Świeradów: Możliwe braki wody. Burmistrz wydała ostrzeżenie

13
851
brak wody susza

Mieszkańcy miasta i turyści już dostrzegają problemy związane ze spadkiem ciśnienia w sieci. Ostrzeżenie o możliwości całkowitego zaniku w dostawie wody wydała Burmistrz Świeradowa- Zdroju.

 

Niepokojąco rozpoczynają się tegoroczne wakacje w kurorcie. Mieszkańcy i turyści mogą zostać pozbawieni bieżących dostaw wody. Wszystko z powodu suszy oraz braku działań zapobiegawczych.

Gwałtowny rozwój Świeradowa- Zdroju to nie tylko zyski z podatków, ale także konsekwencje- te krajobrazowe, o których mówi m.in. Stowarzyszenie Flins, jak również te związane z nienadążaniem przez władze miasta z rozwojem infrastruktury.

Od lat u kurorcie istnieje problem braku parkingów. W efekcie bardzo często można spotkać samochody zaparkowane w miejscach do tego nieprzeznaczonych – na skwerach, zielonych poboczach, a nawet na wjeździe do parku miejskiego. Mimo prób „gaszenia pożarów” problem nie zniknął. Nasila się głównie w weekendy, kiedy to jest zwiększony ruch turystyczny. Brak straży miejskiej i pojawiający się od wielkiego dzwonu patrol policji nie jest w stanie zdyscyplinować kierowców.

Niedostosowana do potrzeb i warunków sieć kanalizacyjna, szczególnie w okolicach ulicy 11- Listopada, czy Bocznej sprawiła, że niemal każdorazowo przy większych opadach deszczu wybijają studzienki kanalizacyjne a zawartość sieci ogólnospławnej płynie ulicami. Papier toaletowy, czy fekalia na ulicach uzdrowiskowego miasteczka, to dziś nic nadzwyczajnego.

Jak się okazuje miasto nie podjęło w ostatnich latach działań zapobiegających suszy w kranach. Brak wystarczających inwestycji w nowe źródła wody pitnej, czy rozbudowa istniejących na początku lata doprowadziły do sytuacji, w której burmistrz podjęła decyzję o wydaniu komunikatu ostrzegającego mieszkańców o możliwym braku wody w kranie.

„Szanowni Państwo uprzejmie informuje, że okresowo mogą wystąpić wahania ciśnienia wody w sieci wodociągowej, istnieje także możliwość całkowitego zaniku w dostawie wody na terenie miasta Świeradów- Zdrój. Za utrudnienia przepraszamy” – napisała w dniu 28 czerwca 2024 roku burmistrz Edyta Wilczacka.

Wakacje dopiero się rozpoczęły. Prognozy pogody nie są łaskawe. Na horyzoncie nie widać długotrwałych opadów deszczu, które mogłyby poprawić sytuację. A intensywne opady, jakie wraz z burzami pojawiają się chwilowo nad regionem sprawiają, iż wody bardzo szybko spływają do strumieni i rzek. Rozwiązaniem w tętniącym turystyką miasteczku nie są też beczkowozy, bo nie zapewnią one komfortu, za jaki płacą kuracjusze i turyści.

W zaistniałej sytuacji mieszkańcom i turystom zaleca się oszczędzanie wody. 

źródło wody w Świeradowie- Zdroju
źródło wody w Świeradowie- Zdroju

13 KOMENTARZE

 1. Sugeruję łapać tą wodę po ulewach z ulic wraz z zawartością ,i te kontrolowane zrzuty również i teraz byłoby jak znalazł.Oczywiscie proszę również dobudować więcej hoteli i apartamentowców.

 2. No dobra jak są tylko opady deszczu to ulica 11 listopada płynie coca cola trzeba ją magazynować a potem udostępniać turystom i urzędnikom odpowiedzialnym za tą sytuację. Pić będą mogli za darmo.

 3. Szanowni Radni ! To za co daliście absolutorium i wotum zaufania burmistrzowi za poprzedni rok? Przecież jak sami radni mówią ,ten stan rzeczy powstał w poprzednich latach, w tym w roku 2023 ? Wotum zaufania
  i absolutorium służy właśnie temu , żeby wyrazić swoje niezadowolenie z działalności burmistrza np. w zakresie gospodarki wodnej ! A tu większość radnych bardzo zadowolona z dokonań burmistrza w 2023 r.A że wody miasto nie ma ? To co ? Też mi problem! Ma za to deptak w Czerniawie np. i inne super pilne i ważne inwestycje.I zadowolonych ze wszystkiego Radnych, co mieli nam mieszkańcom pomagać.

