Inwestycje w Gryfowie Śląskim w 2023 roku

12
2425
Burmistrz Olgierd Poniźnik fot. archiw. Lwówecki.info

Tuż przed końcem starego roku Radni Gminy i Miasta Gryfów Śląskim przyjęli zaprezentowany przez Burmistrza Olgierda Poniźnika projekt budżetu. W tym oprócz bieżących wydatków są te majątkowe, czyli takie, które związane są z planowanymi w nowym 2023 roku inwestycjami.

 

 

W projekcie budżetu burmistrz zaplanował wydatki inwestycyjne na poziomie 11.569.823,89 złotych. Z planowanych inwestycji jasno wynika, iż Gryfów Śląski w 2023 roku stawia na modernizację dróg oraz sieci kanalizacji sanitarnej. To właśnie wydatki na te zadania stanową lwią część budżetu inwestycyjnego, ale wśród zadań nie brakuje także zadań mających na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców.

200.000,00 złotych Gmina Gryfów Śląski zarezerwowała na dofinansowanie dla Województwa Dolnośląskiego na realizację zadania pn. “Rewitalizacja linii kolejowych nr 317 i nr 336 na odcinku Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów-Zdrój”.

Równo pół miliona Burmistrz zapisał na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 364 w zakresie budowy chodnika w miejscowości Ubocze. Ponadto projekt pod nazwą „Przebudowa dróg na terenie Gminy Gryfów Śląski w formule zaprojektuj i wybuduj” ma pochłonąć aż 2.000.000,00 zł. Wśród zadań drogowych ważnym będzie także przebudowa drogi gminnej ulicy Malowniczej, Wiosennej, Letniej w Gryfowie Śląskim, na które to władze przeznaczyły wstępnie 800.000,00 zł. Kolejnych 300.000,00 złotych zabezpieczono na przebudowę drogi gminnej w Uboczu dz.nr 1005/2. Natomiast przebudowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Krzewiu Wielkim o długości 800m ma pochłonąć 280.000,00 złotych.

 

 

Największe zadanie, z jakim przyjdzie się mierzyć gryfowianom w nowym roku to przebudowa sieci kanalizacyjnych i wodociągowych oraz nawierzchni ul. Kolejowej w Gryfowie Śląskim w formule “zaprojektuj i wybuduj”, na które zarezerwowano łącznie 6,8 mln złotych. Do tego kolejne 200.000,00 na zadanie pod nazwą przebudowa kanalizacji sanitarnej oraz wymiana sieci wodociągowej – ulica Polna w Gryfowie Śląskim.

Modernizacja oświetlenia na terenie Gminy Gryfów Śląski to planowany koszt 20.000,00 złotych, kolejne 20.000,00 złotych władze przeznaczyły na montaż instalacji oddymiającej w budynku ratusza- dokumentacja. Natomiast zakup kamer i montaż systemu monitoringu miejskiego – Etap III to planowane 180 000,00 złotych.

Wykonanie nawierzchni z kostki brukowej oraz dokończenie elewacji budynku OSP w Uboczu – ma pochłonąć 10.000,00 złotych w ramach funduszu sołeckiego. Również w ramach funduszu sołeckiego 22.187,92 ma pochłonąć zakup i montaż lamp solarnych w sołectwie Młyńsko, 23.635,97 zakup i montaż lamp solarnych w sołectwie Wieża, a 23. 635,97 zł zakup i montaż nagrzewnic elektrycznych do świetlicy wiejskiej w Krzewiu Wielkim. Do tego dochodzi 13 tysięcy złotych na doposażenie Otwartej Strefy Plenerowej przy świetlicy wiejskiej w Uboczu.

Ważne szczególnie dla mieszkańców sołectwa Wieża będą kolejne kroki mające na celu doprowadzenie do budowy świetlicy wiejskiej. W budżecie na 2023 roku na wykonanie dokumentacji projektowej burmistrz przeznaczył 20.000,00 zł.

12 KOMENTARZE

  1. Bajki z “mchu i paproci”! Liczy się tu i teraz!Gdzie opał? Jakie taryfy za wodę i ścieki? Jaka wysokość podatków od nieruchomości? A może zamiast pieniędzy na kostkę brukową jakieś ULGI dla mieszkańców którzy jeszcze tu są i nie uciekli z tego pięknie rządzonego miasta?

  2. Czegoś tu nie rozumiem co by nie było robione to w uboczu a żadnej innej woski już nie ma w gminie. Służbę drogową też często widzę w uboczu tak jakby więcej nic nie było do roboty. Jednak starosta ciągnie do siebie

  3. GOK to powinno jak najszybciej się zburzyć i zwolnić te osoby co tam pracują. Zero inwestycji w dzieci zero nauk gry na instrumentach itp rodzice muszą uczyc prywatnie tańców nauki gry na skrzypcach gitarze itp.tragedia

  4. UBOCZE a my chcemy kanalizację żeby idąc przez wieś nie było widać rur z których ścieki idą prosto do rzeki lub tak zwanych rowów. No i nasza wieś pięknie pachnie zapraszamy na spacer ale proszę uważajcie bo nie ma chodników a ruch samochodowy jest wyjątkowo duży.

  5. W każdej wsi ponad 90% ścieków idzie do rzeki, bo na kanazliację nie ma kasy, bo dofiansowania do przydomowych oczyszczalni są nikłe albo nie ma ich wcale… Ale co się dziwić to samo dzieje się w Świeradowie Zdrój, oficjalnie niemal ścieki spuszczane są do Jeziora Złotnickiego i to samo nawet Szklarskiej Porębie…bo “nie wydaje” obecna oczyszczalnia ścieków, bo na nową nie ma pieniędzy, bo około 10-15 lat temu nikt nie przewidział, że ruch turystyczny wzrośnie i zapotrzebowanie na odbiór i oczyszczanie ścieków również i oczywiście zapotrzebowanie na wodę…takich mamy strategów w Polsce…Brak słów…

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here