Pożar w budynku jednorodzinnym

2
1294
fot.: OSP Sobota

Strażacy regularnie apelują do mieszkańców i zarządców budynków oraz informują o skutkach niewłaściwego użytkowania, czy niekiedy wręcz zaniedbań. Niestety, apele te często trafiają w próżnię. Ludzie uzmysławiają sobie zagrożenie, dopiero jak dochodzi do nieszczęścia.

 

Jedną z najczęstszych przyczyn pożarów sadzy w przewodach kominowych, jest ich niewłaściwe użytkowanie, w tym palenie np. mokrym drewnem, czy słabej jakości węglem oraz zapominanie o sezonowym czyszczeniu komina. Strażacy i kominiarze regularnie przypominają, iż w przypadku palenisk opalanych paliwem stałym np. kominki, piece kaflowe, itp. czyszczenia przewodów kominowych należy dokonywać co najmniej raz na 3 miesiące.

Pamiętać należy, iż zaniechanie czyszczenia przewodu dymowego może doprowadzić do osadzania się na wewnętrznych ściankach komina dużej ilości sadzy, która ze względu na swój skład (praktycznie czysty węgiel) może się zapalić. Pożar w kominie powoduje wzrost temperatury od 800 do 1200°C. W takiej temperaturze może dojść do rozszczelnienia przewodu kominowego i pożaru poddasza, … Lepiej zapobiegać, niż ponosić skutki swojej niefrasobliwości.

 

 

Do kolejnego w tym roku pożaru sadzy w przewodzie kominowym doszło we wtorek, 21 lutego 2023 roku w budynku jednorodzinnym w Dębowym Gaju koło Lwówka Śląskiego.

Na miejscu pracowali strażacy z OSP Sobota i JRG PSP w Lwówku Śląskim.

Gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym w pierwszej kolejności należy zaalarmować straż pożarną oraz wygasić palenisko. Pamiętajmy o zamknięciu dopływu powietrza do pieca zarówno od dołu jak i od góry. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia. Ważne żeby do palącego komina nie wlewać wody. Gaszenie wodą może doprowadzić do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania. Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny.

fot.: OSP Sobota
fot.: OSP Sobota

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here