Radni odrzucili projekt uchwały o podwyżce podatków

8
2218

Radni nie przychylili się do pomysłu burmistrza, by podnieść stawki podatku od nieruchomości. Znaleźli inne źródło finansowania inwestycji.

 

 

Burmistrz Roland Marciniak widząc pustkę w kasie Świeradowa- Zdroju postanowił sięgnąć do kieszeni przedsiębiorców. Na czwartkową sesję przygotował projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek oraz zwolnień w podatku od nieruchomości.

Proponowana zmiana zakładała, by stawkę podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej podnieść z 30,50 zł od 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej do 33,10 złotych.

„Podatek od nieruchomości jest znaczącym dochodem własnym gminy, który zapewnia realizację zadań gminy. Przy stawce w kwocie 30,50 zł Gmina traci dochód w wysokości 347.713,63 zł.
W ostatnim czasie Gmina Miejska Świeradów- Zdrój otrzymała dofinasowanie 8.000.000 zł na budowę basenów miejskich, a wkład miasta wynosi 1.000.000 zł. Z tego tytułu jest potrzeba zwiększenia dochodów z podatku od nieruchomości” – uzasadniał w projekcie uchwały potrzebę zmian Roland Marciniak.

Z tak postawioną sprawą nie zgodzili się świeradowscy radni. Radny Mateusz Szumlas zaraz po otrzymaniu od burmistrza projektu uchwały przygotował własny projekt. Ten zakładał, by po niezbędne na budowę basenów środki sięgnąć nie do kieszeni przedsiębiorców, a turystów.

Już na początku czwartkowej sesji radny zwrócił się do kolegów i koleżanek radnych z prośbą o wycofanie z porządku obrad projektu burmistrza. W uzasadnieniu swojej decyzji tłumaczył, iż ta zmiana wygeneruje zaledwie dochód rzędu 350 tysięcy złotych a potrzebny jest przecież milion.

– „Na komisjach, które się odbyły w tym tygodniu, pani zastępca, czy pani skarbnik nie potrafiły odpowiedzieć na pytania, skąd wziąć wkład własny na poziomie jeszcze dodatkowo 750.000 do tych basenów miejskich. Pana burmistrza też nie ma [red.: na sesji rady miejskiej] pani skarbnik też nie ma, więc nie znamy tutaj kwestii dalszych”. – argumentował radny Mateusz Szumlas, podkreślając, iż radni chcieliby wiedzieć, czy i skąd burmistrz zamierza wziąć brakujące środki.

„W nawiązaniu do pana stwierdzenia, że niestety nie wiemy skąd wziąć drugą część, o której mówimy na budowę basenów, rozmawiałam z panem burmistrzem, jest propozycja, aby w ogóle … może inaczej … Czesi zwrócili się do burmistrza z ponowną prośbą o to, żeby można było zakupić działkę pod wieżą i chcą się udać do państwa i rozmawiać z państwem, abyście państwo wyrazili zgodę. Jeżeli udałoby się nam sprzedać tą działkę dla Czechów wtedy mielibyśmy pieniądze na drugą część z tego miliona, który jest nam niezbędny abyśmy mogli mieć wkład własny i pozyskać te 8 milionów na budowę basenów w Czerniawie”. – tłumaczyła podczas nieobecności burmistrza Marciniaka jego zastępczyni Edyta Wilczacka.

Mateusz Szumlas podkreślał, iż radni do tej pory nie otrzymali na ten temat żadnych konkretów. A ponadto wskazywał, iż jest przeciwny podnoszeniu podatków dla przedsiębiorców, bo jego zdaniem ta podwyżka uderzy głównie w mieszkańców Świeradowa- Zdroju, którzy prowadzą małe biznesy, pensjonaty, które to nie mają pełnego obłożenia. Ponadto zdaniem radnego przy pomyśle sprzedania kolejnej działki ten projekt podwyżek jest tym bardziej niezasadny.

– „Jeśli jeszcze mogę powiedzieć tylko, jest to kwota przy zmniejszeniu tego podatku od nieruchomości, kwota prawie 350.000 mniej wpływu do budżetu. Myślę, że państwo, jako radni wiecie, że nam pieniądze są potrzebne choćby nawet na takie prozaiczne rzeczy, które państwo też wnioskujecie; ławki, kosze, przełożenie chodników, stan parku naszego. W założeniach mamy projekt już budowy basenów i uważam, że te pieniądze byłyby też nam niezbędne nawet, jeśli by się udało i państwo wyraziliby zgodę na sprzedaż działki dla Czechów pod tą wieżą. Niemniej jednak potrzeby Świeradowa są ogromne. Nie podnosi się podatku dla mieszkańców, podnosi się tylko z działalności, gdzie państwo też podnoszą, że bardzo dużo hoteli się buduje i myślę, że z tego powodu też powinniśmy mieć jakieś wpływy do budżetu” – przekonywała wiceburmistrz Wilczacka.

