Pracownicy transgraniczny będą musieli robić testy dwa razy w tygodniu

0
1834

Z rozporządzenia, które dzisiaj wchodzi w życie wynika, że od poniedziałku 11 stycznia 2021r. pracownicy transgraniczni i osoby uczące się w Saksonii będą zobowiązani do wykonania 2 razy w tygodniu, na koszt własny testu na koronawirusa.

 

Wczoraj burmistrz Zgorzelca przypomniał o wprowadzonych na terenie Saksonii obostrzeniach, według których pracownicy transgraniczny i osoby uczące się na terenie Niemiec, będą musiały wykonywać test na koronawirusa dwa razy w tygodniu. Burmistrz Rafał Gronicz poinformował o podjętych działaniach mających na celu ułatwienie w przekraczaniu granicy pracownikom transgranicznym oraz osobom uczącym się.

Z rozporządzenia, które wyjdzie dzisiaj (31 grudnia) i będzie obowiązywać na terenie Saksonii wynika:

– od poniedziałku 11 stycznia 2021r. pracownicy transgraniczni i osoby uczące się w Saksonii będą zobowiązani do wykonania 2 razy w tygodniu, na koszt własny lub pracodawcy (jeśli zostanie tak ustalone), testu na koronawirusa. Negatywny wynik będzie “przepustką” do pracy, szkoły, czy na pobyt w przedszkolu.

– od czwartku 31 grudnia 2020 r., przybywający lub wracający do Saksonii z tzw. obszarów ryzyka (m.in. Polska) mają obowiązek przedstawić w ciągu maksymalnie 48 godzin od przyjazdu, w urzędzie ds. zdrowia (Gesundheitsamt) negatywny wynik testu na koronawirusa. Wykonują go na własny koszt, maksymalnie na 24 godziny przed wjazdem do Saksonii. Honorowane będą szybkie testy na przeciwciała oraz testy PCR. Osoby powracające z obszarów ryzyka muszą odbyć 10-dniową kwarantannę domową i po 5 dniach mogą zrobić jeszcze jeden test

„Choć wyjątkowo trudna sytuacja epidemiczna w sąsiedniej Saksonii nie jest tajemnicą, to jednak wiadomość o nowym rozporządzeniu, które zmieni zasady pobytu osób przybywających lub wracających do Saksonii z tzw. obszarów ryzyka, a więc także Polski, zaskoczyła nas i zaniepokoiła wiele osób. Liczne pytania, które otrzymywałem dzisiaj od rana, skłoniły mnie nie tylko do napisania w tej sprawie do premiera Saksonii Michaela Kretschmera, ale również do zainteresowania sytuacją na pograniczu marszałka Przybylskiego i wojewody Obremskiego, który przekazał mi właśnie, że po naszej rozmowie skontaktował się z premierem Saksonii, który wyjaśnił, że w obecnej sytuacji testowanie jest koniecznością. Dodał jednak, że urzędy ds. zdrowia będą honorować badania wykonane z użyciem tzw. szybkich testów, których koszt nie jest wysoki. Obecnie testy takie ma w swojej ofercie 200 aptek. Po nowym roku poprosimy naszych niemieckich partnerów o listę aptek, w których można kupić testy i spróbujemy dowiedzieć się jakie są ich ceny” – informuje burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz.

Testy na koronawirusa do tanich nie należą. To może mocno utrudnić funkcjonowanie mieszkańcom pogranicza. Na ogół cena testów waha się od 90 zł do 220 zł. Czas oczekiwania na wyniki wynosi do 3 dni. Testy antygenowe kosztują około 150 zł, a wynik możemy już poznać nawet po 15 minutach od wykonania badania. Cena testu PCR wynosi około 250 zł, a koszt RT-PCR zaczyna się od 400 zł.

-/ eLuban.pl / red/-

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here