Rolnicy blokują drogę krajową nr 30

38
3153

Rozpoczął się ogólnopolski protest rolników. Strajk odbywa się w ponad 250 miejscach w kraju. Do protestu przyłączyli się także rolnicy z powiatu lwóweckiego.

 

 

Protesty rolników z państw członkowskich Unii Europejskiej trwają od końca roku 2023. Z mniejszym lub większym nasileniem rolnicy protestowali w Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Grecji, Bułgarii, Czechach czy na Łotwie. Kilka dni temu ponad 1000 ciągników, wyjechało na ulice Brukseli blokując ruch w stolicy Belgii w czasie spotkania przywódców UE.

W dniu 24 stycznia odbył się także pierwszy od lat protest rolników w naszym kraju. Tamten protest spowodował utrudnienia m.in. w powiecie lwóweckim. Ponad sto ciągników przejechało drogą wojewódzką 297 od Lwówka Śląskiego przez Mojesz, Pławną Dolną, Golejów, Wojciechów, Zalesie do Pasiecznika. Wówczas protestujący podkreślali, iż nie protestują przeciwko polskiemu rządowi – ani temu obecnemu, ani poprzedniemu, a przeciwko polityce rolnej Unii Europejskiej. Wszyscy oni mieli nadzieję na refleksję ze strony Komisji Europejskiej. Tak się jednak nie stało.

„Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo, bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru jak ogłosić strajk generalny.” – wskazała rolnicza Solidarności, która po tamtej decyzji zapowiedziała zmasowanie działań i ogólnokrajowy strajk.

Zgodnie z zapowiedziami w piątek, 9 lutego 2024 roku w ponad 250 miejscach w całym kraju ma się odbyć strajk rolników. Na mapie protestów nie zabrakło także powiatu lwóweckiego. Kilka minut przed godziną 9. pierwsi protestujący pojawili się na drodze krajowej nr 30.

Rolnicy jak sami wskazują wyjechali na drogi żeby uświadomić mieszkańcom naszego kraju z jakimi problemami muszą się mierzyć oraz w celu obrony polskiej żywności. Protestujący zwracają uwagę, że działalność we wszystkich sektorach produkcji rolnej przestaje być opłacalna, dlatego domagają się przyspieszenia wypłat dopłat bezpośrednich i pomocy suszowej, a także uproszczenia mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej.

Polscy rolnicy mają 3 główne postulaty tj. nie zgadzają się na wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu oraz na import produktów rolnych z Ukrainy. Domagają się także wsparcia hodowli zwierząt. Nasi rozmówcy zwracają także uwagę na brak opłacalności we wszystkich sektorach produkcji rolnej.

Rządzący zapewniają, iż rozumieją problemy rolników. – Rolnicy protestują w całej Europie. Mają podobne problemy i myślą podobnie, niezależnie od politycznej opcji. Chcemy, aby w sprawach rolnych panowała zgoda ponad podziałami. Problemy w rolnictwie rozwiązujemy, prowadząc dialog z rolnikami – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, który wraz z kierownictwem poszczególnych resortów spotkał się z przedstawicielami wojewódzkich izb rolniczych.

Prosimy rodaków o wyrozumiałość i świadomość sytuacji w jakiej wszyscy się znaleźliśmy. Walczymy o nasze wspólne dobro, jakim jest uchronienie przed upadkiem i bankructwem polskich rodzinnych, niejednokrotnie wielopokoleniowych gospodarstw rolnych. – wskazują związkowcy z rolniczej Solidarności.

W  piątek, 9 lutego prostujący rolnicy z terenu powiatu lwóweckiego podzielili się na dwie grupy.

Jedni tuż po godzinie 9 spotkali się na ulicy Rzepakowej w Gryfowie Śląskim, skąd wyruszyli w drogę w kierunku Lubania dołączając do lubańskich rolników i wraz z nimi pojechali w kierunku Zgorzelca, wyjeżdżając naprzeciw zgorzeleckim rolnikom.

Druga grupa spotkała się przy gryfowskim stadionie, skąd protestujący przejechali drogą krajową na obwodnicę Radoniowa, gdzie rolnicy rotacyjnie, po kilkadziesiąt minut blokują krajówkę.

