Protest Rolników. Zablokowali rondo w Zgorzelcu

42
2411
zdjęcie poglądowe (fot.: nadesłane przez czytelników Lwówecki.info - dziękujemy)

Rolnicy w całym kraju od kliku tygodni wychodzą na ulice, by protestować przeciwko niekontrolowanemu importowi zbóż z Ukrainy. Dziś od 10. rolnicy blokują Rondo Solidarności w Zgorzelcu.

 

 

Problem dotyczy gospodarstw z całej Polski. Rolnicy czują się oszukani przez polski rząd, który nie zareagował na niekontrolowany napływ zbóż na polski rynek. W efekcie ceny zbóż spadły poniżej ceny, która może zapewnić ich sprzedaż z zyskiem. Dodatkowo zbliżają się kolejne zbiory, a gospodarstwa pozostają z pełnymi silosami, które o tej porze roku powinny być już niemal opróżnione.

Czarę goryczy przelały informacje Wirtualnej Polski. Portal ujawnił listę firm sprowadzających zboża z Ukrainy. Okazało się, że w proceder zamieszani są giganci polskiego przemysłu spożywczego: Cedrob i Wipasz. A kontrolowany przez państwo Elewarr świadczył usługi przeładunkowe dla jednej z firm importujących ukraińskie zboże.

 

 

Rolnicy w naszym regionie za pośrednictwem komunikatorów internetowych skrzyknęli się i na 10. w piątek zaplanowali blokadę ronda Solidarności w Zgorzelcu. Protest ma wywrzeć presję na rząd, by ten podjął działania “tu i teraz”, które zabezpieczą interesy polskich rolników i zapewnią im równe szanse na rynku.

W proteście w Zgorzelcu biorą udział rolnicy z powiatu lubańskiego. Rolnicy stoją pod ścianą, a ich straty są ogromne.

To jest walka o przetrwanie, my nie mamy pieniędzy na opłaty, raty, leasingi, my nie mamy wyjścia! Do żniw nie będę miał pieniędzy! Za co ja zrobię żniwa? Po co ja będę uprawiał, dla kogo? A jakie mam straty? 1000 ton zboża, czyli pól miliona zł – takie mam straty – komentował Andrzej Chorbotowicz, rolnik z Siekierczyna.

zdjęcie nadesłane przez czytelników Lwówecki.info – dziękujemy

 

Czy ktoś nas pyta czego oczekujemy? To my mamy wiedzieć co oni mają zrobić? Oni wiedzieli, co zrobić żeby nas oszukać to niech teraz wiedzą, co zrobić żeby to naprawić. I nie jest wyjściem z sytuacji dodrukowanie przez Glapińskiego pieniędzy – społeczeństwo za to wszystko zapłaci – to nie jest wyjście z sytuacji! – dodaje rolnik.

Każdy słuchał ministra, czekał na ceny, a ceny poszły w drugą stronę i magazyny albo są pełne, albo sprzedaje się z niską dochodowością. Teraz, kiedy to wszystko wjechało i zostało przetworzone na mąkę itd., to rząd będzie kontrolował, podejmował jakieś działania fitosanitarne, to wszystko jest post factum. Był czas żeby reagować, a nie teraz, kiedy mleko się rozlało. – powiedziała Lucyna Grala, Agro-Farm Lubań.

Rolnicy skutecznie zablokowali ruch w Zgorzelcu, więc możecie się spodziewać sporych utrudnień.

-/tekst: eLuban.pl/-

42 KOMENTARZE

 1. No to ładna mają pracę jak mają wiecznie czas protestować. Całkowicie niepolitycznie, to z jakiego oni powodu znowu protestują? Że nie mogą sprzedać zboża po dobrej (dla siebie) cenie? A mamy wolny rynek czy znowu trzeba Panu Rolnikowi pomoc bo susza, bo ulewa, bo zboże z ukrainy, bo asf…

  • Sprwadź pisownię słowa mózg. Ukraina płaci Polsce za broń zbożem, zaraz wjedzie drób. Kasy nie dadzą. A ty jadłeś zboże techniczne? Jak polski kombinator próbował oszukać Polaków na zboży, bo tylko zysk a tu bęc się wydało. Te ceny w sklepach rosną w sztucznej inflacji, byle zarobić. Co się stało na Orlenie po powrocie akcyzy, ceny paliw poszły w dół. Tak samo jest w sklepach.

