Rozwój Dolnego Śląska z punktu mieszkańca powiatu lwóweckiego

12
1330
fot.: Starostwo Powiatowe w Lwówku Śląskim

Starosta Lwówecki Daniel Koko wskazał na potrzebę rewitalizacji linii kolejowej z Lwówka Śląskiego do Jeleniej Góry oraz na połączenie Lwówka Śl. a Wrocławiem, a także na potrzebę poszerzenia autostrady A4.

 

 

We wtorek w Karpaczu odbył się X Dolnośląski Kongres Samorządowy we Wrocławiu. Wydarzenie pod hasłem „Dynamiczny region – nowoczesny samorząd” stanowiło ważną debatę o przyszłości i rozwoju Dolnego Śląska. Dziesiąta edycja zgromadziła szerokie grono osób, dla których rola samorządu w Polsce ma kluczowe znaczenie.

Moderatorzy paneli, Agnieszka Gozdyra z telewizji Polsat, Bogusław Chrabota- redaktor naczelny dziennika Rzeczpospolita oraz Kamila Baranowska z portalu interia.pl, poprowadzili dyskusje na temat kondycji i znaczenia samorządu w kraju, rewolucji transportowej oraz funduszach europejskich. Panele skoncentrowały się na trzech tematach:

 • „Zmiany w samorządzie – ewolucja czy rewolucja?”,
 • „Fundusze Europejskie impulsem rozwoju samorządów”,
 • „Z Dolnego Śląska nad morze – renesans kolei w regionie”.

Panel „Z Dolnego Śląska nad morze- renesans kolei w regionie” poświęcony był projektowi rewitalizacji i przywróceniu połączeń kolejowych na nielicznych liniach a także zakupom taborowym Kolei Dolnośląskich. W sumie samorząd województwa przejął od PKP PLK ponad 20 linii kolejowych, czyli ponad 300 km tras.

Daniel Koko, Starosta Lwówecki, podkreślił sukces osiągnięty dzięki współpracy od gminy po województwo.

– Pojawiło się okno na świat dzięki zaangażowaniu zarządu i marszałka. Dzięki współpracy od gminy, przez powiat aż po województwo udało się nam osiągnąć sukces. Udało się to głównie dzięki środkom europejskim, ale nie zapominajmy o zaangażowaniu finansowym lokalnych samorządów.– zauważył Daniel Koko, Starosta Lwówecki, podsumowując znaczenie współpracy na rzecz ożywienia kolei w regionie.

Starosta Lwówecki Daniel Koko wskazał również na potrzebę dalszych kolejowych inwestycji, przed którymi stoją samorządowcy województwa dolnośląskiego. Są to m.in.: rewitalizacja linii kolejowej z Lwówka Śląskiego przez Wleń do Jeleniej Góry oraz kolejowe połączenie Lwówka Śląskiego ze stolicą województwa dolnośląskiego – Wrocławiem.

Doświadczony samorządowiec z Powiatu Lwóweckiego zwrócił uwagę na potrzebę rozbudowy, poszerzenia autostrady A4 od Wrocławia w stronę Legnicy, gdyż jest to trasa o znaczeniu międzynarodowym, a obecny jej standard w połączeniu z wysokim natężeniem ruchu i liczbą wypadków dobitnie sygnalizuje kwestię jej poszerzenia.

Kongres potwierdził, że rozwój Dolnego Śląska zależy nie tylko od wykorzystania funduszy europejskich, lecz także od skutecznej współpracy wszystkich szczebli samorządowych – od gminy po województwo.

-/Powiat Lwówecki/-

12 KOMENTARZE

 1. Koncepcja nowej nitki koło Pielgrzymki byłaby najlepsza dla mieszkańców powiatu będą ten pas dorabiać 5 lat (jak autostrada na Berlin) to będzie lepiej koleją do Wrocławia jeździć.

 2. Powiat przez 2 lata nie potrafi naprawić chodnika na drodze powiatowej Al. Wojska Polskiego we Lwówku Śl.
  koło mostku nad ,, fosą ” na przeciwko ul. Partyzantów. Na interwencje mieszkańców Zarząd Dróg Powiatowych nie reaguje. Czekają aż ktoś z mieszkańców , a może przeciwników politycznych będzie szedł na wybory do rady powiatowej i skręci sobie kark.

 3. Bo to są tylko pseudo spotkania o których niby się mówi ile to zrobimy, kawka herbatka wieczorem kieliszek winka i kasa na kąta od Państwa tzn od podatnika za spotkanie. Pchają się wszyscy do tej polityki dla kasy ciekawe jak by mieli zarobić tylko najniższa krajowa bez żadnych dodatków czy tak by się pchali ludzie.

 4. A co z obiecanym przez Marszałka województwa połączeniem autobusowym z Jeleniej Góry przez Lwówek do Legnicy? Miało być w ubiegłym roku. Wiele osób musi dojechać do szpitala w Legnicy a tu praktycznie NIE MA ŻADNEGO POŁĄCZENIA.

 5. Aby zatrzymać młodych ludzi czeba aby w Lwówku i okolicy była praca. Bo emerytów jest więcej niż młodych. Za 10 morze 20 lat będzie jak w goerlitz puste mieszkania. Młodzi uciekają do większych miast. Praca infestycje itp. To morze zatrzyma młodych.

 6. Jakie to odkrywcze? Wiecie dlaczego ten powiat się wyludnia?. Macie odpowiedz w tej wypowiedzi. To może p. Starosta powie dlaczego był nie skuteczny i pozwala na budowę utylizację śmieci w UBOCZU? Zamiast mówić o już funkcjonujących projektach. Ile miejsc pracy stworzył przez 5 lat?

 7. Starosta codziennie jeździ 364 i nie widzi, że droga się wali i sypie!
  Wieczorem to już jest w ogóle tragedia. Brak oznakowania, odblasków i mnóstwo dziur!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here