Pożar sadzy w kominie

3
547

Sezon na pożary kominów został rozpoczęty. To niestety smutna wiadomość, ale strażacy już niemal codziennie wyjeżdżają do palącej się sadzy w przewodach kominowych.

W niedzielę późnym wieczorem do takiego pożaru doszło w Lubomierzu. Zgłoszenie o palącym się kominie do dyżurnego powiatowego stanowiska kierowania w Lwówku Śląskim wpłynęło tuż przed dziewiętnastą. Na miejsce natychmiast zadysponowani zostali strażacy z JRG w Lwówku Śląskim i OSP KSRG Lubomierz.

Zdjęcia: Robert Liszka – dziękujemy

Strażacy apelują o rozwagę i stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Poniżej przedstawiamy szerszy opis skutków opalania w kotłach nieodpowiednim opałem oraz stosowania przy spalaniu niskich temperatur, a także szersze informacje dotyczące czadu: skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny, jak zapobiegać zatruciu, oraz jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

Zasmołowanie kominów – przyczyny i zagrożenia
Coraz częstszym zjawiskiem obserwowanym przez nas są zasmołowane przewody kominowe. Wielu ludzi w celu obniżenia kosztów opału rezygnuje z węgla na rzecz drewna. Będące w sprzedaży drewno przeważnie nie jest sezonowane. Opalanie takim drewnem jest destrukcyjne dla komina, jak również może stanowić zagrożenie dla budynku i jego lokatorów. Przyczynami zasmołowania komina może być również złej jakości węgiel lub ustawianie na piecu niskiej temperatury spalania.

 
Palenie drewnem
Mokre, niesezonowane drewno może posiadać nawet do 60 % wody, które skutecznie obniża temperaturę spalania. Niska temperatura spalania sprawia, że drewno w palenisku ma „czas” na długie i powolne wydzielanie pary wodnej, rakotwórczego kreozotu oraz kwasów żywicznych. Ponadto drewno w niskich temperaturach nie spala się całkowicie pozostawiając niedopalone cząsteczki. Para wodna łącząc się z niedopalonymi cząsteczkami oraz z kreozotem kondensuje na ścianach przewodów kominowych. Osad ten ma charakterystyczny zapach i występuje w postaci czarnej, twardej, szklistej skorupy przypominającą z wyglądu smołę asfaltową. Osadzająca się „smoła” powoduje wiele zagrożeń:

Gruba warstwa „smoły” skutecznie przewęża lub zaczopowuje przewód kominowy powodując obniżenie jego cugu. Efektem tego może być cofanie się spalin na pomieszczenia mieszkalne. Jest to śmiertelne zagrożenie dla domowników, gdyż w spalinach występuje wiele trujących substancji, a w tym najbardziej niebezpieczny tlenek węgla, zwany również czadem.

Głównym składnikiem smoły kominowej jest kreozot. Ma on właściwości silnie łatwopalne, co może stanowić poważne zagrożenie zapaleniem komina, a niejednokrotnie również całego domu. Gdy w kominie znajdzie się gruba warstwa owej substancji, może dojść do zapłonu. Wówczas cała substancja znajdująca się w kominie zacznie się palić na całej jego długości.

Paląc węglem kamiennym, również możemy zasmołować przewód kominowy. Dzieje się tak z powodu analogicznego, co palenie drewnem. Paląc niskiej jakości węglem, z dużą zawartością wilgoci obniża się temperatura spalania. Na ścianach nie kondensuje łatwopalny kreozot, lecz smoła węglowa, która wygląda bardzo podobnie. Powoduje również takie same zagrożenia i niedogodności jak smoła powstająca przy spalaniu drewna.

Jak zapobiegać osadzaniu się smoły?
– Palenie sezonowanym drewnem lub dobrej jakości węglem
– Utrzymywanie wysokiej temperatury spalania (55-60oC) na piecu oraz jak najwyższej temperatury spalin

Mokra szczotka kominiarska

Powyższy opis dla redakcji Lwówecki.info został opracowany przez: ZAKŁAD KOMINIARSKI, BRACI ZWIERZYŃSKICH S.C., Jelenia Góra, ul Cieplicka 14/5,  tel. 0609-860-280, 075-64-260-99.

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here