2. Olej do ogniska no tak…. Styropian i zderzaki też można potraktować w ten sposób.
    Ale tak serio to pewnie chodzi o firmę Eko – World we Wieży!!!!
    Oleju na pewno nie, jednak styropian i zderzaki na 100 %
    Ogólnie godni polecenia.

  3. A ci wełną mineralną. Eko Word chętnie przyjmie ale zapakowana w odpowiednie worki i za kosmiczną sumę od metra sześciennego. Jak remontujesz dach to zakup nowej wraz z transportem wyjdzie Ciebie duuuużo taniej niż utylizacja starej. Może ktoś wie gdzie tego się pozbyć

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here