Szkoły nadal zamknięte. Wiemy, kiedy odbędą się egzaminy

6
1126

Dziś podczas konferencji prasowej Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji poznaliśmy szczegóły dotyczące szkolnictwa w czasie epidemii.

Obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na odwieszenie działalności szkół. Zdecydowaliśmy o dalszym ograniczeniu działalności tych placówek – do 24 maja.

Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiczna pozwoli na to by egzaminy się odbyły, z zachowaniem rygoru bezpieczeństwa. Ta dzisiejsza decyzja pokazuje dużą perspektywę, daje czas maturzystom i ósmoklasistom na przygotowanie się do egzaminów. – mówił Minister Szumowski.

Egzamin maturalny się odbędzie, podobnie egzamin ósmoklasisty. Wyznaczyliśmy daty dość odlegle i bezpieczne. Matura2020 rozpocznie się 8 czerwca. Ze względu na sytuację epidemiologiczną nie będzie części ustnej. Będą to tylko egzaminy pisemne

Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca br. Egzaminy pisemne maturalne rozpoczną się 8 czerwca. Nie będzie w tym roku egzaminów maturalnych ustnych. Egzamin potwierdzające kwalifikacje w zawodzie potrwa od 22 czerwca do 9 lipca. Tak wygląda harmonogram tegorocznych wiosennych egzaminów.

Tabela z terminami egzaminów 2020. 16-18 czerwca – egzamin ósmoklasisty, 8-29 czerwca – egzamin maturalny bez egzaminu ustnego, 22 czerwca – 9 lipca – egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017), 17-28 sierpnia – egzamin zawodowy (Formuła 2019).

– Zgodnie z zapowiedzią z wyprzedzeniem informujemy o terminach egzaminów. Od samego początku zależało nam na tym, by je przeprowadzić tak, aby nikt nie czuł się pokrzywdzony w tej sprawie, a z drugiej strony, by przeprowadzić je maksymalnie bezpiecznie. Wierzę, że ten dodatkowy czas, który będą mieli uczniowie na przygotowanie się do egzaminów przełoży się na ich dobre wyniki. Ten wyjątkowy czas, w którym wszyscy jesteśmy dowiódł, że zdaliście egzamin z dojrzałości i wytrwałości. Już dziś życzę wszystkim powodzenia na egzaminach – powiedział Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.

Terminy egzaminów

Egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym potrwa od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.

Z kolei część pisemna egzaminu maturalnego w terminie głównym dla absolwentów wszystkich typów szkół rozpocznie się w poniedziałek, 8 czerwca 2020 roku i potrwa do 29 czerwca. W tym roku nie będzie egzaminów ustnych.

Termin dodatkowy egzaminu maturalnego jest zaplanowany od 8 do 14 lipca br. Wyniki egzaminu w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia br. Egzamin poprawkowy odbędzie się 8 września, a jego wyniki poznamy do 30 września.

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017) potrwa od 22 czerwca br. do 9 lipca. Natomiast egzamin zawodowy (Formuła 2019) zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.

O przeprowadzenie egzaminów zewnętrznych zaapelowała również Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W piśmie do Ministra Edukacji Narodowej z 20 kwietnia 2020 r. prof. Zbigniew Marciniak, przewodniczący Rady napisał: „egzaminy zewnętrzne stanowią obiektywną i porównywalną w skali kraju miarę poziomu przygotowania kandydatów do podjęcia dalszej nauki, co stwarza równe szanse w staraniu się o dostęp do następnego etapu edukacji. Dlatego w opinii Rady także w roku pandemii rekrutacja powinna zostać przeprowadzona w oparciu o wyniki centralnych egzaminów zewnętrznych”.

Zgodnie z wytycznymi poszczególne egzaminy odbędą się:

  • Egzamin maturalny – 8-29 czerwca
  • Egzamin ósmoklasisty – 16-18 czerwca
  • Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017) – 22 czerwca – 9 lipca
  • Egzamin zawodowy (Formuła 2019) – 17-28 sierpnia

 

-/ Ministerstwo Edukacji / red /-

6 KOMENTARZE

  1. Właśnie,pytajmy się naszą burmistrz panią Mariolę Szczęsną czy wyda a może już wydała poczcie nasze dane wrażliwe?Jeżeli wzięła na siebie to złamanie obecnie obowiązującego prawa i przyczynienie się,że do nkiektorych mogą za kilka miesięcy pukać komornicy dlaczego nie spłacamy rat kredytu,którego nigdy nie wzięliśmy to tylko nasuwa się jedno.Gdyby wydała w obecnym stanie prawnym to referendum o odwołanie na jesieni.

  2. a dla czego rodzice mają płacić za żłobek skoro dzieci nie mogą chodzić bo żłobki zamknięte na podstawie rozporządzenia. Czy przypadkiem komuś nie powywracało się pod sufitem , ryczałt to ryczałt ale musi być wykonana usługa a nie za frajer płacić. Rodzice zróbcie borutę i nie płaćcie i odwołajcie się sprawę macie wygraną . Nie pozdrawiam głupoli z urzędu

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here