 2. Co zwykli ludzie zrobili złego rolnikom a oni nam utrudniają życie a jazda do Warszawy pod sejm i ministerstwa i tam co zawinili utrudniajcie życie – blokujcie polityków a nie nas zwykłych ludzi

 3. Ach,jaki piękny paraliż! Też musiałem zrobić dodatkowe kilometry aby dojechać do Zgorzelca ale popieram w 100% .
  Rolnicy jesteście nadzieją w pogonieniu tego tałatajstwa (czytaj.pis) zrobili was na szaro,jak i wszystkich obywateli, tylko wy zrozumieliscie i macie jaja wyjść na ulicę! Reszta stłamszona propagandą siedzi jak mysz pod miotłą udając że nic się nie dzieje, słuchając jak jest dobrze, czekając aż coś znowu z jakichś “plusów” wpadnie.zaraz będzie w jedynej słusznej że to sprawka Rosji,rosyjska dezinformacja,itp.
  Sądząc po komentarzach wyżej, oczywiście mnóstwo małych móżdżków w to uwierzy.
  BRAWO ROLNICY!!!!!

 4. czas pokazać, że się nie godzimy na to, co nasz rząd robi z nami. nie miejcie złych odczuć co do strajkujących. oni walczą o coś na co ciężko pracują. my “MNIEJSZCZUCHY” latem odpoczywamy nad woda, opalamy tyłki na leżakach. a rolnik naprawde ciężko fizycznie pracuje. pracuje na coś cały rok by raz dostać za to wypłatę a nie jak my co miesiąc. wybrał taki zawód i walczy o niego. jeść chleb z polskiej mąki każdy chce ale nikt nie podziękuje rolnikowi, że zapiernicza na tą mąkę. spektrum problemu jest bardzo szerokie. nie ważne kto głosował na pis a kto nie. ważne ze wszyscy ponosimy konsekwencje ostatnich lat rządów pisu. lipne respiratory, wierzowce za miliony, przekopy, sprzedaż polskich kopalni, afrykańskie czarne złoto, które jest miałem i kamieniami, podatki, rozdawnictwo międzynarodowe i zboże z ukrainy.
  zacznijmy dbać o “swoje”, zacznijmy doceniać co mamy. walczmy o swoje. czy ty dbasz o swój biznes? o swoją rodzinę?
  naprawdę nie dziwmy się ludziom, którzy walczą o życie.

  • Nie pamiętam, żeby rolnicy byli kiedykolwiek zadowolenia. Zawsze biedni pokrzywdzeni.
   Najbardziej skorzystali na wejściu do UE.
   Zobaczcie , jakie mają domu, samochody , sprzęt rolniczy. Nie zazdroszczę nikomu zwłaszcza ludziom ciężko pracującym ale to, co robią rolnicy to przesada.

  • Napisz wprost nie lubię PIS! I nie wymyślaj bzdur. To nie PIS zniósł cla na Ukraińskie zboże, to nie PIS prowadzi na Ukrainie wielohektarowe gospodarstwa ze spichlerzami w Polsce. Sprawdź sobie ile firm ma kapitał zagraniczny. Przestań pisac bzdury. Moi rolnicy sprzedali zboże w czasie żniw nie kombinowali. Co jeszcze dać rolnikom? Zorganizowac im zbyt,cene, doplaty do hektara do paliwa do nawozów BO IM SIĘ NALEŻY. Co mają powiedzieć ludzie prowadzacy działalność gospodarczą? Sami ponoszą ryzyko ,szukaja zbytu i nik im do niczego nie dopłaca. A oni utrudniają tym ludziom prowadzenie działalności.

