Strażacy ćwiczyli w Magazynie i Rozlewni Gazu w Rakowicach Małych

0
248

W dniu 18 czerwca 2019r. w Magazynie i Rozlewni Gazu w Rakowicach Małych odbyły się ćwiczenia ratowniczo – gaśnicze sprawdzające Powiatowy Plan Ratowniczy.

Założono awarię i nagły wypływ gazu z zaworu odwadniającego jednego ze zbiorników magazynowych gazu. Wypływający gaz zapalił się, pożar strumieniowy ogrzewał sąsiednie zbiorniki. Promieniowanie cieplne na sąsiednie zbiorniki mogło doprowadzić do wybuchu. W tym czasie na terenie zakładu przebywała firma konserwatorska, 2 osoby prowadziły przegląd urządzeń w pompowni gazu i 2 osoby prowadziły prace konserwacyjne na zbiornikach magazynowych gazu. Po zauważeniu zdarzenia kierowca próbując ewakuować samochód dostawczy uderzył w gazociąg przebiegający przez pompownię gazu nastąpiło rozszczelnienie i swobodny wypływ gazu.

Cele ćwiczeń zostały osiągnięte ratownicy bezpiecznie ewakuowali 4 pracowników poszkodowanych w skutek zdarzenia. Przekazali ich zespołowi ratownictwa medycznego, który udzielił im niezbędnej pomocy medycznej. Podczas ćwiczeń sprawdzono procedury bezpieczeństwa w zakładzie oraz reakcje służb technicznych. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego z Legnicy uszczelniła uszkodzony gazociąg oraz prowadziła monitoring strefy zagrożonej wybuchem. Działania strażaków polegały na schładzaniu zbiornika, który uległa awarii oraz zbiorników i instalacji bezpośrednio zagrożonych promieniowaniem cieplnym.

Do działań konieczne było dostarczanie dużych ilości wody, w tym celu zbudowano magistralę wodną z pobliskiej żwirowni.

Zakładane cele zostały osiągnięte.

KP PSP Lwówek Śląski

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here