– Od czasów Leppera nikt nie chciał poważnie rozmawiać rolnikami w tym kraju. Konsultacje społeczne przeprowadzane były bez naszego udziału. Izba rolnicza była całkowicie pominięta a wspólna polityka rolna została opracowana przez jeden ośrodek doradztwa rolniczego. Nie zgadzamy się na takie traktowanie. – powiedział nam protestując rolnik, który nie krył, iż ma nadzieję, że te protesty przyniosą pozytywne zmiany a głos polskich rolników będzie słyszalny i respektowany.

My rolnicy jesteśmy zmuszeni do protestów, ponieważ sytuacja naszych gospodarstw i rolników z innych państw jest na skraju bankructwa z powodu polityki Unii Europejskiej.
Do tej pory, my rolnicy, nie byliśmy tak zjednoczeni jak dziś. Musimy walczyć o swoje, o swoje warsztaty pracy. Chcemy dla Was produkować żywność i chcielibyśmy żebyście nas w tym wspierali a nie zniechęcali nas do walczenia o Nasza Polskę. Też mamy rodziny, tak jak Wy, z którymi chcemy spędzać czas. Wszystkie ciągniki, maszyny nie są nasze, lecz banków, za które trzeba słono płacić. Bez tych maszyn nie jesteśmy w stanie prowadzić naszych gospodarstw w stopniu dużej konkurencyjności gospodarstw zachodnich. W polu spędzamy bardzo dużo czasu nie zależnie od warunków atmosferycznych. Nie jest nam łatwo.
Polskę zalewa tania żywność spoza Unii gdzie nie ma restrykcji i wymogów, a nam się wszystkiego zabrania. Tak nie może być! Dlatego dzisiaj jesteśmy tu, dla Was żebyście pamiętali, że walczymy dla naszych rodzin, dla Naszej Polski. – powiedział redakcji Lwówecki.info kolejny z protestujących w Gryfowie Śląskim rolników.

Na terenie powiatu lwóweckiego utrudnienia mają potrwać do późnych godzin popołudniowych. Nad bezpieczeństwem wszystkich użytkowników ruchu czuwają funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim.

A tak wyglądał Strajk Rolników DK94 KRZYWA- OKMIANY

38 KOMENTARZE

 1. Przecież ten nowy rząd który ma uśmiech na twarzy i telewizyjnych wodzirejów zapewniał że wszyscy będą uśmiechnięci więc jest super . Ciągle narzekacie i czegoś chcecie , jak nie dopłaty to klęska jak nie pogoda,
  to zaniżone kwoty dopłat albo tanie produkty . Czego wy naprawdę chcecie ?
  Co my niczemu nie winni konsumenci jako kierowcy na drodze jesteśmy winni że utrudniacie nam spokojne przemieszczanie się w swoich sprawach?

  • To jest super czy nie??
   Rolnikom nie pasuje że Ukraina zalała nas płodami rolnymi więc ceny w dół i po opłacalności. Trzeba wypracować współpracę ( pomijam kto ma tysiące ha na Ukrainie i zarabia, bo nie Ukraińcy ).
   Wyłożyć polskie rolnictwo wschód niech ma monopol na żywność. Chwilowo taniej a dalej?

 2. Po czym jak przyjdą wybory samorządowe to 80% z tych rolników wsiądzie w passaty (a nie, nie te czasy) w nowe beemki i pociśnie głosować na trzecią drogę do nikąd (PSL)

 3. jeśli myślicie że któraś partia o Was zadba to śmiać się chce. jedni warci drugich. zareagują dopiero po strajkach i protestach, a i to nic pewnego… dalej oglądajcie jedne i drugie telewizje i dajcie sobie wmawiać bzdury że ktoś chce dla was lepiej… i dalej dajcie się dzielić.

 4. Trzeba zacząćc rzucać obornikiem w urzędy, to będzie dopiero protest!
  Próbujcie, walczcie, ale pewnie na nic to wszystko. Wykończą każdą branżę.

 5. Tak to przez PiS i Kaczyńskiego strajki w Belgii, Francji, Niemczech itd. tak jest macie rację wyborcy PO,PSL,Lewicy tak PiS jest taki mocny baranki.

  • Ja też jestem przeciwko, a wyborca nie jestem ani PiSu, ani całej lewicy, na czele z Donaldem. Rolnikom wiecznie źle i wiecznie tylko “dej kasę, dej kasę, jak nie to protestujemy!”