 5. Biblijny Szaweł najpierw w młodości gorący kolekcjoner głów chrześcijan potem już jako Paweł ich zwolennik i wyniesiony na ołtarze.Wierzę,że ci obecnie protestujący rolnicy od wschodu do zachodu i od południa do północy Polski przez dwie kadencje sejmu gorący zwolennicy prawactwa pisowskiego biorąc pod uwagę tę w/w metaforę z biblijnym Pawłem już zrozumieli nie na 99 a na 100%,że zeszłorocznego swojego zboża już nie upłynnią bo silosy są napełnione na ful a za jeden dosłownie miesiąc zacznie się kłosić już zboże na polach.

  • Mój GINO jest na urlopie potrzebuję pilnej wizyty bo pochwa mi swędzi.
   Leonie Carze II Kochany, skoro wszystko wiesz, skoro masz tyle talentów i kompetencji może mi pomożesz. Naprawdę bardzo mi swędzi. Uwierz mi, swędzi mi na okrągło.
   I jeszcze obcas od szpilki mi odleciał… pomożesz ?

 6. Proponuje zablokować przejścia graniczne z Ukrainą. Pi pierwsze primo nie przywiozą do nas więcej zatrutego pożywienia a po drugie primo nie dotrze do nich uzbrojenie, Rosja ich zajmie o nie będzie więcej ukraińskiego zboża!

 7. Tylko że rolnik ma firmę pod chmurką ale oczywiście mieszczuchy tego nie rozumieją. Najlepiej sprzedać za grosze zboże i ok ale jak to się ma do kosztów produkcji ceny nawozów i paliwa sprzed wojny i pandemii nie wrócą

 8. Pewnie bo rolnik ten najgorszy on nie może godnie zarobić i żyć. To ja proponuję żebyście też nie prosili o podwyżkę w pracy i część zarobionych pieniędzy oddali jak wam tak dobrze.

 9. Popieram jaaa pisowi nie ma co wierzyć w to co mówią, ale skoro głosowaliście na nich to macie tego efekty. Przecież w naszym państwie nie ma żadnej kontroli nad niczym,bo się nie znają. Bo swoich trzeba wepchać do koryta. Bierny ale wierny, czego przykładem jest były minister rolnictwa Kowalczyk. Dlatego pozostaje na stołku wicepremiera. Paranoja. Rolnicy głosujcie tak dalej.

 10. Bardzo się cieszę, ze takie rzeczy się dzieją, a ludzi którzy głupio komentują to pozdrawiam i serdecznie zachęcam do wydzierżawienia pola i spróbowania jak to jest być po 2 stronie.
  Szkoda, ze to rondo wybrali, bo w zgorzelcu ciagle korki na tych dwóch rondach

 11. Rolnicy w pełni was popieram. Zarzucają wam, że sprzęt super. Tylko nie pamiętają, że w większości na kredyt. Ale cóż w większości głosowaliście na pisowców, którzy wam zafundowali nawet takiego wiceministra jak ziobrowy Kowalski. Przy którym sienkiewiczowski Roch Kowalski (którego wykolegował Zagłoba) to geniusz. Więc chociaż z przykrością stwierdzam, ale macie to co wybraliście.

 12. Tak tylko rolnicy z dopłatami z każdej strony i zawsze biedni a my na działalności je..bac zus i inne podatki na nich randap do rzeki a co tam beczke trza gdzieś umyc biedni rolnicy działalność wszystko do utylizacji z papierami inaczej kryminał rolnik plastik utylizuje w ognisku jakoś nikt od nich nic nie wymaga

