Przebudują drogę krajową nr 30

13
4952
zdjęcie poglądowe fot. GDDKiA

Przebudowa z rozbudową DK30 miałaby dotyczyć odcinka o długości ok. 13 km – ustaliła redakcja Lwówecki.info. Jak wskakują drogowcy, ma to być najrozsądniejsze rozwiązanie.

 

 

Droga krajowa nr 30 Jelenia Góra – Gryfów Śląski – Lubań – Zgorzelec na niektórych odcinkach bardziej niż krajówkę przypomina drogę gminną. Jest wąska, kręta, a w sołectwach brakuje chodników. Spacerujący poboczami mieszkańcy każdego dnia mierzą się ze sporym zagrożeniem, bo ruch na tej drodze jest intensywny i nie brakuje tu samochodów ciężarowych. Według danych z 2015 średnio dziennie przejeżdżało nią ok. 8 tysięcy pojazdów, w tym ponad pół tysiąca ciężarówek.

Od dobrych kilku lat o poprawę bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 30 w Chmieleniu zabiegały władze Gminy Lubomierz. Jednak stosy pism nie przynosiły efektów. W 2016 roku poirytowani mieszkańcy sołectwa Chmieleń po raz pierwszy wyszli na ulicę. Zablokowanie drogi i nagłośnienie problemu przyniosło wówczas skutek. Przy krajówce w Chmieleniu powstał kilkusetmetrowy odcinek chodnika. Jednak to kropla w morzy potrzeb. Mieszkańcy całego sołectwa chcą bezpiecznie chodzić do pracy, szkoły, na przystanek, do sklepu, do sąsiadów. Niestety, drogowcy obiecywali, obiecywali, obiecywali, … Brak szybkich działań spowodował, że ludzie po raz drugi a później i po raz trzeci wyszli na ulicę.

czytaj: Drogowcy wybudują sygnalizację świetlna na skrzyżowaniu w Krzewiu Wielkim

 

W ubiegłym roku pojawiły się pogłoski, iż GDDKiA w budżecie na 2023 rok ma zabezpieczyć środki na budowę dalszego odcinka chodnika na DK30 w Chmieleniu. To byłby przełom.

Redakcja Lwówecki.info zwróciła się do zarządcy drogi z zapytaniem, czy faktycznie środki na brakujące niespełna 1,8 km nowego chodnika w Chmieleniu zostały zabezpieczone?

Uznając za zasadną budowę chodnika w Chmieleniu podjęliśmy działania mające na celu zabezpieczenie środków finansowanych na realizację tego zadania.” – wyjaśnia Magdalena Szumiata z wrocławskiego oddziału GDDKiA. – „W toku prac dokonano dodatkowych analiz i pomiarów oraz przeprowadzono konsultacje z Ministerstwem Infrastruktury, w wyniku, których uznano, że budowa jedynie fragmentów chodników będzie działaniem nieefektywnym. Biorąc po uwagę uwarunkowania terenowe, stan techniczny i parametry jezdni oraz pozostałych elementów drogi, za rozwiązanie optymalne pod względem społecznym i ekonomicznym uznano przebudowę/ rozbudowę DK30 w Chmieleniu.”

czytaj: Inwestycje na DK30 w 2023 roku

 

Przebudowa/ rozbudowa DK30 miałaby dotyczyć odcinka o długości ok. 13 km pomiędzy Chmieleniem a Barcinkiem. Na etapie prac projektowych cały odcinek objęty przebudową/ rozbudową ma zostać przeanalizowany pod kątem poprawy bezpieczeństwa ruchu. Działanie takie ma pozwolić na ujęcie wszystkich możliwych rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo ruchu na DK30 w miejscowości Chmieleń, ale także w miejscowości Pasiecznik, ze szczególnym uwzględnieniem ruchu pieszych.

„W toku analiz i przygotowywania materiałów na potrzeby budowy fragmentów chodników w Chmieleniu wykazano bardzo duży zakres robót, które byłyby utracone przy przyszłej przebudowie/ rozbudowie drogi. Wydatkowanie środków publicznych byłoby w tym przypadku rozwiązaniem nieracjonalnym. Obecnie procedujemy pozyskanie środków finansowych, aby móc ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowej”. – dodaje przedstawicielka zarządcy drogi krajowej.

Z takiego obrotu sprawy wcale nie są zadowoleni mieszkańcy Chmielenia. Lider protestów, i radny Gminy Lubomierz Pan Dariusz Penkala mówi, iż ta zmiana koncepcji o dekady przesunie poprawę bezpieczeństwa na krajówce.