   • Ale na tą “dej kasę “jak ty to ująłeś jak byś wiedział ile trzeba zrobić i pracy włożyć. Tylko to trzeba pójść na gospodarstwo popracować jeden dzień i dla tego mieszczucha jak ty wystarczy któremu potrzebny tylko pilot od telewizora ,telewizor i żeby żonka obiad zrobiła to nie rozumie nic może jeszcze powiedz że rolnik nic nie robi i wszystko mu rośnie

  • Zielony Ład to w 2020 podpisał Morawiecki, komisarzem rolnictwa w UE jest Wojciechowski z pissu więc pretensje można mieć tylko do Pissu z kurduplem na czele. I proponuje rolnikom blokować siedziby pissu.

   • I dlatego w Francji, Belgii, Niemczech, Holandii idt. strajkują ,widzsz jaki chejt siejesz ,widać że jesteś były mieszkaniec teraz widocznie w rosji mieszkasz ,dobrze was szkolą.

 6. Ludzie się opamiętajcie w miastach, zobaczcie jakie przepisy UE chce wprowadzić dla wszystkich nie tylko dla rolników, normy pieców w domach i blokach itd
  Zastanówcie się z kad kasę weźmiecie za kilka lat

 7. Cyrk z piecami zacznie się już od lipca, nawet w kaflowych nie będzie można palić, ale za to nie powinno być problemu z węglem, bo mało kto będzie mógł go wykorzystać do ogrzewania. To tak na początek.

 8. Czekam aż się obudzą nauczyciele i rodzice. 15latkom – DZIECIOM powinno się tłuc do głów, że mają się uczyć i rozwijać, a nie zaczynać współżycie!!!!! Ludzie!!!! Obudźcie się!!!!

 9. Ci co piszą przeciw rolnikom są zupełnie bez wyobraźni , najpierw wykończą europejskie rolnictwo , potem będą dyktować ceny z kosmosu na ukraińskie produkty agroholdingowe .

 10. Większość pól w ukrainine w tysiącach hektarów należy do zagranicznych oligarchów ludzie w Ukrainie tylko tam pracują za marne grosze, to teraz wiecie kto zarabia na zbożach z ukrainy ,Oligarchowie zagraniczni z Niemiec, Holandii itd.bo to ich pola. A my tak i tego nie chcemy.

 11. Blokując drogi utrudniają życie wielu uczciwym ludziom. Robią fikcyjny ferment, głoszą bzdury bo kto jak nie polski rząd jest temu winny i ciągle tylko mało dopłat, dajcie i dajcie więcej….., cwaniaczki, a niech się wezmą do roboty. Robią sobie kampanie na wybory, byle jak głosują w wyborach. Byłem na takim spędzie w Radoniowie, niewiele tam było czysto polskiego (flagi, może większość ludzi, mowa). Obcej produkcji ciągniki, samochody, nawet policyjny, asfalt na drodze na bazie surowców od Rosjan lub Arabów i z ziemią sprawa nie jest jednoznaczna, w Niemczech jedna z największych partii AfD głosi że te tereny są pod tymczasową administracją Polską a Prezydent Rosji mówi że te niemieckie ziemie to prezent od Stalina tak jak Krym dla Ukrainy od wodza ZSRR Ukraińca Chruszczowa.

  • A kto sìę sprzeciwia jak nie ludzie Tuska, kto wprowadził tą zawiść, zemstę jak nie Tusk, niech ktoś napisze co Tusk zrobił w swojej karierze dobrego dla Polski?

 12. Moja kobita ,jak na gotuje grochówy, to mi da takiego kopa,że na zlecenie ob.sra.m każde wskazane miejsce, czy to urząd,czy też siedzibę partii.

 13. Chyba prawda już powoli dociera do rolników o kontynuowaniu przez Donka polityki zaczętej przez prezydenta Andrzejka. Polityki wspierania naszym kosztem wojny Anglosasów z Rosją kosztem Ukraińców, której płatnikiem jest każdy z nas. A że 100 000 Ukraińców czy 150 000 Rosjan mniej – któżby się tym przejmował, w końcu jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo, że chodzi o kasę.
  Sława Jarkowi i Donkowi…

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here