Runął jeden z wagonów kolei gondolowej w Libercu. Zginął operator

0
1762

Oberwał się jeden z wagonów kolejki linowej na górę Ještěd w Libercu. Na miejscu zginęła jedna osoba – prawdopodobnie był to operator wagonika.

 

Gondolowa kolej linowa na górę Ještěd jest czynna codziennie. Kolejka linowa funkcjonuje od 1933 roku. W latach 70-tych była odnowiona. Powstała jako druga osobowa kolejka linowa na ziemiach czeskich. Jej długość wynosi 1183 m a przewyższenie to 450 m. W godzinę kolejka linowa wwozi na szczyt około 1050 osób, przy czym pojemność jednego wagonika to 35 osób. Stacja dolna: Horní Hanychov znajduje się na wysokości 595 m a stacja górna: Ještěd na wysokości 995 m.

W niedzielę, 31 października około godziny 13:30 doszło do wypadku, w którym zginęła jedna osoba. Potwierdzają to czescy ratownicy. „Jedna z kabin, która spadła. Była w niej jedna osoba, która niestety zginęła na miejscu. Lekarz stwierdził zgon. Na szczęście drugi wagonik zatrzymał się. Przebywających w nim piętnaścioro pasażerów ewakuowano – powiedział czeskiej telewizji publicznej Michael Georgiev, rzecznik regionalnych służb ratowniczych.

Według niego pasażerowie z drugiego wagonika nie odnieśli obrażeń. Ponieważ ludzie z kolejki byli w szoku, na miejsce sprowadzono psychologa.

Interweniujemy w Libercu w wypadku kolejki na Ještěd. Ratowanie ludzi w pobliżu dolnej stacji odbywa się z wykorzystaniem technologii wysokościowej. Na miejscu są też strażacy-alpiniści. – informowali tuż po wypadku w mediach społecznościowych czescy ratownicy górscy.

 

Wstępne ustalenia wskazują na niesprzyjające warunki atmosferyczne w postaci silnego wiatru oraz możliwość przeciążenia sprzętu. Kolejka od 1 listopada miała zostać oddana do serwisu, wznowienie jej działalności miało nastąpić dopiero po 12 listopada.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here