Sprzeciw sędziów

12
1138

Sędziowie z okręgu wyrażają dezaprobatę i sprzeciw w związku z kampanią deprecjonująca ich pracę.

Nie do zaakceptowania są podejmowane działania, w tym wszczynanie postępowań dyscyplinarnych, stosowanie kar dyscyplinarnych, zawieszanie sędziów w sytuacji, gdy czynności podejmowane przez sędziów są jedynie konsekwencją przestrzegania Traktatu Europejskiego i Konstytucji RP i wynikającej z nich zasady pierwszeństwa prawa unijnego nad normami prawa krajowego.” – czytamy w jednej z uchwał Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze. W zgromadzeniu tym biorą udział sędziowie Sądu Okręgowego oraz sędziowie delegaci z sądów rejonowych naszego regionu. Uchwały podjęli w piątek.

Oto pełne ich brzmienie:

 

Uchwała nr 1

Przedstawiciele Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Jeleniogórskiego wyrażają stanowczy sprzeciw wobec działań podejmowanych przez Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Piotra Schaba jak i jego zastępców Przemysława Radzika i Michała Lasoty w stosunku do sędziego tutejszego Sądu Okręgowego Andrzeja Żuka, jak i innych sędziów w kraju, którzy realizując obowiązki orzecznicze mają na uwadze normy prawa europejskiego jak i orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 19 listopada 2019r. w sprawach: C 585/18, C 624/18 i C 625/18 oraz wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 grudnia 2019r. w sprawie III PO 7/18.

Nie do zaakceptowania są podejmowane działania, w tym wszczynanie postępowań dyscyplinarnych, stosowanie kar dyscyplinarnych, zawieszanie sędziów w sytuacji, gdy czynności podejmowane przez sędziów są jedynie konsekwencją przestrzegania Traktatu Europejskiego i Konstytucji RP i wynikającej z nich zasady pierwszeństwa prawa unijnego nad normami prawa krajowego.

Czynności podejmowane przez sędziów dotkniętych działaniami rzecznika dyscyplinarnego i jego zastępców – odraczanie rozpraw i występowanie z pytaniami prawnymi do Sądu Najwyższego w celu ustalenia czy skład sądu orzekającego był sprzeczny z przepisami prawa albo czy sąd był nienależycie obsadzony i czy w wydaniu orzeczenia brała udział osoba nieuprawniona stanowią prerogatywę sądu i znajdują uzasadnienie w treści przepisów art. 379 pkt 4 k.p.c. i art. 439 § 1 pkt 2 k.p.k.

O tym, że były to działania potrzebne, a wątpliwości powzięte przez sądy i sędziów uzasadnione świadczy uchwała składu połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2020r.

Uchwała nr 2

Wyrażamy również sprzeciw i dezaprobatę w związku z nasiloną w ostatnim czasie kampanią mającą na celu deprecjonowanie pracy sędziów i ich dyskredytowanie mające na celu przedstawienie zafałszowanego obrazu sądownictwa i pracy sędziów prowadzoną przez reprezentantów władzy wykonawczej i ustawodawczej piastujących najwyższe stanowiska w RP.

Ubolewamy też z powodu uchwalenia przez Sejm RP i podpisania przez Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawy z dnia 20 grudnia 2019r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw. Przepisy tej ustawy służą ograniczaniu wolności słowa sędziów ( co sprzeczne jest z art. 10 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, z którego wynika, iż każdy obywatel w tym także sędzia ma prawo do krytycznych opinii), stanowią faktyczną likwidację organów kolegialnych sądów i samorządu sędziowskiego, przewidują wszczynanie postępowań dyscyplinarnych i karanie sędziów za działania będące jedynie przejawem przestrzegania Traktatu Europejskiego i Konstytucji RP.

 

-/ źródło: Bolec.info /-

12 KOMENTARZE

  • Dred… Dobrze się nazwałeś.
   Po komentarzu widać, żeś kosmyk odstający ni w to, ni w tamto, byle rzygnąć, bez uzasadnienia. A może masz rację? Sędzia Dred – kontynuuj, uzasadnij, może poprzemy.

 1. Sędzia, jak sama nazwa wskazuje, powinien SĄDZIĆ, a nie dyskutować o ustawach – wtedy staje się politykiem. Protestować może w uzasadnionych przypadkach, gdy przepisy ustawy ograniczą wolność słowa sędziów – ustawa jeszcze nie weszła w życie. “Deprecjonowanie” pracy sędziów – nie trzeba “kampanii”, wystarczy jeden kontakt sądem we Lwówku by mieć wyrobione zdanie.
  “[Sędziowie] (…) mają na uwadze normy prawa europejskiego jak i orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (…) – więc niech jadą orzekać do Brukseli.

