Sejm przegłosował zmiany w 500 plus. Zobacz, co się zmieni

0
1640

Sejm przyjął w czwartek zmiany w programie “Rodzina 500 plus”. Nowelizacja przewiduje m.in., że obsługą programu zajmie się ZUS, a wnioski będą mogły być składane jedynie drogą elektroniczną.

 

Podobnie jak w przypadku programu „Dobry start”, wniosek o świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+” wkrótce złożymy wyłącznie online. Również samą obsługą programu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Co to oznacza w praktyce?

Przeniesienie obsługi programu na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wkrótce wnioski o świadczenie wychowawcze złożymy wyłącznie online. Świadczenie będzie wypłacane wyłącznie na konto. A w sprawach unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego natychmiastowa wypłata świadczeń wychowawczych w pełnej wysokości osobom, które dotychczas były pozbawione tego świadczenia lub pobierały je w obniżonej wysokości.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajmie się obsługą „500+”

Dzisiaj obsługą spraw związanych ze świadczeniem wychowawczym zajmują się gminy, a w sprawach wymagających decyzji i rozstrzygnięć związanych z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego – instytucją właściwą jest wojewoda. Zdaniem ministerstwa rodziny i polityki społecznej przeniesienie programu do ZUS-u ma przynieść oszczędności.

Wniosek o świadczenie złożysz online

Kolejna zmiana w programie „Rodzina 500+” dotyczy wniosków. Zgodnie z nowelizacją, w nowym okresie rozliczeniowym wnioski o świadczenie wychowawcze złożymy wyłącznie online.

Jeszcze w 2018 r. 32,3 proc. wniosków zostało złożonych przez internet. W 2019 r. było to już 65,8 proc., a w pierwszych czterech miesiącach 2021 r. – aż 84 proc.

Świadczenie na konto

Nowelizacja ustawy zakłada także, że świadczenie wychowawcze wypłacane będzie jedynie w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here