Rynek nieruchomości Dolnego Śląska w I kwartale 2021 roku – ceny, oferty i prognozy

0
225
zdjęcie poglądowe - materiał partnera

Rok temu, gdy po raz pierwszy wdrożono ostre restrykcje, które prawie zatrzymały funkcjonowanie rynku nieruchomości, analitycy snuli różne teorie i prognozy.

 

Jedni zapowiadali stagnację i spadek cen, inni – stabilizację i powrót do stanu sprzed pandemii. Kto z nich miał rację? Już znamy odpowiedź.

Przy wsparciu portalu Korter.com.pl wyciągamy wnioski i przedstawiamy zarys sytuacji na dolnośląskim rynku nieruchomości – ile obecnie kosztują nowe inwestycje we Wrocławiu i innych miastach Dolnego Śląska, jakie mieszkania są najbardziej cenione i jakie typy nieruchomości uplasowały się w TOP sprzedażowym.

Liczby nie kłamią

Według danych portalu inwestycji mieszkaniowych Korter średni koszt jednego metra kwadratowego na rynku pierwotnym Wrocławia w maju wynosi blisko 7400 złotych.

To mało czy dużo? Porównajmy.

Oto jak zmieniały się ceny mieszkań we Wrocławiu od listopada 2020 roku do maja 2021 roku:

Koniec 2020 – zamknięcie trudnych okresów

Jesień 2020 była dość traumatyczna dla rynku nieruchomości – potężna fala zachorowań na COVID-19, nowe obostrzenia, ostateczna decyzja o zdalnym trybie nauki, destabilizacja rynku pracy, ograniczona mobilność…

Wrocław będący dużym ośrodkiem akademickim, popularną miejscowością turystyczną i punktem kumulacji ruchu migracji zarobkowej, poczuł to bardzo wyraźnie.

Te czynniki sprawiły, że rynek najmu krótko- i długoterminowego prawie sięgnął dna, a osoby poszukujące własnego mieszkania były bardziej wstrzemięźliwe w podejmowaniu decyzji o kupnie.

Na cenach to odbiło się w następujący sposób: w listopadzie średnia stawka deweloperska za metr kwadratowy wynosiła blisko 7100 złotych, w grudniu zaś nieco poszła w górę sięgając 7200 złotych za mkw.

Styczeń i luty 2021 – zacisze w oczekiwaniu burzy

Początek 2021 roku przebiegł pod znakiem oczekiwania – czy narodowy program szczepień ustabilizuje sytuację epidemiologiczną?

Wiadomo, że od marca 2020 roku ten właśnie czynnik życia społecznego jest kluczowy dla funkcjonowania gospodarki.

Wyczekiwali wszyscy, deweloperzy również, i w tym okresie nie nastąpiło żadnych odczuwalnych korekt cenowych, i średnie ceny mieszkań utrzymywały się na poziomie ok. 7250 złotych za mkw.

Wiosna 2021 – ostateczne ustanowienie tendencji

Od marca obserwujemy ożywienie na rynku deweloperskim – następuje aktywizacja nabywców, w niektórych regionach dochodzi do tego, że popyt przewyższa podaż.

Naturalnym skutkiem podwyższonego popytu jest wzrost cenowy – w i pierwszym miesiącu wiosny widzimy pierwszy ruch w tym kierunku: ceny mieszkań wzrastają do ok. 7350 złotych za metr kwadratowy.

Kwiecień – kolejne posunięcie w górę o ok. 50 złotych na metrze, i w maju już mamy zbliżającą się do 7400 zł za mkw. stawkę.

Tendencja jest jednoznaczna

Liczby nie kłamią – od końca 2020 roku obserwujemy stabilną tendencję wzrostową. Według ocen ekspertów ta tendencja utrzyma się też przed cały 2021 rok, z zastrzeżeniem, że nie nastąpi nagła zmiana sytuacji epidemiologicznej. Ponadto, jak co roku, przewidywane jest zatrzymanie wzrostu cen w okresie wakacyjnym.

Kameralnie, jednorodzinnie…

Na początku 2021 roku szczególnie wyraźnie ujawniły się zmiany preferencji nabywców nieruchomości: domów i działek szukano o 30-70% częściej, a dodatkowa przestrzeń rekreacyjna stała się niemal koniecznym warunkiem w wyborze mieszkania.

Wywindowany popyt sprawił, że ceny domów na rynku pierwotnym i wtórnym poszły w górę.

Ile w maju 2021 roku kosztują domy od wrocławskich deweloperów?

Położone w granicach miasta nowoczesne inwestycje jednorodzinne – najczęściej kompleksy domów szeregowych i bliźniaczych – wcale nie należą do tanich.

Najniższa cena – ok. 4000-5000 złotych za mkw. (w przypadku kupna ok. 100-metrowego segmentu w zabudowie szeregowej z przynależną działką).

Średnia półka cenowa to 600-700 tys. złotych za lokal o powierzchni blisko 100 mkw. z prywatną działką.

-/FLATFY/-

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here