Skontrolowano 525 kierowców. 10 było pijanych, a 1 po narkotykach

0
1049

Lwóweccy funkcjonariusze ruchu drogowego przez kilka dni prowadzili intensywne działania prewencyjno-kontrolne pn. „Trzeźwy Poranek”. Policjanci na terenie powiatu lwóweckiego sprawdzali trzeźwość kierowców. Kontroli poddanych zostało ponad 525 kierowców, niestety aż 10 z nich kierowało pojazdem znajdując się pod wpływem alkoholu.

 

Policjanci z Ogniwa Ruchu Drogowego lwóweckiej komendy prowadzili w okresie od 20 do 24 lipca br. działania prewencyjno-kontrolne pn. „Trzeźwy Poranek”. Policyjna akcja skierowana była głównie na eliminowanie z ruchu drogowego kierowców znajdujących się pod wpływem alkoholu bądź środków działających podobnie. Podczas wzmożonych kontroli mundurowi sprawdzali również, czy kierujący i pasażerowie stosują pasy bezpieczeństwa oraz urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci. Funkcjonariusze kontrolowali także stan techniczny pojazdów.

W ciągu kilku dni, w trakcie kilkugodzinnych działań, policjanci sprawdzili ponad 525 kierujących. Niestety nie wszyscy jechali zgodnie z przepisami. Mundurowi zatrzymali 10 kierowców, którzy kierowali pojazdami po wypiciu alkoholu i 1 znajdującego się pod wpływem środków odurzających.

Ponadto funkcjonariusze ujawnili 34 naruszenia niekorzystania z pasów bezpieczeństwa, bądź nieprawidłowego przewożenia dzieci.

Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata oraz nakłada świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. złotych. Świadczenie pieniężne może być orzeczone przez sąd nawet do kwoty 60 tys. złotych.

Podobne działania, mające na celu poprawę bezpieczeństwa na dolnośląskich drogach, będą systematycznie kontynuowane tak, aby zminimalizować możliwość spotkania podczas jazdy osób, które wsiadły za kierownicę po spożyciu alkoholu bądź podobnie działającego środka.

Jednocześnie kolejny już raz ponawiamy apel do wszystkich kierowców o to, aby NIGDY nie prowadzili pojazdów po wypiciu choćby najmniejszej ilości alkoholu czy zażyciu zabronionych prawem substancji.

sierż. Olga Łukaszewicz, KPP Lwówek Śląski

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here