  • Zadowoleni bo wszystko jest super, a miasto i ludzie niech sami o siebie zadbają. Przecież nic się nie stało a woda i ścieki to drugorzędny problem ważne że budujemy kolejne apartamentowce na chwałę uzdrowiska przeszłości.

 4. Bardzo dobrze, ze chciwość trzeba płacić może tego uzdrowiska nie być nikt płakać nie będzie. Gospodarka rabunkowa nie idzie w parze ze zdrowym rozsądkiem. Przy mniejszej populacji nie będzie zanieczyszczania środowiska dorzecza Kwisy wszystkim wyjdzie to na zdrowie a co niektórym da do myślenia.

 5. Zaraz w gminie Mirsk będzie to samo. Ani Roland ani Andrzej o to nie zadbali. Wystarczyło się dogadać wieki temu i wybudować wspólnie stację uzdatniania na kwisie powyżej Świeradowa. Skoro w Warszawie można uzdatnić Wisłę i pić ją jako kranówe to i chyba 100 razy czyściejszą Kwisę da się uzdatnić – a jak pamiętam dobrze to nie pamiętam aby wyschła. Obie gminy miałyby wystarczający zapas wody pod własnym ciśnieniem . Tak samo najlepiej zabetonować koryta rzek lasy trawniki itp. Czemu nie mamy małej retencji , czemu nie ma małych tam na rzekach – tak jak kiedyś się kąpieliska robiło , czemu są niszczone tamy bobrów. Teraz będziemy za to płacić . Gminy mają zasrany obowiązek zapewnić wodę wszystkim mieszkańcom. Andrzej ( brak środków ) nic nie zrobił w tej kwestii to ludzie musieli za własne pieniądze wiercic studnie – kilka osób w skali roku dostało jakieś tam dofinansowanie – tyle co nic i co kot napłakał. W Rębiszowie np jest źródełko z którego czy lato czy zima leci doskonała woda ( ludzie tam codziennie biorą do picia- lepsza niż butelkowana ) – ale co zrobiła gmina aby polepszyć ten fakt ( dojazd , zbiornik , ławeczka do siedzenia ) – nic kompletnie nic – a wystarczyło by np zainstalować średniowieczny wynalazek taran hydrauliczny (wodny ) – i już można by tą wodę bez udziału energii elektrycznej przepompować bliżej drogi lub do wierzy ciśnień ale lepiej powiedzieć nie mamy środków albo zawołać 400 zł za dowóz 2 tys litrów wody . Następny duży zbiornik z wodą ( której nie brakuje ) którą można pod własnym ciśnieniem pchnąć na prawie całą gminę jest kamieniołom bazaltu – ale zamiast to zrobić lepiej niemieckie śmieci przyjmować . Brak słów na działania władz .

 6. Jest okazja posprzątać , naprawić odróżnić zakonserwować. Doprowadzić do porządku otoczenie
  ,a panowie samochodzikiem jeżdżą na wycieczki kompletny brak nadzoru że strony burmistrza czego dowodem są te zdjęcia.Informacja o kłopotach z dostawą wody nie spowoduje że się użyjemy i napijemy.Przy takim wynagrodzeniu tą śmieszną informacja to trochę za mało.Życzymy sobie też tak wysokiego zaangażowania w rozwiązanie tego problemu Pani B
  burmistrz i radnych ktróży za tym wynagrodzeniem głosowali.Obecna Pani burmistrz nie od wczoraj jest w Świeradowie i znała ten problem jak podkreślała w swojej kampanii.A takie ogłoszenie to kpina i żenada.

 7. Za można te ujęcia wysprzątać, jak cała kasa z rezerwy przewidzianej na takie sytuacje poszła na urządzanie biur Dorotki i Edzi? Najpierw zrobiono im biura w pomieszczeniach Klubu Integracji Społecznej, a dopier

 8. Za co można te ujęcia wysprzątać, jak cała kasa z rezerwy przewidzianej na takie sytuacje poszła na urządzanie biur Dorotki i Edzi? Najpierw zrobiono im biura w pomieszczeniach Klubu Integracji Społecznej, a dopiero potem Rada zlikwidowała formalnie ten klub. Tak się robi w konia glupitkich radnych. Kolejna rada klakierów czy chińskich kotków. Na mój znak łapka w górę! Edzia to taka sama manipulantaka jak Rolek, tylko metodę ma inną. Rolek działał na bezczelnego wszystko wiedzącaego , a Edzia na przymilną sierotkę załatwia tematy.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here