Pożar w centrum Gryfowa Śląskiego

0
2249

Strażacy z Lwówka Śląskiego oraz Gryfowa Śląskiego zmagali się w czwartkowe popołudnie z kolejnym pożarem.

 

Sezon grzewczy w pełni. Jak co roku podczas w takim okresie strażacy mają pełne ręce pracy podczas zdarzeń związanych z pożarami sadzy w przewodach kominowych. Każdego dnia otrzymują po nawet po kilka zgłoszeń.

Najczęstszą przyczyną pożarów sadzy w kominie są zaniedbania właścicieli. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Jednak to nie wszystko. Palenie w piecu mokrym drewnem, czy śmieciami również prowadzi do osadzania się cząsteczek sadzy, gdyż ta powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego. – tłumaczą strażacy.

Dziś rano informowaliśmy o pożarze sadzy w przewodzie kominowym w centrum Lubomierza. Po południu dotarła do nas informacja o działaniach strażaków w centrum Gryfowa Śląskiego.

Do zdarzenia doszło w czwartkowe popołudnie w Rynku w Gryfowie Śląskim. Na miejsce zadysponowane zostały dwa zastępy z JRG w Lwówku Śląskim oraz zastęp z OSP KSRG Gryfów Śląski. Po raz kolejny sprawna akcja strażaków zapobiegła tragedii.

To kolejny z przykładów, który powinien przemówić do wyobraźni wszystkich właścicieli i zarządców odpowiedzialnych za utrzymanie w należytym stanie technicznym przewodów kominowych.

Co robić jak zapali się sadza w kominie?

Jak już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym należy w pierwszej kolejności zaalarmować o tym zdarzeniu Państwową Straż Pożarną dzwoniąc pod numer alarmowy 112 oraz wygasić palenisko. Strażacy przypominają o konieczności zamknięcia dopływu powietrza do pieca. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia. Ważne, aby do palącego komina nie wlewać wody, która może być przyczyną popękania przewodu kominowego, a w gorszym przypadku nawet jego rozerwania. – dodają strażacy.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here