Ruszają kontrole zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków

25
8367

Burmistrz podaje listę miejscowości, w których przeprowadzone zostaną kontrole oraz wskazuje, kiedy urzędnicy zapukają do drzwi.

 

 

 

W dniu 9 sierpnia 2022 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące gospodarowania nieczystościami ciekłymi, które nałożyły na samorządy oraz właścicieli nieruchomości nowe obowiązki, pod groźbą kar.

Zgodnie z tymi przepisami wszyscy właściciele nieruchomości, którzy nie są podłączeni do sieci kanalizacyjnej są zobowiązani do odprowadzania nieczystości ciekłych do zbiorników bezodpływowych lub przydomowych oczyszczalni ścieków. Ponadto mają oni obowiązek zawarcia umowy z podmiotem posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych.

Jedną z największych zmian przepisów w zakresie kontroli jest wprowadzenie cykliczności. Burmistrzowie zostali zobowiązani do prowadzenia cyklicznych kontroli, co najmniej raz na dwa lata. Podczas tych kontroli organ jest upoważniony między innymi do żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego oraz żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli. Z czynności kontrolnych kontrolujący sporządza protokół, którego jeden egzemplarz doręcza kontrolowanej osobie fizycznej lub kierownikowi kontrolowanego podmiotu.

 

 

Pierwszy dwuletni okres kontrolny rozpoczął się z dniem wejścia w życie nowelizacji, tj. od 9 sierpnia 2022 r. i trwa do 8 sierpnia 2024 r. Oznacza to, że każdy właściciel nieruchomości, który jest zobowiązany do odprowadzania nieczystości ciekłych do zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków, zostanie w tym terminie poddany kontroli oraz będzie poddawany kontrolom z częstotliwością, co najmniej raz na 2 lata.

Ustawodawca wskazuje, iż postępowanie z nieczystościami ciekłymi w sposób niezgodny z zasadami wynikającymi z przepisów, np. wylewanie do rowu, na pole, odprowadzanie do gleby itp. stanowi wykroczenie i podlega karze grzywny do 5.000 zł.

Do realizacji nałożonego przez ustawę obowiązku przystępują władze gminy Lubomierz. Burmistrz wydał już zarządzenie w sprawie przeprowadzenia kontroli realizacji obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie pozbywania się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków na nieruchomościach położonych na terenie gminy Lubomierz.

 

 

W zarządzeniu tym Burmistrz wskazuje, iż w okresie od maja 2023 roku do marca 2024 roku na terenie gminy Lubomierz przeprowadzone zostaną kontroli realizacji obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie pozbywania się nieczystości ciekłych, według załączonego planu kontroli.

Kontrola będzie obejmować:

  1. Sprawdzenie wyposażenia nieruchomości w zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe lub przydomową oczyszczalnię ścieków.
  2. Posiadanie przez właścicieli nieruchomości umowy zawartej z przedsiębiorstwem świadczącym usługi opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie gminy Lubomierz.
  3. Udokumentowanie wykonania obowiązku pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości nieczystości ciekłych może nastąpić przy okazaniu rachunków, faktur VAT, paragonów, lub dowodów zapłaty za usługi wywozu nieczystości ciekłych, wystawionych każdorazowo po wykonaniu usługi przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie Burmistrza Gminy i Miasta Lubomierz na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.

Burmistrz przedstawia plan kontroli:

II kwartał 2023 r. kontroli poddanych zostanie:

  • w miejscowości Golejów – 57 nieruchomości
  • w miejscowości Radoniów – 85 nieruchomości

III kwartał 2023 r. kontroli poddanych zostanie:

  • w miejscowości Pasiecznik – 122 nieruchomości
  • w miejscowości Wojciechów – 129 nieruchomości
  • w miejscowości Oleszna Podgórska – 137 nieruchomości

 

 

IV kwartał 2023 r. kontroli poddanych zostanie:

  • w miejscowości Lubomierz – 68 nieruchomości
  • w miejscowości Chmieleń – 130 nieruchomości
  • w miejscowości Milęcice – 53 nieruchomości
  • w miejscowości Maciejowiec – 44 nieruchomości

