Rada Miejska w Lwówku Śląskim składa wyjaśnienia do Sądu

16
3069
Sesja Rady Miejskiej w Lwówku Śląskim (screenshot transmisja live)

Pod koniec ubiegłego miesiąca Rada Miejska w Lwówku Śląskim przesłała do Sądu wyjaśnienia ws. przesunięć w budżecie związanych z planami zakupu budynku pod bibliotekę. To efekt zaskarżenia złożonego przez jednego z mieszkańców do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu uchwały, która pozwala burmistrz na zaciągniecie kredytu w kwocie ponad 4,3 mln złotych z przeznaczeniem na zakup budynku przy ulicy Oświęcimskiej w Lwówku Śląskim, w którym dziś mieści się m.in. sklep Neonet, a do którego to po zakupie, Gmina chce przenieść bibliotekę miejską.

 

 

Sprawa zaciągnięcia kredytu na zakup nieruchomości, do której po remoncie i dostosowaniu do potrzeb miałaby zostać przeniesiona miejska biblioteka publiczna, od początku budziła spore kontrowersje. Tym większe, iż przymiarki do budowy przy stadionie miejskim zupełnie nowego obiektu trwały, co najmniej od 2018 roku. W tym czasie Gmina Lwówek Śląski na koncepcję i projekt nowego budynku biblioteki wydała już blisko 200 tysięcy złotych. Jednak pod koniec lutego 2023 roku burmistrz wpadła na inny pomysł.

Pojawiła się, to znaczy, nie propozycja, to pan zastępca wpadł na taki pomysł, ponieważ dowiedzieliśmy się, że jest właśnie na sprzedaż obiekt, o którym mowa jest dzisiaj w projekcie. Jak państwo znacie jest to obiekt bardzo duży, nowy, w nowoczesnej infrastrukturze, jaka nam by była przydatna, ma 890 m2 powierzchni użytkowej, a sama zabudowa 977 metrów2. Wyposażony w infrastrukturę sanitarną, wyposażony w parkingi. – wspominała podczas lutowej sesji burmistrz M. Szczęsna, która nie kryła, iż pomysł polega na tym, by po zakupie tego budynku aplikować o środki na jego wyposażenie z miękkich projektów funduszy unijnych.

– Uważam, że kredyt 4,3 miliona złotych na sam zakup, gdzie niewliczone są w tą kwotę odsetki oraz konieczny remont budynku jest bardzo wysoki – wskazywał Przewodniczący Rady Miejskiej.

 

 

Jednak burmistrz Szczęsnej udało się przekonać większość rady, która poparła jej projekt. I gdy sprawa wydawała się już przesądzona, uchwałę z dnia 24 lutego 2023 r. w sprawie zmiany budżetu Gminy i Miasta Lwówek Śląski na 2023 rok do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zaskarżył pan Edward Chruścicki, który w rozmowie z nami wskazywał, iż jest to głos budzącego się w Lwówku Śląskim społeczeństwa obywatelskiego.

Mieszkaniec Lwówka Śląskiego domaga się uchylenia z całości tej uchwały oraz wydania zabezpieczenia w zakresie wstrzymania jej wykonalności. Jednocześnie skarżący wniósł o wygaszenie mandatów kilku radnych Rady Miejskiej w Lwówku Śląskim w związku z rzekomym złamaniem ,,ustawy antykorupcyjnej z art. 24e gdzie łączony jest mandat radnego z funkcją w stowarzyszeniu lub członka jego rodziny”.

Sąd niezwłocznie zwrócił się z prośbą o wyjaśniania do burmistrz i rady.

Rada Miejska w Lwówku Śląskim odpowiedź wystosowała w dniu 21 kwietnia 2023 roku. Tę w imieniu Rady podpisał jej Przewodniczący, który szczegółowo odniósł się do poszczególnych punktów uzasadnienia:

Projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy i Miasta Lwówek Śląski na 2023 r. wpłynął 16.02.2023r, z zachowaniem ustawowych i statutowych terminów. Autopoprawki do projektu uchwały zmieniającej budżet oraz do projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy i Miasta Lwówek Śląski wpłynęły 20.02.2023. Poprawki nie mają określonego prawnie wymaganego minimalnego terminu wpłynięcia do Rady Miejskiej we Lwówku Śląskim.

Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości wpłynął do Biura Rady Miejskiej 21.02.2023. Jako Przewodniczący Rady zgodziłem się dopisać projekt dotyczący zgody na nabycie nieruchomości do wykazu uchwał na sesję, która miała odbyć się 23.03.2023. Z powodu problemów technicznych została ogłoszona przerwa i sesja była kontynuowana dn. 24.02.2023. W załączeniu przesyłam korespondencję mailową dotyczącą przekazania upoważnienia do prowadzenia sesji dla Wiceprzewodniczącego Mieczysława Grabowicza wraz z informacją o dołączonym projekcie uchwały wraz z sugestią dotyczącą głosowania zmiany porządku obrad w związku dodatkowym projektem uchwały.

 

 

Dnia 24.02.2023 zostało na żywo powtórzone głosowanie w sprawie zmiany porządku obraz – przyjęte nie jednogłośnie – 10 Radnych głosowało za, 1 Radny wstrzymał się od głosu. Protokół w załączeniu.

W sprawie zadłużenia została przesłana prośba o udzielenie opinii o możliwości spłaty zadłużenia długoterminowego przez Burmistrza Gminy i Miasta Lwówek Śląski Mariolę Szczęsną do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Pismo oraz odpowiedź w załączniku.

Konsultacje społeczne nie odbyły się, ponieważ nie są wymagane konsultacje dotyczące zmian w budżecie lub dotyczące zakupu nieruchomości. Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski Mariola Szczęsna poinformowała, że obecnie niemożliwa jest budowa nowej biblioteki z powodu braku możliwości aplikowania o środki zewnętrzne, a niemożliwe jest wykonanie tak dużej inwestycji z własnych środków.

Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski poinformował, że ostateczna decyzja o zakupie nieruchomości zostanie podjęta po otrzymaniu wyceny przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego. Cena 4 305 000,00 wynika z ogłoszenia o chęci sprzedaży nieruchomości wystawiona przez podmiot prywatny na ogólnie dostępnym portalu internetowym.” – wyjaśnia w imieniu Rady jej Przewodniczący, który po konsultacjach z gminnym Radcą Prawnym wnosi o oddalenie skargi w całości.

W uzasadnieniu odpowiedzi Przewodniczący Rady Miejskiej przypomina, iż “w odniesieniu do tej części skargi poświęconej w chwale rady gminy wskazać należy, że podstawą wniesienia tego rodzaju skargi jest art. 101 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.), który stanowi, za każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem, podjętym przez organ gminy w sprawie zakresu administracji publicznej, może zaskarżyć uchwałę lub zarządzenie do sądu administracyjnego. Z przywołanego przepisu wynika, że o skuteczności takiej skargi przesądza wykazanie przez skarżącego naruszenia przez organ konkretnego przepisu prawa materialnego, wpływającego negatywnie na jego sytuację prawną. Istotnym jest, że przedmiotem skargi jest uchwała Rady Miejskiej w sprawie zmiany uchwały budżetu Gminy i Miasta Lwówek Śląski. W orzecznictwie sądów administracyjnych dominuje jednolity pogląd, zgodnie z których uchwała budżetowa jest planem dochodów i wydatków gminy w ramach polityki finansowej jednostki samorządu terytorialnego. Nie kreuje ona bezpośrednio żadnych uprawnień czy zobowiązań osób trzecich. Taki charakter uchwały budżetowej wynika z przyjętej koncepcji samorządu terytorialnego, według której gmina, jako wspólnota jej mieszkańców, jest podmiotem prawa. Samorząd oznacza prawo do zarządzania określonym zakresem spraw publicznych, na własną odpowiedzialność, w interesie mieszkańców. Zadania gminy realizowane są za pośrednictwem wybieralnych organów. Do uchwalenia budżetu uprawniona jest wyłącznie rada gminy, o czym stanowi art. 18 ust. 2 pkt 4 (u.s.g.), a mieszkańcy nie mogą swobodnie korygować budżetu w trybie skargi wniesionej na podstawie art. 101 ust. 1 u.s.g. Swoje uprawnienia w tym zakresie wynikające z przynależności do wspólnoty realizują natomiast przez udział w wyborach, a w określonych sytuacjach również w referendum (vide np. wyrok NSA z dnia 28 kwietnia 2013 r. sygn.. akt II GSK 240/12). Uchwała budżetowa jako plan dochodów i wydatków jednostki samorządu terytorialnego nie kreuje więc bezpośrednio żadnych uprawnień osób trzecich, czy też zobowiązań wobec osób trzecich. W konsekwencji więc skarga na przedmiotową uchwałę w sprawie zmiany budżetu, jako wniesiona przez podmiot nieposiadający ku temu legitymacji procesowej, powinna podlegać oddaleniu. W obszarze podniesionych przez skarżącego wątpliwości prawnych w zakresie szerokorozumianej sztuki legislacyjnej podnieść należy, że skarżący nie posiada w tym zakresie żadnych kompetencji, a jako wyłączne przysługują one w tym zakresie organom nadzoru nad działalnością gminy, względnie prokuratorowi lub Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

