Strażacy dysponowani do pożaru nieużytków

0
756
OSP KSRG Gryfów Śląski

Nawet do 10 lat pozbawienia wolności grozi za wypalanie traw. To jednak nie odstrasza podpalaczy. Ci zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z zagrożenia jakie stwarzają.

 

 

Każdego roku wraz z nadejściem wiosny, ciepłej, słonecznej pogody pojawiają się pożary traw i nieużytków. Jak wskazują strażacy za ponad 94% przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek. Ludzi, którzy podpalają wyschniętą roślinność nie przekonują apele, prośby ani surowe konsekwencje, bo przecież za wypalanie traw grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Zupełną nieprawdą jest, że wypalanie traw powoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przynosi korzyści ekonomiczne np. rolnikom. Spowoduje raczej nieodwracalne niekorzystne zmiany w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza.

Pożary traw szybko się rozprzestrzeniają i mogą zagrażać zabudowaniom, lasom, czy stanowić zagrożenie w ruchu drogowym.

Do kolejnego w naszym regionie pożaru doszło w piątkowe przedpołudnie. Ogień pojawił się w Proszówce. Na miejscu interweniowali strażacy z OSP KSRG Gryfów Śląski oraz OSP KSRG Ubocze.


NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here