Są pieniądze na usuwanie szkodliwego azbestu

0
819
dach azbest

Azbest uznawany jest za jeden z najbardziej powszechnych czynników rakotwórczych występujących w środowisku. Wdychanie włókien m.in. pylicy, nowotworów i przewlekłego zapalenia oskrzeli.

 

Azbest był wykorzystywany przy produkcji płyt elewacyjnych, rur ciśnieniowych czy materiałów potrzebnych do produkcji pokryć dachowych. O jego szkodliwości wiadomo od lat. Uznawany jest za jeden z najbardziej powszechnych czynników rakotwórczych występujących w środowisku. Włókna azbestowe po dostaniu się drogami oddechowymi do organizmu są bardzo trudne do usunięcia. Eksperci ostrzegają, że wdychanie włókien z uszkodzonych płyt eternitowych może być powodem groźnych chorób, m.in. pylicy, nowotworów i przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Od 2005 roku w Polsce obowiązuje, podobnie jak we wszystkich krajach Unii Europejskiej, zakaz stosowania azbestu. A wszystkie wyroby azbestowe muszą zostać usunięte i unieszkodliwione do końca 2032 r.

W tym roku dolnośląskie gminy zamierzają usunąć ponad 3,7 tys. ton szkodliwego dla zdrowia azbestu. Ma się to odbyć dzięki dotacjom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Zarząd Funduszu zakwalifikował do dofinansowania 107 wniosków. Gminy, które otrzymają pieniądze mogą je przeznaczyć na usuwanie niebezpiecznego materiału zarówno z budynków gminnych, jak i prywatnych.

– Rakotwórczy azbest jest regularnie usuwany, jednak wciąż jest go sporo w naszym województwie. W tym roku przeznaczyliśmy na jego unieszkodliwienie ponad 1,7 mln złotych. – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu, który podkreśla, iż dzięki temu azbest zostanie w bezpieczny sposób zdemontowany z dachów przez specjalistyczne firmy i unieszkodliwiony na składowiskach odpadów niebezpiecznych.

Niestety, na liście wniosków, które uzyskały dofinansowanie próżno szukać gmin z powiatu lwóweckiego. Agnieszka Małysa główny specjalista d.s. informacji i promocji w WFOŚiGW we Wrocławiu w odpowiedzi na zapytanie Lwówecki.info wyjaśnia, żadna z powiatu lwóweckiego nie złożyła wniosku na usuwanie azbestu w ramach tegorocznych naborów.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here