Oszukany na “akcje Orlenu”. Mężczyzna stracił prawie 15 tysięcy złotych

2
772

KU PRZESTRODZE! Pomimo ciągłych ostrzeżeń Policji nadal są osoby, które skuszone ofertą szybkiego zysku dają się oszukać. Tym razem na zakupu akcji „Orlen” w Internecie.

 

Fałszywe ogłoszenia gwarantujące rzekome bardzo wysokie i pewne zyski pojawiają się głównie w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych. Zachęcają najczęściej do inwestowania w akcje spółek oraz projekty inwestycyjne.

Ofiarą takiej właśnie manipulacji padł mieszkaniec Dolnego Śląska. Mężczyzna znalazł w Internecie ofertę zakupu pakietu akcji spółki “Orlen”. Inwestycja miała zakończyć się dużym zyskiem w krótkim czasie. Zachęcony reklamą, wypełnił formularz zgłoszeniowy, gdzie podał swoje dane wraz z numerem telefonu. 25 lipca skontaktowała się z 74-latkiem kobieta, która oferowała akcje spółki paliwowej po wpłaceniu na konto 1.000 złotych. Mieszkaniec powiatu ząbkowickiego przelał pieniądze i czekał.

Kilka dni później zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako „opiekun klienta”. Przekonał niczego niepodejrzewającego 74-latka do zainstalowania w swoim telefonie programu „AnyDesk” oraz przesłania danych z dowodu osobistego wraz ze zdjęciem. Następnie zapytał, czy mężczyzna wie, jak przelać zyski z inwestycji na swoje konto i zaproponował, że przeleje mu 10 dolarów, by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. „Inwestor” zgodził się i czekał na przelew. W tym czasie logował się na swoje konto, jednak żadne pieniądze nie wpłynęły. „Opiekun” stwierdził, że są problemy techniczne i spróbują następnego dnia.

Zadzwonił 29 lipca i ponownie zapytał, czy pieniądze są na koncie mężczyzny, wymuszając tym samym ponowne logowanie. Pieniędzy jednak nadal nie było. 74-latek zrobił się podejrzliwy i część ze zgromadzonych środków ze swojego konta przelał na konto żony. Okazało się, że podejrzenia były słuszne, gdyż następnego dnia skontaktował się z nim pracownik jego banku z zapytaniem o przelewy z konta. Oszust wykorzystując podstępem zdobyte dane, dokonał kilku przelewów na łączną kwotę 14.600 złotych.

Policjanci ponowie apelują rozsądek i ostrożność. Jeżeli chcemy inwestować, poczytajmy najpierw, w jaki sposób to zrobić bezpiecznie.

-/sierż. szt. Paweł Noga, KWP / red/-

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here