Rewolucyjna zmiana w kościele

24
4401

Do liturgii dopuszczone zostaną kobiety. Specjalny dekret Konferencji Episkopatu Polski wchodzi w życie już od najbliższej niedzieli. Co to oznacza?

 

Akolita jest sługą ołtarza. W 1972 roku papież Paweł VI dokonał reformy święceń niższych i dopuścił do tej służby świeckich mężczyzna. Kodeks Prawa Kanonicznego w artykule 230 § 1 mówi: „Mężczyźni świeccy, posiadający wiek i przymioty ustalone zarządzeniem Konferencji Episkopatu, mogą być na stałe przyjęci, przepisanym obrzędem liturgicznym, do posługi lektora i akolity, udzielenie jednak tych posług nie daje im prawa do utrzymania czy wynagrodzenia ze strony Kościoła”.

Kim jest akolita

Jak podaje na swoich stronach diecezja Warszawsko- Praska: „do obowiązków akolity należy m.in. pomoc w przyjmowaniu darów, przygotowywanie ołtarza do celebracji, rozdzielanie Komunii Świętej oraz puryfikacja (oczyszczanie) naczyń liturgicznych, jednak jego posługa rozciąga się nie tylko na czas Mszy świętej”. Ponadto akolita może roznosić Najświętszą Eucharystię do chorych oraz może także wystawić Najświętszy Sakrament do adoracji.

Kobiety dopuszczone do liturgii

Przepisy sprzed niemal pół wieku tracą ważność. 12 grudnia 2021 r. wchodzi w życie dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski dotyczący wieku oraz przymiotów kandydatów i kandydatek do stałego lektoratu i akolitatu. Do liturgii, dzięki decyzjom papieża Franciszka, dopuszczone zostaną kobiety.

Nowe prawo w kościele

Po zmianach prawa kanonicznego art 230 § 1, otwierający drogę do posług lektoratu i akolitatu dla kobiet, brzmi następująco:

Kan. 230 – § 1. Świeccy, posiadający wiek i przymioty ustalone dekretem konferencji biskupów, mogą być na stałe przyjęci, przepisanym obrzędem liturgicznym, do posługi lektora i akolity; otrzymanie tych posług nie daje im jednak prawa do utrzymania czy wynagrodzenia ze strony Kościoła.

Wymagany wiek oraz przymioty kandydatów i kandydatek

Zgodnie z treścią dekretu ogólnego, w Polsce biskupi będą mogli udzielać posług stałego lektoratu i akolitatu kandydatom i kandydatkom, którzy ukończyli dwudziesty piąty rok życia. Episkopat zaznacza, iż od kandydatów i kandydatek wymaga się, aby odznaczali się wzorowym życiem moralnym, apostolskim oddaniem, bezinteresownością, szczerą pobożnością i gorliwym życiem sakramentalnym, szczególnym umiłowaniem Pisma Świętego i Eucharystii oraz duchem posłuszeństwa Kościołowi. Księża przypominają, iż kandydaci muszą posiadać także odpowiednie przymioty intelektualne, wystarczającą wiedzę o tej posłudze w Kościele, wyróżniać się solidnością w pracy oraz umiejętnością współpracy z innymi. Winni cieszyć się dobrą opinią i być akceptowani przez wiernych wspólnoty, do której należą i w której będą wypełniać powierzone im zadania.

24 KOMENTARZE

 1. Pismo Św. nigdy nie było autorytetem w kościołach chrześcijaństwa. A przecież nazywają je Słowem Bożym ? Co zatem zrobią z fragmentami: 1 Tymoteusza 3:2; Jakuba 3:1; Tytusa 1:5,6 ? Ponoć kochają Boga, ale wprost sprzeciwiają się Jego Słowu ….

 2. W tym duzym kościele tu we Lwówku służy już dziewczyna na mszy jako ministrantka. To co takie zdziwienie . Nic nowego. Myślałem że to funkcja tylko dla chłopców i mężczyzn.

