Świadczenie 40 zł za dzień pomocy Ukraińcom

10
763

Wczoraj weszło w życie rozporządzenie w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Tego samego dnia opublikowany został także wzór wniosku.

 

We wtorek premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy.

Zgodnie z rozporządzeniem maksymalna wysokość wypłacanego świadczenia została ustalona w kwocie 40 zł za osobę dziennie. Jednocześnie, w szczególnych przypadkach przewidziano możliwość podniesienia kwoty świadczenia. Ta będzie mogła zostać podwyższona przez wojewodę w przypadku zapewniania zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przed datą wejścia w życie ustawy lub w przypadku, gdy podmiotem zapewniającym zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy jest jednostka organizacyjna, osoba prawna albo przedsiębiorca.

Świadczenie będzie przyznawane na podstawie wniosku za okres faktycznego zapewniania zakwaterowania i wyżywienia, ale nie dłużej niż za okres 60 dni i będzie wypłacane z dołu. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres wypłaty świadczenia, za zgodą wojewody, może zostać przedłużony powyżej 60 dni. Oznacza to, że bez wglądu na to, kiedy rodzina złoży wniosek o refinansowanie, to będzie ono przydzielone od momentu, w którym przyjęło się pod swój dach uchodźców z Ukrainy.

Za obsługę świadczeń, przyjmowanie wniosków, kontrolowanie warunków pobytu uchodźców i wypłatę świadczeń odpowiedzialne będą gminy. Te na rozpatrzenie wniosków o przyznanie świadczenia będą miały miesiąc od daty jego przyjęcia. Rozporządzenie wskazuje, że Gmina może uzależnić przyznanie lub wypłatę świadczenia od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia. Jeżeli ta stwierdzi, że warunki zakwaterowania i wyżywienia zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi będzie mogła odmówić wypłaty. Tak samo jak w przypadku stwierdzenia podania przez wnioskodawcę nieprawdziwych informacji we wniosku.

Rozporządzenie w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia weszło w życie z dniem 16 marca. Tego samego dnia minister spraw wewnętrznych i administracji wydał rozporządzenie określające wzór wniosku, który należy wypełnić, żeby otrzymać świadczenie pieniężne. Przepisy ustawowe dotyczące świadczenia wchodzą w życie z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.

Według rządowych szacunków koszt tego świadczenia w skali kraju ma wynieść 2,4 mld zł.

Poniżej wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi.

Download (PDF, 724KB)

10 KOMENTARZE

 1. PiS za pieniądze gmin jest wspaniałomyślny, a z budżetu te cyniczne s….syny wolą kasę dla siebie. Po trupach do celu i aby zniszczyć samorząd , demokrację i wyzerować konta miast opozycji bo swoim patałachom pisowskim sypną z budżetu jak ich ta impreza z przyjmowaniem i płaceniem na uchodźców będzie za dużo kosztować. Wstyd!!! dorabiać się pr politycznie na tragedii ludzkiej !!!ale od smoleńska ludzie się chyba przyzwyczaili!!!

 2. Ale lokalne biznesy niektóre ruszą z kopyta. Zaraz część “januszy biznesu” będzie chciała przytulić kasiorkę za przygarnięcie ukraińca. Są tacy co pomagają ot tak, są tacy, którzy nie pomagają. Są też tacy, którzy za brak chęci pomocy linczują i tacy, którzy na zwrócenie uwagi, że pomoc pomocą, ale bez przesady, potrafią zwyzywać, napisać że to cytuję: “skur….ństwo” – jak jeden z ratowników medycznych 🙁 Smutne to, że tacy ludzie udzielają się publicznie.

  • Widzę pro pisowiec wleciał na rejon, poczytaj coś więcej a nie tylko tvpis ci dyktuje co masz myśleć. żadna partia cie nie będzie bronic bo każdy z nich chce utrzymać się jak najdłużej przy korycie, każdy z nich nas okrada jedynie patologia zyskuje bo pracować nie musi i dostaje wielkie pieniądze za robienie kolejnych pasożytów…

 3. 40 zł to początek, zaraz 300 plus, 500 plus, pomoc społeczna beż wykazywania sytuacji. A my wszyscy później zapłacimy w podatkach i drogiej konsumpcji. Pomagać trzeba ale nie kosztem całej Polski. My tego nie udźwigniemy, taka prawda!

  • Alojz z lubomierza wyłapałem cię komuna cię wyszkoliła, ludziom nie dać, na szparagi wysłać system waszego donalda ,nie będziecie nam tu robić drugiej rosji panie po-wcu.

 4. Jest Problem z lokalami dlatego zachęcają pieniędzmi. Ale to nie będzie zarobek, przy tych cenach energii, ogrzewania i jedzenia ? Przecież trzeba im jedzenie kupić i napalić żeby ciepło mieli

 5. Takie pytanie skąd rząd wezmie na to środki – z naszych kieszeni. Turcja dostała 6 mld EUR za zapewnienie ochrony 1 mln emigrantom. My nie dostaliśmy nic i zapłacimy z własnych kieszeni w postaci podatków opłat itp.
  Budynki nie są z gumy i ilość miejsca w kraju jest ograniczona – nikt nie wybuduje w ciągu 3 miesięcy szkół, przedszkoli, żłóbków.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here