  • Piszesz “Protestować może w uzasadnionych przypadkach, gdy przepisy ustawy ograniczą wolność słowa sędziów – ustawa jeszcze nie weszła w życie”.
   Cóż za logika – czyli protestować sędzia będzie mógł, gdy ustawa KAGAŃCOWA wejdzie w życie ? To przecież wtedy bolszewicy PZPR tj. Polskiej Zjednoczonej Prawicy Rzeczpospolitej) bezprawnie będą represjonować polskich niezawisłych sędziów !
   Sędzia stosuje bezpośrednio KONSTYTUCJĘ RP (którą władze + ten pan pełniący obecnie urząd Prezydenta RP łamali już wielokrotnie) za co odpowiedzą, jak kaczyzm już przeminie – zdechnie ! moje dzieci już w podstawówce się uczą, że w hierarchii aktów prawa najważniejsza jest KONSTYTUCJA, a dopiero pod nią są ustawy (i jak same stwierdziły dziś w naszym kraju władza postępuje odwrotnie, czyli wbrew prawu – łamie konstytucję. RZĄDY ZJEDNOCZONEJ PRAWICY -tj. FUNKCJONARIUSZY prezesa NOSZĄ ZNAMIONA PRZESTĘPSTWA ! Czyli dziś w Polsce rządzą przestępcy ?
   Jesteśmy Polakami i jednocześnie obywatelami Unii Europejskiej ! Więc ,zasada pierwszeństwa prawa unijnego nad normami prawa krajowego”. obowiązuje, Jeżeli nie to pożegnamy się z UE.
   Dobre pytanie ,,wyjaśnij kiedy Polska była w lepszej sytuacji niż po wejściu do Unii Europejskiej ?

    • Ty do ja to oczywiście do lustra 🙂
     Jak brak argumentów to lustereczko powiedz przecie kto jest najmądrzejszy w świecie ?
     Pis cię żywi Pis cię broni – trzymaj mocno PANA PISIA w dłoni !

    • Ty do ja to oczywiście do lustra 🙂
     Jak brak argumentów to: lustereczko powiedz przecie kto jest najmądrzejszy w świecie ?
     Pis cię żywi Pis cię broni – trzymaj mocno PANA PISIA w dłoni !
     lub PANIĄ PISIĘ.

 2. Co to k…a jest ” zasada pierwszeństwa prawa unijnego nad normami prawa krajowego” za taką unią Polacy nie głosowali, to po co Sejm, Senat, Prezydent? Już przerabialiśmy pierwszeństwo prawa sowieckiego nad naszym Krajem!!! Bardzo dobrze, że wzięto się za tę “kastę” to jest kpina żeby sędziowie stanu wojennego dzisiaj dalej byli nietykalni!

  • Lechu wyjaśnij kiedy Polska była w lepszej sytuacji niż po wejściu do Unii Europejskiej ?
   Pisz za siebie ! Polacy ok. 77 % głosowali za takimi normami prawnymi ,,zasada pierwszeństwa prawa unijnego nad normami prawa krajowego”. Mądrze przewidując, żeby nie przejęli władzy rodzimi – krajowi tyrani – karykatury historii. Czytaj Kaczyński, Ziobro., Kamiński ! czyż nie nasza rodzima odmiana hitlerów, pinoczetów, łukaszenków, czy innych śmieci historii ?
   Słusznie Kaczyński potrafi znakomicie jedno – rozwalać, wywoływać konflikty, szczuć jednych Polaków na drugich, by przejąć dla siebie władzę. Władza dla samej władzy – chore ambicje Kaczyńskiegi i mu podobnych. Obsadza stanowiska karykaturami, żeby zniszczyć całkowice autorytet najważniejszych demokratycznych instytucji państwa polskiego, których przecież sam nie budował. ,,Diwide et impera” dziel i rządz”
   Lechu wyjaśnij kiedy Polska była w lepszej sytuacji niż po wejściu do Unii Europejskiej ?
   NIECH ŻYJĄ POLSKIE NIEZAWISŁE SĄDY – OSTATNIA GWARANCJA OCHRONY NASZYCH PRAW I WOLNOŚCI – WSZYSTKICH POLAKÓW

 3. Polska PiS=PRL Bis. KASTA TO dzisiejsza władza i funkcjonariusze PiS.
  O pisowskie trole pełnią służbę. Ile wam płacą za hejtowanie i szczucie na polskie niezawisłe sądy i polskich niezawisłych sędziów. Bo w tzw. ,,ministerstwie sprawiedliwości” też hejtują i szczują w godzinach pracy – ,,dobra zmiana trwa”. Tzw. ,,usłużni sędziowie nowej NIELEGALNEJ izby dyscyplinarnej KRS dostają ok. 30 tys miesięcznie+dodatki. Więc jest za co się szmacić ! ułaskawiony Zbigniew dobrze wynagrodzi usłużnych. Kariera, pieniądze, mieszkania itp.
  Nasz wódz – prezes=nadpremier=nadprezydent= I sekretatz Polskiej Zjednoczonej Prawicy Rzeczpospolitej (czytaj: PZPR) Jarosław K….nas zbaw niszczy to, czego sam nie zbudował czyli wszystko, Za rok, jak nie będziemy już w UE takim bezprawiem obejmą wszystkich nas Polsków !
  Cel to przejąć całkowitą władzę i być ponad prawem i wszelką kontrolą i rządzić absolutnie i bezkarnie !
  NIECH ŻYJĄ POLSKIE NIEZAWISŁE SĄDY I POLSCY NIEZAWIŚLI SĘDZIOWIE !

 4. Popieram Sędziów . Nawet nie próbuję uzasadnić dla czego. Zakuty beton i tak nie zrozumie. W imię zasad,porządku,praworządności i zwykłej ludzkiej przyzwoitości POPIERAM.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here