 13. Szanowni “Mniejszczuk,Iza,Kłos,Reparacje!!!”- zazdrościcie rolnikom,że przyjechali takimi ładnymi i czystymi ciągnikami? A co w/g was mieli się tam pokazać w obłoconych maszynach tak jak Kaczyński pokazał się w tamtym roku na Forum Ekonomicznym w Karpaczu w brudnych butach i do tego z dziurami w podeszwach a kamery to pięknie wyłapały przez około godzinę? Przecież te maszyny są na kredyt i to jest ich główne narzędzie obecnie pracy tak samo jak twoje auto do dojazdu do twojej pracy. To to w/g was jest luksus a co mają przyjechać na rondo furami z końmi a na furze, kosy i sierpy? Jeszcze raz piszę,że ten żelazny a raczej stalowy elektorat pisowski dwóch kadencji zaczyna rdzewieć i jak widać to już w całej Polsce przychodzi po rozum do głowy. A problem mają ogromny bo zdecydowana ich większość posłuchała mamienia pisowskich kacyków z Nowogrodzkiej aby nie sprzedawali w tamtym roku po zbiorach zboża a je przetrzymali bo ceny przy tej inflacji nigdy nie spadną a raczej wzrosną. Teraz okazuje się,że ten rząd podczas tej inflacji ma osiągnięcia bo nie tylko ceny towarów rosną a także spadają i tu przykład musztardy i zboża jest ewidentny w stosunku do ubiegłego roku. W międzyczasie szajki ważnego polityka Polski południowo wschodniej za marne grosze sprowadzili z Ukrainy miliony ton “wysokiej jakości” zboża i sprzedawali młynom po cenie dobrej jakości polskiego zboża. Obecnie polskie silosy są wypełnione po szczyt ukrainskim zbożem ,magazyny poszczególnych rolników są także wypełnione po szczyt ubiegłorocznym zbożem a za trzy miesiące rolnicy będą zbierać tegoroczne zboże i najważniejsze jak pokazały kamery z Hrubieszowa gdzie strajkujący rolnicy odgrodzeni policją od torów patrzyli na wjazd kolejnych wagonów z tym wysokiej jakości zbożem. Sytuacja jest nie do pozazdroszczenia dla rządzących także ale jest takie powiedzenie “kto sieje wiatr zbiera po czasie burze”.

  • carze ! obrońco uciśnionych, z tymi burzami i wiaterkiem to ty się lepiej uspokój bo sam zachowujesz się jak chorągiewka na wietrze.
   Skaczesz od tematu do tematu a wartość twoich treści jest tak jałowa i przaśna jak cywilizacyjne ubóstwo.
   Sądząc po twoim nicku domyślam się jakie wartości są tobie bliskie, dlatego szkoda czasu na jakąkolwiek polemikę . Spadaj …

 14. Bardzo dobrze rolnikom niech dalej głosują na prezesa a prezes ich dyma ile się da obieca jak zwykle dopłatę na krówke ,świnke a ciemny lud to kupi jak swego czasu głosił kurski.

  • leoś C II masz rozdwojenie jaźni. Piszesz i sam sobie odp.
   Tylko kto czyta twoje bzdury. Wierzysz święcie że zawrócisz kijem Wisłę . Żal mi Ciebie. Przytaczasz przykłady z Biblii ale widać z daleka ,że nawet obok niej nie siedziałeś. Wiesz , jest taka różnica, Jezus uleczył Szawła z nienawiści a ty ją rozsiewasz.

 15. Sam jestem rolnikiem zboże sprzedałem po żniwach, sąsiedzi też już zboża nie mają, nie wierzycie jedź na wioskę i kup zboże nikt niema na sprzedaż i jakie magazyny zapełnione, ściema, a jadą i strajkują myślą że coś wyrwą od rządu ,przestańcie pajacować tak jak wyżej, kontrole wam zrobić kto ma tyle zboża.

 16. Najlepsze jest to, że tak zmanipulowano ludzi, żeby im obrzydzić rolników. Wmówiono wszystkim, że rolnicy zagłosowali na pis. Jestem ciekaw kto komu w karty wyborcze zaglądał i skąd wzięto dane, że ten przy urnie był rolnikiem, ten żołnierzem, kolejny lekarzem itp. Skąd wszyscy mają taką wiedzę, że poszczególny wykonawca zawodu na kogo głosował. Jest to chore, że u nas cały czas wszyscy dają się tak zmanipulować. Popieram wszelakie strajki ludzi z wszelakich dziedzin. Bo walczą o swoje. Tylko w naszym kraju cały czas psioczenie na innych. Zero wyrozumiałości i empatii ”polaczki” z powyższych komentarzy, oderwanych od rzeczywistości bez jakiejkolwiek wiedzy i świadomości. Ale mówcie co chcecie obrażajcie kogo chcecie taka wasza natura. Jest to przykre ale nic się już na takich nie poradzi…

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here