Strażacy dysponowani do pożaru

2
2981
pożar sadzy komin Lubomierz 1
fot.: OSP KSRG Lubomierz

W niedzielne przedpołudnie strażacy otrzymali informacje o dymie wydobywającym się z budynku oraz wyjącej czujce alarmowej. Na miejsce dysonowało zastępy strażaków.

 

 

Kilkanaście minut przed godziną 11., w niedzielę 19 lutego 2023 roku do Dyżurnego Powiatowego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim wpłynęła informacja o gęstym dymie, który wydobywał się z budynku mieszkalnego w Lubomierzu. Sąsiedzi słyszeli także wyjącą czujkę alarmową.

Na miejsce natychmiast skierowano zastępy strażaków z JRG PSP w Lwówku Śląskim oraz druhów z OSP KSRG w Lubomierzu.

Po dojeździe pierwszego z zastępów okazało się, iż doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym. Strażacy natychmiast przystąpili do działania.

W sezonie grzewczym wyjazdy do „kominów” to najczęstsze interwencje strażaków. Większość z nich kończy się bardzo szybko. Po usunięci żaru z pieca, ugaszeniu sadzy i sprawdzeniu, czy ogień nie zajął np. stropu strażacy wracają do jednostek. Niemniej niektóre z interwencji kończą się dramatycznie. Zaczyna się od drobnego pożaru sadzy a skutki to zgliszcza domu a czasami i ofiary w ludziach.

 

 

Co robić jak zapali się sadza w kominie?

Pamiętajmy, że jak już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym należy w pierwszej kolejności zaalarmować o tym zdarzeniu Państwową Straż Pożarną dzwoniąc pod numer alarmowy 112 oraz wygasić palenisko. Strażacy przypominają o konieczności zamknięcia dopływu powietrza do pieca. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia. Ważne, aby do palącego komina nie wlewać wody, która może być przyczyną popękania przewodu kominowego, a w gorszym przypadku nawet jego rozerwania.

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here