W przedmiocie tej części skargi, która odnosi się do wniosku o wygaszenie mandatów radnych wskazać należy, że zakres właściwości sądów administracyjnych określony w art. 5 2 ustawy ppsa nie wymienia tego rodzaju spraw, co uzasadnia odrzucenie skargi w tym zakresie”. – uzasadnia prośbę o oddalenie w całości skargi Przewodniczący Rady Miejskiej w Lwówku Śląskim.

Warto także wspomnieć, iż w międzyczasie Pan Chruścicki wniósł do WSA we Wrocławiu o rozszerzenie zaskarżenia o uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego w wysokości 4.305.000,00 złotych oraz o uchylenie tej uchwały i zarządzenia tak, aby całkowicie uniemożliwić zaciągnięcie tak dużego kredytu na kupno nieruchomości pod bibliotekę.

 

 

W Zarządzeniu Burmistrz z dnia 27 lutego 2023 r. nr FB 0050.27.2023, które ogłoszono 5 kwietnia 2023 r. brak jest informacji, na co jest przeznaczony ten długoterminowy kredyt w wysokości 4.305.000,00 zł., skoro jego spłata nastąpi w latach 2026-2031. Istnieje w Uchwale LX/397/22 Rady Miejskiej tylko lakoniczny zapis „na pokrycie deficytu budżetowego”, czyli zadłużenia. Wysokość kredytu w kwocie 4.305.000,00 zł wskazuje na próbę obejścia zaskarżonej uchwały nr LXIV/430/23 z dnia 06.06.2023 cele sfinalizowania zakupu nieruchomości pod Bibliotekę Publiczną. Zmiana ta pogorszy wynik budżetowy Gminy i Miasta Lwówek Śl. w odniesieniu do zapisu uchwały budżetowej (…)” – wskazuje w uzasadnieniu przedstawiciel Społeczeństwa Obywatelskiego.

Teraz nad skargą pochyli się Wojewódzki Sąd Administracyjny, który zapewne za kilkanaście dni wyda werdykt.

Czy Waszym zdaniem zakup budynku przy Oświęcimskiej, a następnie jego remont i dostosowanie do potrzeb biblioteki to dobry pomysł? Czy może takie środki należałoby wydać na inny cel? Tym bardziej, że spłata kredytu ma nastąpić w latach 2026 – 2031, czyli następnych kadencjach a źródłem spłaty kredytu wraz z odsetkami będą dochody własne budżetu gminy?

czytaj koniecznie:

Zaskarżył uchwałę. Kupno budynku pod bibliotekę pod znakiem zapytania
Biblioteka będzie w budynku po Neonecie

16 KOMENTARZE

  1. Wzięcie kredytu na kupno lokalu pod bibliotekę jest w/g mnie głupotą. Jest wiele innych ważniejszych rzeczy których brakuje miastu. Biblioteka w ratuszu w centrum miasta całkowicie wystarcza tym bardziej, że ludzie nie czytają teraz książek jak kiedyś.

