Sylwestrowe działania strażaków

2
2063

W chwili, kiedy większość z nas skończyła pracę i szykuje się do pożegnania starego roku, strażacy nie mają odpoczynku, są na każde wezwanie.

 

Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców.

Oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem.

„Kominy: instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli, oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu” – przypomina Krajowa Izba Kominiarzy i przypomina, iż regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza zabezpiecza przed powstaniem pożaru sadzy w kominie.

W czwartkowe popołudnie 31 grudnia 2020 roku do dyżurnego PSK w Lwówku Śląskim wpłynęła informacja o pożarze w przewodzie kominowym w jednym z budynków przy ulicy Sportowej w Lubomierzu. Na miejsce natychmiast zadysponowano strażaków z JRG PSP w Lwówku Śląskim oraz druhów z OSP KSRG w Lubomierzu.

Strażacy apelują do wszystkich o zadbanie o sprawność pieców i przewodów kominowych.

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here