Prokuratura w dobie koronawirusa

0
857

Sytuacja epidemiologiczna związana z rozprzestrzenianiem się koronowirusa nie pozostała bez wpływu na funkcjonowanie jeleniogórskiej prokuratury. Pomimo wprowadzonych ograniczeń wynikających z zasad bezpieczeństwa, efekty działania prokuratorów są zbliżone do wyników osiąganych w analogicznym okresie 2019 roku.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa przy jednoczesnej możliwości pracy, w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze oraz w jednostkach podległych, w okresie od 18 marca do 17 maja 2020 roku obowiązywał system rotacyjny, polegający na zdalnej pracy połowy zespołu.

W tym czasie, w prokuraturach okręgu jeleniogórskiego wpływ spraw i odsetek zakończonych postępowań, w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym uległ nieznacznemu obniżeniu. Między innymi skierowano 42 wnioski o tymczasowe aresztowanie (przy 49 wnioskach w roku ubiegłym). Prokuratorzy uczestniczyli w 28 sekcjach zwłok (w analogicznym okresie 2019 roku – w 35).

Od 18 maja 2020 roku, w miejsce pracy zdalnej, wprowadzony został system pracy zmianowej – w godzinach od 7:00 do 13:30 oraz od 14:00 do 20:30.

Nieco inaczej zorganizowano pracę w najmniejszej jednostce okręgu jeleniogórskiego – Prokuraturze Rejonowej w Lwówku Śląskim, w której część pracowników zostało objętych kwarantanną. Dzięki staraniom udało się jednak utrzymać funkcjonowanie jednostki.

Podjęto również szereg działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa prokuratorów i pracowników sekretariatów oraz innych osób, w tym uczestników prowadzonych postępowań.

Między innymi zorganizowane zostały odrębne pomieszczenia, w których przeprowadzane są przesłuchania.

Pracownikom zapewniono środki ochrony osobistej w postaci maseczek i rękawiczek jednorazowych. Prokuratorzy uczestniczący w czynnościach procesowych na miejscu zdarzenia lub w sekcji zwłok, zostali dodatkowo wyposażeni w kombinezony.

Na szczeblu Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze wyznaczony został prokurator koordynujący sprawy związane z przestępczością związaną z koronowirusem.

W przeciwieństwie do niektórych urzędów i sądów, pomimo panujących warunków, funkcjonowanie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze oraz jednostek podległych nie zostało zatrzymane na ani jeden dzień.

 

-/ Prokuratura Okręgowa Jel. Góra /-

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here