Saperzy w akcji: Co kryje się pod mostami?

2
2419
zdjęcie st.chor szt Radosław Mazur Patrol Saperski Bolesławiec

O dużym szczęściu mogą mówić pracownicy firmy remontującej most drogowy przez rz. Kaczawę na drodze wojewódzkiej w miejscowości Stara Kraśnica (gm. Świerzawa, pow. Złotoryja, woj. dolnośląskie), gdzie podczas prac ziemnych na przyczółku mostu koparka odkopała i uszkodziła oryginalną skrzynkę na niemieckie ładunki wybuchowe, które miały posłużyć do wysadzenia tego mostu przez wycofujące się wojska niemieckie w ostatnich dniach II Wojny Światowej w tym rejonie.

W piątek 27.03.2020 r. o godzinie 14.20 Patrol Saperski Nr 23 z 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca otrzymał zgłoszenie o znalezieniu ładunków materiałów wybuchowych w czasie remontu mostu.

Dowódca Patrolu Saperskiego st.chor.sztab. Radosław Mazur zakwalifikował to zgłoszenie jako PILNE i już o godzinie 15.40 saperzy byli na miejscu zdarzenia.

Po przeprowadzeniu rozpoznania saperzy stwierdzili, że koparka uszkodziła skrzynię drewniano – metalową na niemieckie ładunki wybuchowe typu Sprengkorper 28, skrzynia była pusta, ale pod nią znajdowały się materiały wybuchowe w trzech kostkach po 200g.

Dowódca patrolu podjął decyzję o przeprowadzeniu sprawdzenia całego mostu pod względem występowania innych przedmiotów wybuchowych. W czasie prowadzenia minerskiego sprawdzenia mostu saperzy wykryli na przeciwległym przyczółku mostu na drugim brzegu rzeki, drugą skrzynię na niemieckie ładunki saperskie umieszczoną w koronie mostu – jednakże i ta skrzynia była pusta.

W czasie działań saperskich patrolu, zachowano wszelkie możliwe środki bezpieczeństwa, gdyż niemieccy wojskowi saperzy bardzo często ustawiali w takich miejscach pułapki saperskie w postaci dodatkowo założonych pod skrzyniami na materiał wybuchowy min.

Z informacji historycznych wynika, że na terenie Dolnego Śląska niemieccy żołnierze często przygotowywali mosty do wysadzenia w trakcie wycofywania się w kierunku południowo – zachodnim, jednakże nie wszystkie udało się im skutecznie wysadzić.

W trakcie tej akcji Patrol Saperski współdziałał z innymi służbami, m.in. Funkcjonariuszami Policji z Komendy Powiatowej Policji ze Złotoryi, Strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej ze Świerzawy oraz Zespołem Ratownictwa Medycznego ze Złotoryi.

Na czas działań saperów niezbędne było przeprowadzenie ewakuacji mieszkańców sześciu domów jednorodzinnych oraz zamknięcie okolicznych dróg w tym drogę wojewódzką nr 364.

Podjęte przez patrol materiały wybuchowe zostały przewiezione w pojemnikach przeciwodłamkowych na pojazdach saperskich i zabezpieczone w kontenerowym magazynie materiałów wybuchowych celem dalszego ich zniszczenia.

W akcji wzięło udział pięciu saperów Patrolu Saperskiego Nr 23 pod dowództwem st.chor.szt. Radosława Mazura.

Była to 56 akcja likwidacji przedmiotów wybuchowych w tym roku, przeprowadzona przez Patrol Saperski z Bolesławca na terenie 8 powiatów południowo – zachodniej części województwa dolnośląskiego.

 

-/ Tekst i zdjęcia: st. chor. szt. Radosław Mazur, źródło: Wojsko Polskie /-

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here