Strażacy w pełnym umundurowaniu wejdą na Śnieżkę. Szczytny cel

1
711
fot.: Fundacja DKMS

Już 6 i 7 lipca 2024 roku strażacy z jednostek OSP i PSP w pełnym umundurowani ważącym około 20 kg wyruszą, by oddać pokłon Królowej Karkonoszy. Akcja ma na celu zachęcenie do rejestracji w bazie dawców szpiku Fundacji DKMS.

 

Strażacy OSP i PSP z całej Polski w pełnym umundurowaniu bojowym wniosą ideę dawstwa szpiku i komórek macierzystych na wysokość 1603 m. n.p.m. jednocześnie solidaryzując się z osobami chorymi na nowotwory krwi. – wskazuje Fundacja DKMS.

To już 4. akcja strażaków. W zeszłym roku ponad 200 osób próbowało zdobyć Giewont, 2 lata temu weszli na Świnicę, a 3 lata temu na Rysy.

Każdy z nas może wesprzeć i docenić ich wysiłek rejestrując się do bazy potencjalnych Dawców szpiku lub zachęcać innych i szerzyć ideę dawstwa.

Jak mówi druh Sławek, inicjator akcji, by pomóc, nie musisz wnosić tak wielkiego ciężaru na szczyt góry. Wystarczy, że klikniesz w link i zapiszesz się do bazy. Pokaż, że nasz wysiłek ma sens!

Dlaczego rejestracja jest ważna?

Na świecie co 27 sekund, a w Polsce co 40 minut jedna osoba dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Dla wielu Pacjentów często jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczepienie szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy, tzw. „bliźniaka genetycznego”.

– Razem gasimy pożary, razem ratujemy osoby poszkodowane w wypadkach, razem wejdziemy na najwyższe szczyty w Polsce! Bądźmy zmianą, którą chcemy widzieć w świecie! – podkreślają strażacy.

Nasi strażacy już wcześniej brali udział w podobnych akcjach. W grudniu 2023 roku strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim zdobyli Królową Karkonoszy zachęcając do wsparcia akcji charytatywnej – pomocy osobie walczącej z chorobą. Niestety, tym razem mimo wielkich chęci raczej nie dołączą do akcji, gdyż lista startowa została zamknięta w niecałą dobę.

W ciągu kilkunastu godzin na listę startową akcji “Strażak na szlaku” zapisało się 998 uczestników, jednocześnie zamykając ją. Jedną z pierwszych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z regionu, która przyłączyła się do akcji jest OSP Mirsk. W letnim wejściu na Śnieżkę uczestniczyć będą również m.in. druhowie z OSP Olszyna, PSP i OSP Bogatynia, OSP Pielgrzymka, OSP Sędzimirów, czy OSP Świeradów- Zdrój.

Gratulujemy odwagi i życzymy wytrwałości.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here