    • Racja, do Biblioteki po książki chodzi teraz tylu ludzi, że na palcach jednej ręki policzyć. Tragedia. I nie ma ciekawych książek, np. Rogera Penrose’a.

      • to posłuchaj na sesji dyrektor biblioteki bo tam takie padały cyfry że to najpopularniejsze miejsce w gminie 😉 30 marca 2023 r. LXV Sesja Rady Miejskiej we Lwówku Śląskim, 48 minuta widac jasno jest bardzo popularna biblioteka bo liczba wypożyczeń w 2022 r to prawie 36 tysięcy

        Podobno jest 1344 czytelników
        232 w wieku 25-44
        227 w wieku 45-60
        314 powyżej 60
        reszta to młodsi

  2. Bibliotekę przenieść do budynku LOK i połączyć obie instytucje jak w wielu miastach np. OKiS we Wleniu.
    W ratuszu zrobić prawdziwe muzeum.
    No i remont sali teatralnej w LOK a bibliotekę dać w salach LOK na parterze.
    Przecież LOK to 6 pracowników i niewiele tam się nie dzieje

  3. miłościwie panująca czuje pismo nosem i chce na odchodne od koryta zrobić biznes życia

  4. Dokładnie tak jak piszecie !
    Ewentualnie jest do wzięcia budynek po telekomunikacji.
    Można dostawić windę zewnętrzną dla niepełnosprawnych .
    Zakup i przystosowanie tego budynku będzie dużo tańsze niż zakup budynku po neonecie.
    Choć myślę że spokojnie w LOK wszystko by się zmieściło.

  5. W budżecie na ten rok jest budowa garażu dla Osp Niwnice ale mija zaraz maj a pracę jak się nie zaczęły tak dalej nasz samochód stoi na zewnątrz, przez co nasze wyjazdy wydłużają się co najmniej o 5 min. Zaraz zastanaie nas kolejna zima i będziemy bez wody w zbiorniku podczas mrozów, a przecież jeździmy ratować ludzkie życie i nie tylko…

  6. Biblioteka do LOK i zaoszczędzić 4 miliony. Lepiej remont wielkiej sali widowiskowej zrobić za kilkaset tysięcy złotych i dać tam bibliotekę. Macie wtedy dużą placówkę kulturalną w jednym miejscu

  7. Więzienie niech kupią przynajmniej klimat jak z Harrego Pottera byłby. Marnowanie na projekty wydać kasę a teraz kupować nowy obiekt bo na sprzedaż, to już telekomunikacja Orange chce chyba ostatnio 1,2 a to praktycznie gotowy budynek i miasto może jeszcze garaże wynająć i zarabiać na tym …

    • Dzisiaj spotkanie w gminie dla seniorów, szumne i dumne, ponoć będą wybierać radę . Nieoficjalnie już wcześniej wybrali sie miedzy sobą poplecznicy pewnej nieśzczęsnej. Ot i dom opieki dziennej juz jest w pałacu.

  8. Biblioteka w LOK to rewelacyjny pomysł! dom kultury świeci pustymi salami to koszt dostosowania i wyposażenia kilkaset tysięcy wyjdzie i zostaje cztery miliony na nowy żłobek

  9. Za co radni biorą pieniądze? Za podnoszenie rąk za każdym nawet bzdurnym projektem, który podsuwa im burmistrz? Powyższe propozycje bardzo dobre, zwłaszcza dotyczące LOK.

  10. Proszę powiedzieć kto zwróci nam mieszkańcom te 200tys zł, które wydano na projekt biblioteki na stadionie. Może radni i burmistrz?? Przecież to jest jawne marnotrawienie publicznych pieniędzy!! Czy ktoś za to odpowiada?! Fajnie się wydaje nie swoje pieniądze bo nie ważne na co. Lwòwek jeśli chodzi o zarządzanie jest jedną z najgorszych gmin w Polsce. Dramat.

    • Projekt można wykorzystać to stworzenia
      tam kiedyś ośrodka kultury i sportu a biblioteka niech idzie do LOK
      I jeszcze zostanie na remont zamkniętej od lat sali teatralno-kinowo-estradowej w LOK

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj