Prawdopodobnie wirus A/H1N1 dotarł do Lwówka Śląskiego

0
260

Jak poinformowali nas czytelnicy na oddziale wewnętrznym szpitala powiatowego w Lwówku Śląskim u jednego z pacjentów stwierdzono podejrzenie zachorowania na tzw. świńską grypę. Informacje potwierdza Pani Małgorzata Barańska Prezes Powiatowego Centrum Zdrowia w Lwówku Śląskim, która wyjaśnia, iż na chwilę obecną są to jedynie podejrzenia, które będzie można potwierdzić (lub wykluczyć) dopiero w poniedziałek, gdyż dopiero wówczas otwarte będzie laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu, w którym będzie można przeprowadzić badania.

W szpitalu w Lwówku Śląskim profilaktycznie wstrzymano przyjęcia na oddział wewnętrzny.

Jak już informowaliśmy w lwóweckim szpitalu, na wszystkich oddziałach obowiązują ograniczenia odwiedzin.

Świńska grypa to ostra choroba zakaźna, wywołana przez wirus H1N1, charakteryzująca się dużą liczbą zachorowań wśród świń, ale ich niską śmiertelnością. Niestety ludzi zaatakowała zmutowana wersja wirusa, zawierająca w sobie zarówno geny świńskie, jak i ludzkiej i ptasiej grypy.

Świńska grypa przenosi się tak, jak zwykła grypa. Najczęściej zarażamy się, wdychając wirus fruwający w powietrzu -a pojawia się tam, jeśli osoba chora kicha lub kaszle. Wirus może także pozostawać na powierzchniach, których chory dotykał.  Jeśli dotkniemy takiej powierzchni, powinniśmy natychmiast umyć ręce i pod żadnym pozorem nie dotykać ust, spojówek oka czy nosa! 
Nie zarazisz się świńską grypą, jedząc wieprzowinę, pijąc wodę ani korzystając z basenu. Ludzie bardzo obawiają się zarażenia wirusem świńskiej grypy, a lekarzom trudno jest określić, czy te obawy na pewno są słuszne.  Ważne jest, by umieć rozpoznać objawy świńskiej grypy, aby w odpowiednim momencie skonsultować się ze specjalistą. Szybka interwencja zwiększa prawdopodobieństwo wyzdrowienia. Niestety, objawy świńskiej grypy są podobne do tych, które występują podczas zwykłego przeziębienia.

Pamiętaj o profilaktyce:
Trzeba pamiętać, że wirus świńskiej grypy jest przenoszony drogą kropelkową i można zapobiec zakażeniu wirusem H1N1., Co zrobić, by nie doszło do pojawienia się objawów H1N1? Oto kilka rad:

  • Unikaj bardzo zatłoczonych miejsc;
  • Myj często ręce, przynajmniej przez 30 sekund;
  • Staraj się nie dotykać swojej twarzy, szczególnie ust i nosa;
  • Zasłaniaj usta i nos, gdy kichasz i kaszlesz;

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here