 

 

„Po zapewnieniu nas, że wszystko idzie na przód, są poczynione już prace projektowe i do końca 2024 roku chodnik będzie na całej długości Chmielenia, dowiadujemy się, że to znów kłamstwa a GDDKiA snuje jakieś mrzonki o obwodnicy Chmieleń – Barcinek …
To w przeciągu 10 lat nie będzie zrealizowane, bo tyle będą trwać prace nad pozyskaniem środków finansowych, a później projektowych… Znów próbują nas zwodzić, a chodnika jak nie było tak nie ma…. Na nic zdały się obietnice z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z Warszawy.
My, jako mieszkańcy, Stowarzyszenie Nasz Chmieleń będziemy walczyć nadal, aby chodnik powstał i nie wykluczamy w najbliższym czasie znowu zorganizowania protestu oraz blokady drogi DK30 w Chmieleniu…” – mówi w rozmowie z Lwówecki.info Dariusz Penkala, Radny, Sołtys Chmielenia i Prezes Stowarzyszenia Nasz Chmieleń.

Tu warto dodać, iż o obwodnicy Chmielenia mówi się już od grubo ponad dekady. Walkę o obwodnicę jak na razie przegrywają też mieszkańcy Lubania. GDDKiA na „trzydziestce”, co roku wykonuje bieżące remonty, nakładki asfaltowe, doświetlanie przejść dla pieszych. Jednak brak tu inwestycji znacząco poprawiających bezpieczeństwo.

13 KOMENTARZE

  1. Czyli protestów ciąg dalszy.I od razu zaznaczam.Nie w sobotę,tylko w środku tygodnia gdy jest największy ruch,żadnych przerw,przechodzimy przez przejścia ruchem ciągłym i żadnych polityków.Koniec lansowania się za darmochę.Gdyby nie oni dawno byłby chodnik w Chmieleniu.Pozdrawiam

    • Dobrze się czujesz ? Nie tak dawno temu w Lubaniu był nawet twój prezydent. Parę dni temu w Gryfowie twój premier więc czego chcesz? Rządzą tu tak jak i w całej Polsce czyli obiecują, mamią, napuszczają na siebie różne grupy społeczne. Mówiąc wprost dzielą i rządzą a ty dajesz się nabrać na tą starą jak świat sztuczkę.

  2. Roboty utracone.Są miejscowości w Polsce gdzie przejeżdza kilkadziesiąt aut na dobę a chodniki są,i to nieraz po obu stronach drogi.A nam co, się nie należy.Nie może być po europejsku,normalnie.Tą drogą przejeżdzają tysiące turystów z Europy.To powinna być nasza wizytówka.Jak jest droga ładna,chodnik to i mieszkańcy starają się żeby było ładniej.Tak ciężko to komuś zrozumieć.

  3. Skończy się tym że jeszcze bardziej spowolnią ruch na tej orance. Dk30 droga krajowa łącząca stolicę Karkonoszy z miastem granicznym Zgorzlec o długości ok 73 kilometrów której pokonanie zajmuje 2h przy dużym szczęściu. Od wielu lat utrzymanie tej drogi polega na domalowywaniu linii podwójnej ciągłej, stawianiu coraz uciążliwszych ograniczeń prędkości i kładzeniu łatek na już istniejące łatki przy użyciu łopaty. Na pytania do zarządu dróg kto odbiera tak cudownie wykonany remont drogi, odpowiedź jest jedna- zarząd dróg stwierdza ze stan drogi jest dobry…

    • Przez takich jak ty Chmieleń zobaczy potrzebne chodniki jak takie jedne blondynki niebo. Droga D30 to droga krajowa i tą instytucją rządzi PiS. Do samorządów należą drogi wojewódzkie Krzewie-Świeradów, powiatowe Chmieleń-Lubomierz i gminne reszta poboczy.

  4. Dokumentacja budowy obwodnicy była gotowa ale w 2012 roku pieniążki na budowę obwodnicy wstrzymało partia pod tytułem platforma ponieważ wszystkie inwestycje zostały wstrzymane i pieniążki poszły na kończenie autostrady z powodu euro 2012 w piłce nożnej no i puzniej zapomniano a ile kosztowała dokumentacja i tak dalej to jakaś farsa droga do granicy przez wioski czy to jest normalne

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here