Sezon rowerowy uznajemy za otwarty

2
245

W sobotnie przedpołudnie 27 kwietnia 2019 roku z rynku w Lwówku Śląskim na jego otwarcie wystartował rajd rowerowy pod hasłem: „Poznajcie nasz Powiat”. Jego organizatorem po raz kolejny był Powiat Lwówecki.

W tym roku uczestnicy rajdu mieli okazję cieszyć się widokami, których ten region nie szczędzi. Trasa rajdu wiodła przez stare wsie, gdzie do dziś stoją domy przysłupowe, ruiny pałaców, czy średniowieczne kapliczki. Była to też okazja do wykazania się wiedzą o regionie. Organizatorzy przewidzieli kilka niespodzianek, w tym konkurs dotyczący historii. Przed rajdem jego uczestnicy otrzymali karty z zadaniami, które po drodze należało rozwiązać. Na najlepszych na mecie czekały nagrody.

Trasy rajdu wiodły najbardziej malowniczymi zakątkami terenu powiatu lwóweckiego, drogami i śródpolnymi ścieżkami gmin Lwówek Śląski, Wleń i Lubomierz. Zostały one tak przewidziane, żeby sprostać wymaganiom wszystkich uczestników. Każdy miał do wyboru jedną z dwóch tras: tzw. „Małą pętlę” liczącą ok. 20 km i dwa razy dłuższą „Dużą pętlę”. Przebieg tras dla uczestników był wielką tajemnicą. Po starcie z lwóweckiego rynku poruszali się oni zgodnie z ustawionymi znakami.

Pierwsza z tras – Mała pętla – była dla tych początkujących, dla rodzin z dziećmi i dla tych, którzy cenią relaks i spokojne zwiedzanie. Wiodła ona przez Mojesz, który w X wieku związany był z wydobyciem złota, dalej przez malowniczy Dębowy Gaj, w którym znaleziono ślady osadnictwa z kultury łużyckiej, zahaczając o Pieszków, następnie kierując się na Dworek, gdzie wojna trzydziestoletnia mocno odcisnęła swoje piętno, a kończąc w dawnych Płakowicach.

Start uczestników “Małej pętli”

Natomiast druga trasa – Duża pętla – była dla bardziej wymagających i doświadczonych, bo prowadziła przez Mojesz, a następnie pięła się przez Marczów do Radomic. Był to trudny odcinek, ale pod samą górą uczestnicy mieli okazję trochę się wzmocnić przygotowanym specjalnie dla nich posiłkiem. Następnie z Radomic, już trochę lżej, bo z górki do Wojciechowa, omijając bokiem sławny z filmów komediowych Lubomierz, a następnie kierując się na Oleszną Podgórską i kończąc podobnie jak w przypadku Małej pętli w Płakowicach, na dziedzińcu Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych. Tam na wszystkich czekał ciepły poczęstunek.

Bez względu na wybór tras w tym rajdzie nie było pośpiechu. Tu nikt z nikim się nie ściga. Tu nie ma rywalizacji na czas. Jego uczestnicy poznają okolice, przyrodę i zabytki. Impreza ma wymiar promocyjny, edukacyjny i jest znakomitą okazją do integracji miłośników dwóch kółek. Przyznaje to także Pan Daniel KokoCieszymy się, bo cyklistów jest coraz więcej i przecież nie ma nic piękniejszego jak poznawać region, a z wysokości roweru to jest czysta przyjemność. – mówi Starosta Lwówecki, który dodaje, iż ten sezon będzie bardzo bogaty w wiele atrakcji, bo otwarcie sezonu jest pierwszą z kilku imprez sportowo- rekreacyjnych, jakie Powiat będzie organizował. Oprócz rajdów rowerowych będą także spływy kajakowe. – Myślę, że turystyka będzie się coraz bardziej rozwijała, bo mamy, co do pokazania nie tylko mieszkańcom, ale także osobom, które przybywają na nasze tereny – dodaje Pan Daniel Koko, który nie odmówił sobie przyjemności aktywnego uczestnictwa w rajdzie.

Rajd zorganizowany jest w ramach projektu „Promocja aktywnej turystyki w Powiecie Lwóweckim i mieście Zacler”, który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa, za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here