I kwartał 2024 r r. kontroli poddanych zostanie:

  • w miejscowości Pławna Górna – 112 nieruchomości
  • w miejscowości Pławna Dolna – 136 nieruchomości
  • w miejscowości Popielówek – 33 nieruchomości
  • w miejscowości Pokrzywnik – 29 nieruchomości
  • w miejscowości Zalesie – 8 nieruchomości

25 KOMENTARZE

  1. A czy to jest zgodne z prawem wchodzenie na tereny prywatne i wyłudzanie pieniędzy? Niech wybudują w każdej wsi oczyszczalnie ścieków i wodociągi jak są tacy nadgorliwi.

  2. Najpierw musi zmienić się myślenie i mętalność,wtedy będzie ok.ale to może zająć wieki.A po drugie niektóry poprostu nie stać
    Na oczyszczalnie…Polska

  3. A co w takim razie gdy posiadam dom oraz szambo bezodpływowe ale od kilku lat nikt tam nie mieszka (mimo że jestem zameldowany) i tylko co jakiś czas przyjeżdżam trawę skosić i tym podobne ? W związku z tym nie było potrzeby wywozić nieczystości gdyż zbiornik nawet w połowie nie jest pełny a Pewnie i tak dostanę karę bo to łatwy i szybki pieniądz a takich pewnie jest dużo w gminie osób czy budynków!?

  4. Kwisa i szambo ze Swieradowa,temat nr jeden,a na wioskach co???to samo nikt o tym nie mówi.A prawda taka ze żyjemy w średniowieczu,widzieliście takie coś w Niemczech ??? Żeby szambo płynęło rzeką!!!
    U nas to prędko się nie zmieni,bieda i mętalnośc,choć nawet ci których stać na porządną oczyszczslnie swoją rurkę mają,bo za darmo do rzeczki itp pobocza w lasach pełno syfu,stare wersalki ,telewizory powinni dawać ostre kary może wtedy by coś się polepszyło

  5. A fajnie by tak było posiedzieć nad rzeczka,pstrąg ,strzebka potokowa ,rączek ślimaczek itp.a płyta wiadomo co.
    Brawo za kontrolę powinny być regularnie co roku,

  6. Ktoś, kto nie ma pojęcia o własności będzie darł mordę aby kontrolować, karać, wchodzić na posesje ….Veto .Nie pozwalam …..A czy nie byłoby prościej i sprawiedliwiej puścić ekipę do rzeki ,która oczyści nadbrzeża a przy okazji zlikwiduje wszelkie rury znajdujące się w tych brzegach …..No ale wiadomo, że to kosztuje i już ciemnej władzy to nie podchodzi …..Lepiej puścić niedouczonego urzędnika, który i tak bezczynnie siedzi na krześle w urzędzie a nóż może coś znajdzie. Ta władza się kompromituje, od Premiera po takiego burmistrza jak burmistrz Lubomierza włącznie. Realna czystość to realne działania a nie bicie piany w mediach, że coś działają…..

  7. Nasza Pani Zarządczyni z Walor firmy. Jest po informowana iż ścieki ida w wody gruntowe i nie widzi problemu. Mówi że ma tak być ma znajomości i nikt jej nie podskoczy. A Burmistrz Bolesławca rozkłada ręce.

  8. Dzisiaj w Pobiednej Wody Polskie Wody robią rozpoznanie.Dobry ruch. W Pobiednej będzie co robić . Do rowu przydrożnego idzie ciężka chemia aż piana sie robi. Nie trudno namierzyć tych co to robią . Szambo na fekalia jest, ale ściek ze zmywamy, pralki i łazienki szoruje aż miło .Nareszcie sie skończy .

  9. Nie rozumiem oburzenia. Masz wszystko ok to czym się martwić? Mój sąsiad – młody człowiek – fekalia swojej całej 5-osobowej rodziny wylewał na pole i zalewał przy tym pole sąsiada. Niestety to mentalność rodaków zmusza do kontroli.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here