Radny Mateusz Szumlas przypominał, iż mieszkańcy Świeradowa- Zdroju, to też w sporej części przedsiębiorcy, więc jego zdaniem odczuliby zmiany stawek. Ponadto radny zaznaczał, iż myśląc o ewentualnej sprzedaży działki chciałby znać jakieś konkrety, wycenę rzeczoznawcy, …

Ostatecznie wniosek radnego został poddany pod głosowanie i większość rannych przychyliła się do argumentów Mateusza Szumlasa wyrzucając do kosza projekt burmistrza.

Jednocześnie radny złożył własny projekt zakładający podniesienie opłaty uzdrowiskowej.

„Opłatę uzdrowiskową pobiera się od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych na terenie Gminy Miejskiej Świeradów- Zdrój – za każdą rozpoczętą dobę pobytu. Ustala się opłatę uzdrowiskową w wysokości 6,00 zł dziennie” – zapisał w projekcie radny Szumlas, który w uzasadnieniu jednoznacznie wskazał:

„Środki pozyskane z tytułu podwyższenia opłaty uzdrowiskowej pozwolą Gminie na zabezpieczenie i sfinansowanie wkładu własnego do projektu budowy kompleksu otwartych basenów w Świeradowie-Zdroju. W ostatnim czasie Gmina Świeradów-Zdrój otrzymała dofinansowanie w wysokości 8.000.000 zł przy wkładzie własnym wynoszącym około 1.000.000 zł.”

– “Bardzo dziękujemy za taką propozycję tylko, że chcę tutaj państwu też naświetlić, że te pieniądze trzeba mieć zabezpieczone w momencie kiedy składamy o te 8 milionów. Z opłaty uzdrowiskowej będziemy mieli pieniądze podczas całego roku z wykonania” – mówiła wiceburmistrz Świeradowa- Zdroju.

– Taka sama sytuacja, tylko, że z opłaty uzdrowiskowej jest 700 tysięcy pni burmistrza, natomiast z podatków będzie 350 tysięcy. – wskazywała radna Irena Chmielowska.

Ostatecznie radni w większości przychylili się do propozycji radnego Mateusza Szumlasa i z dniem 1 stycznia 2024 r. podnieśli opłatę uzdrowiskową do 6 zł, co ma pozwolić na zabezpieczenie środków na wkład własny na budowę basenów miejskich w Czerniawie.

cała sesja dostępna poniżej

8 KOMENTARZE

 1. Bardzo dobrze! Koniec z wyciaganiem pieniędzy na turystykę z kieszeni mieszkańców! Brawo Radni! A grunty trzeba trzymać i to z nich czerpać korzyści i mieć np. na wkład własny do basenów

 2. 700 000,00 tys zł brakuje
  Skąd wziąć:
  – utrzymanie zastępcy ok 250 000,00zl rocznie
  – opłaty uzdrowiskowa 450 000,00 zł
  Zastępca robi wszystko aby komuś było ok tylko nie tym którzy mieszkają i żyją w Świeradowie .
  Niech ona da sobie spokój z rządzeniem i decyzyjnoscia….
  Teraz robi zadymianie sieci wodociągowej a gówna po jej decyzji płyną Kwisa ….

  • Oszczędności na ściekach które są zrzucane do rzeki a nie oczyszczane, a za które mieszkańcy ponoszą opłaty według zużycia wody.
   To jest biznes!
   Nie oczyszczać ścieków tylko brać za nie kase i w rzekę bo obecny zastępca kiedyś wyraził zgodę na zrzut

 3. Brawo Mati tak trzymaj !! Mieszkańcy to nie woły a trzeba korzystać z turystyki. Chcą stawiać hotele niech Płacą nie można sprzedawać Polskiej ziemi dla zagranicznych Państw , bo z twgo g… Bedziemy mieli. Pozdrawiam Revolt

 4. Ja mam wrażenie że Ronaldo ma rozdwojenie jaźni, z jednej strony chwali się tytułami i wysokimi miejscami najbardziej przedsiębiorczej gminy, z innej strony narzeka na pustki w kasie. Więc gdzie są te pieniądze skoro otrzymujemy tytułyi nagrody?

  Brawo radni że nie pozwalacie łupić mieszkańców.

 5. Panie Mateusz Szumlas, skoro gmina awaryjnie zrzuca scieki które nie są oczyszczone, to czy nie powinni mieszkańcy mieć o tą ilość ścieków zrzuconych awaryjnie, obniżoną opłatę?Bo gmina wzięła za coś opłatę, czego nie zrealizowała .
  Zapyta pan o zdanie burmistrza i mieszkańców czy mieszkańcy nie czują się tym oszukani.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here