Silny mróz, zawieje śnieżne i intensywne opady śniegu

2
1292

Duża ilość śniegu w połączeniu z porywistym wiatrem będzie powodować bardzo trudne warunki, zwłaszcza na drogach.

 

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy na południu kraju zaznacza się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego, która przez najbliższe dni odpowiadać będzie za występowanie intensywnych opadów śniegu w południowej Polsce. Duża ilość śniegu w połączeniu z porywistym wiatrem będzie powodować bardzo trudne warunki, zwłaszcza na drogach. Najwięcej śniegu spadnie w pasie od Lubelszczyzny i Podkarpacia po Śląsk. Tam od niedzielnego poranka do wieczora w poniedziałek spadnie miejscami do 35-45 cm śniegu. Nieco mniejsza suma opadów śniegu prognozowana jest na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie – do 30 cm.

Opadom śniegu towarzyszyć będzie silniejszy wiatr, osiągający w porywach okresami do 65 km/h i powodujący zawieje, a miejscami również zamiecie śnieżne oraz znaczne ograniczenie widzialności. Na krańcach południowo-wschodnich już od niedzieli opady śniegu będą przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz marznący, powodujący gołoledź, więc na drogach może zrobić się bardzo ślisko.

Pogoda uspokoi się dopiero we wtorek, ale od środy powrócą znów silne mrozy, więc na całkowitą stabilizację nie możemy liczyć w najbliższym czasie.

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych – Wydział we Wrocławiu wydało dwa ostrzeżenia dla mieszkańców naszego regionu.

Ostrzeżenie meteorologiczne: Intensywne opady śniegu
Powiat lwówecki, stopień: 1, prawd. 80%

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej za okres ważności Ostrzeżenia od 15 cm do 25 cm, miejscami do 30 cm.

Ostrzeżenie ważne 2021-02-07 02:00 do 2021-02-08 14:00

Ostrzeżenie meteorologiczne: Zawieje/zamiecie śnieżne
Powiat lwówecki, stopień: 1, prawd. 70%

Przebieg: Przewiduje się zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane przez wschodni wiatr o średniej prędkości od 20 km/h do 35 km/h, w porywach do 55 km/h oraz opady śniegu.

Ostrzeżenie ważne od 2021-02-07 08:00 do 2021-02-08 08:00

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here