  • No i co z tego? Nie widzę tu żadnego problemu. Nie ma komu pomagać to jest przynajmniej ktoś kto naprawdę się stara. Dużo osób z tego co wiem nie ma nic przeciwko, jest potrzebna pomoc to dziewczyna się stara. A wy myślę że jak nie macie nic ciekawszego do roboty to przynajmniej nie osądzajcie jak nie wiecie jaka jest sytuacja. Pozdrawiam

   • Katolików nie powinno obchodzić co ty uważasz, ale co Bóg uważa. A co Bóg uważa jest napisane w Biblii: “Kobieta niechaj się uczy w cichości z całym poddaniem się. Nie wypada bowiem kobiecie przemawiać na zgromadzeniu. A jeśli chce się czegoś dowiedzieć, niech spyta w domu męża”. Załóż sobie swój satanistyczny zbór, bo w Kościele Chrystusa decyduje Bóg a nie ludzie.

  • Jak taki z ciebie katolik to proszę zorganizuj w każdym kościele w Polsce grupy ministrantów, idź i młodzieży przemów do rozumu tak jak tu w komentarzu przeczytaj cytat z bibli to cię człowieku wyśmieją. Człowieku spójrz inaczej na to wszystko, niedość że młodzieży oraz ministrantów brak bo młodzież woli siedzieć i pić alkohol i gdzieś ma to wszystko to ty właśnie się czepiasz osoby która swoją wiarą pokazuje że naprawdę nie ma co tej wiary się wstydzić, jakoś nie widzę tłumów młodzieży aby coś pokazali że wiara ma w Boga sens. A ty człowieku zamiast spojrzeć też na to w ten sposób to wypisujesz tu cytatami , to jest przykład swojej wiary a nie siedzenia w kościele na telefonach.

 3. U franciszkanów nie ma takich cyrków. Tam dziewczyny nie chodzą po ołtarzu. Są ministranci chlopcy , brat zakonny. Co się dzieje??? .nie za długo to każdy kto będzie chciał będzie mógł łazić po ołtarzu. Brak szacunku do miejsca , do Mszy

 4. Ja nie do końca rozumiem dlaczego ktoś się uczepił dziewczyny która w tym dużym kościele robi jako ministrantka. Pomoc jest potrzebna tak? Czy w tym kościele widzieliście może ilość ministrantów? Takich stałych jest tylko trzech, więc ja nie rozumiem dlaczego macie pretensje do tej niewinnej dziewczyny? Pomoc potrzebna,.a zgodą pewnie na pomoc przy ołtarzu jest. Dziewczyna zachowuje się z kulturą i jak gołym okiem widać jest ogarnięta i bardzo dobrze wie co i jak zrobić, a ministrantów brak. Dlaczego ktoś nie może służyć pomocą? Jak dobrze pamiętam dziewczyna pomocą służy tej parafii już dobre parę lat więc nie wiem po co te bezczelne komentarze

 5. Witam. Widzę że naprawdę ludzie macie problemy. Czy wy nie widzicie że jest XXI wiek i nie widzicie coraz mniej ludzi uczęszcza do kościoła ? Nie widzicie że młodzieży w kościele brak w tym również ministrantów? Nie rozumiem dlaczego są tu komentarze dotyczące dziewczyny która jest dobrym wizerunkiem dla innych ale przede wszystkim dla młodzieży, nie rozumiem w czym widzicie problem, chyba w tym że daje nawet młodszym dobry przykład. Stwarzacie problemy ze względu na kobiety służące przy ołtarzu, ludzie czasy się zmieniają w innych miastach służą kobiety i ludzie jak wy problemu nie stwarzają. Ja popieram komentarze wspierające w tej parafii dziewczynę która jest przykładem dla wszystkich że naprawdę nie ma w tych czasach wstydzić się swojej wiary. Niech Bóg jej potem wynagrodzi tą posługę. Pozdrawiam

  • Bo dla chrześcijanina liczy się wola Boga, a nie poglądy ludzi. Ty piszesz jakbyś w Boga nie wierzył, bo wierzyć w Boga znaczy pełnić Jego wolę (a nie swoją).

   • Nie twoja sprawa jak pisze, ja przynajmniej staram Wam ludzie przemówić do rozsądku bo widzę jest tu jeden wielki bałagan. Przestańcie się czepiać bo naprawdę wasze komentarze do czasu są co niektóre żałosne, zostawcie w spokoju tą sprawę. Jak wspomniałem dziewczyna jest przykładem a nie przeszkodą

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here