„Rejtan – upadek Polski”. Dzieło do zobaczenia w Lwówku Śląskim

4
793
zdjęcia: UGiM Lwówek Śl.

W Lwówku Śląskim można oglądać wyjątkowe dzieło, płaskorzeźbę stanowiącą odzwierciedlenie ponadczasowego obrazu Jana Matejki.

 

 

Rzeźbiarz Jan Papina wsławił się tym, że wyrzeźbił w naturalnym rozmiarze „Bitwę pod Grunwaldem”. Jednym z kolejnych jego dzieł było odwzorowanie obrazu Jana Matejki „Rejtan – upadek Polski”. Nad drewnianą wersją obrazu artysta pracował 3 lata. Dzieło ma wymiary 6 metrów na 3 metry i waży blisko 5 ton. Do tej pory nie było publicznie wystawiane. Teraz będzie można je oglądać w Wielkiej Sieni ratusza w Lwówku Śląskim.

„Rzeźbiarz uważa, że tematyka dzieła jest wciąż aktualna, choć odnosi się do wydarzeń sejmu rozbiorowego. Dziś ekonomia dyktuje wiele warunków, wobec których musimy ustępować, czasami niepotrzebnie…” – czytamy na stronie lwóweckiego magistratu.

– To jest taka przestroga, by to się już nie powtórzyło – mówił autor dzieła.

 

4 KOMENTARZE

  1. Piękne dzieło muszę je pokazać mojej kiszce. Chcę ją edukować żeby wyrosła na uczoną kiche. Wtedy założę jej okulary. Do rąk mądrej kiszki na pewno zawita wiele sławnych osób a nie tylko policja i straż miejska.Sam to wymyśliłem, heheheheh.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here