Pozyskali 654 000 złotych na modernizację gminnej biblioteki

6
646
zdjęcie poglądowe (Zdjęcie autorstwa Element5 Digital z Pexels)

To kolejna niezwykle ważna i potrzeba inwestycja, dzięki której poprawi się stan techniczny i komfort w gminnej bibliotece publicznej.

 

W dniu wczorajszym poznaliśmy wyniki II naboru do programu dotacyjnego „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” NPRCz 2.0 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach tego naboru wniosków aż 47 bibliotek publicznych otrzyma dofinansowanie na łączną kwotę prawie 79 milionów złotych. Przyznane środki – w wysokości od pół miliona złotych do ponad dwóch milionów złotych mają pozwolić na realizację projektów obejmujących zakup nowoczesnego wyposażenia, adaptację lub modernizację bibliotecznego obiektu budowlanego, a także budowę nowych oraz przebudowę lub remont już istniejących placówek.

Spośród beneficjentów w bieżącej procedurze konkursowej aż 20 bibliotek otrzymało dodatkowe punkty za zabytkowy charakter obiektu (w tym 14 budynków zabytkowych oraz 6 budynków znajdujących się w obszarze wpisanym do rejestru zabytków, ewidencji zabytków lub strefie objętej ochroną konserwatorską lub na terenie parku krajobrazowego).

Wśród beneficjentów tego naboru znalazła się Gmina Lubomierz z projektem modernizacji Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubomierzu. Na to zadanie Burmistrz pozyskał 654.000 złotych. Pozostałą część, wynoszącą minimum 30% wartości inwestycji, ma pokryć samorząd.

Wiceburmistrz Lubomierza Pana Adam Skrzydłowski wyjaśnia, iż z tych środków m.in. wymieniona zostanie stolarka okienna, poprawiona zostanie ściana od strony TBS-ów, oraz dach. Spore zmiany zadzieją się także wewnątrz obiektu, który ma zostać dostosowany do standardów nowoczesnych bibliotek. W planach jest utworzenie dużych ułatwień dla osób niepełnosprawnych, czy kafejki, w której będzie można usiąść w fotelu, wypić kawę i posłuchać e-booka, czy poczytać książkę.

6 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here