Przejażdżkę rowerem zakończył w areszcie śledczym

1
1475
zdjęcie poglądowe /fot.: Policja Głogów/

We wtorek (25.07) lwówecka „drogówka” prowadziła własne wzmożone działania. Ich celem było zwrócenie szczególnej uwagi na niechronionych uczestników ruchu drogowego, którymi są między innymi rowerzyści.

 

 

Celem prowadzonej akcji było zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych oraz uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego jakie zagrożenia mogą występować, jeżeli nie przestrzegają oni przepisów ruchu drogowego. Policjanci zwracali uwagę na stan techniczny jednośladów, ale nie tylko. Kontrolowali też oświetlenie i stan trzeźwości kierujących. Sprawdzali również to czy rowerzyści popełniają wykroczenia i czy inni uczestnicy ruchu drogowego popełniają je wobec nich.

Policjanci ujawnili kilkanaście przypadków wykroczeń popełnionych przez cyklistów. Były mandaty i pouczenia. W ręce mundurowych „wpadło” również trzech kierowców, którzy kierowali rowerami po alkoholu. Rowerowa wycieczka będzie ich słono kosztowała.

 

 

W czasie trwania akcji mundurowi zatrzymali w Gryfowie Śląskim 33-latka, który poruszał się rowerem. Jak się okazało był osobą poszukiwaną do odbycia kary pozbawienia wolności. Swoją rowerową przejażdżkę zakończył w Areszcie Śledczym.

Funkcjonariusze przypominają najważniejsze zasady i przepisy dotyczące poruszania się cyklistów po drogach.

Rowerzysta ma obowiązek poruszać się drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, o ile takie są wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
Chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla pieszych! Kierujący jednośladem może z niego skorzystać w ściśle określonych sytuacjach:

  • kiedy opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem w wieku do 10 lat;
  • kiedy wzdłuż drogi, na której dozwolona prędkość jest większa niż 50 km/h, nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry;
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty – śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła;

W powyższych sytuacjach każdy rowerzysta jest zobowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym!

 

 

Rowerzysta nie może:

  • jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu, za wyjątkiem jazdy obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym i nie zagraża bezpieczeństwu ruchu;
  • jechać bez trzymania co najmniej jedną ręką kierownicy oraz nóg na pedałach;
  • czepiać się innych pojazdów;
  • jechać wzdłuż po przejściu dla pieszych.

Apelujemy do wszystkich użytkowników poruszających się po drogach o przestrzegania zasad ruchu drogowego, a przede wszystkim wzajemną życzliwość i szacunek.

-/sierżant sztabowy Olga Łukaszewicz, Komenda Powiatowa Policji w Lwówku Śląskim/-

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here