Powiat Lwówecki wspiera jednostki OSP

0
531
Daniel Koko Starosta Lwówecki.

Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych mogą liczyć na wsparcie władz Powiatu Lwóweckiego. Zapoczątkowana w ubiegłym roku przez Pana Starostę inicjatywa jest kontynuowana.

 

Finansowanie działalności Ochotniczych Straży Pożarnych to zadania należące do gmin. Jednak od ubiegłego roku druhowie mogą liczyć na finansowe wsparcie władz Powiatu Lwóweckiego. Inicjatywa zapoczątkowana przez Starostę Daniela Koko ma być kontynuowana w kolejnych latach.

Projekt finansowania ochotniczych straży pożarnych przez Powiat Lwówecki powstał ubiegłym roku. Wszystko zaczęło się przypadkiem od rozmów Starosty ze strażakami z Ubocza.

– Pamiętam dokładnie jak to się zaczęło – wspomina dziś Pan Daniel Koko. – Przy zakupie nowego wozu bojowego do sołectwa Ubocze, OSP miało wtedy problem z doposażeniem wozu w drabinę i druhowie zastanawiali się jak mogą to sfinansować. – dodaje Starosta, który przyznaje, iż podczas spotkania z druhami, Ci zwrócili się z zapytaniem, czy Powiat nie mógłby ich wesprzeć.

Bardzo mocno się zastanawialiśmy i tak sobie pomyślałem, dlaczego nie? Ale od razu przyszło mi na myśl, że nie możemy działać wybiórczo i jeżeli podejmiemy decyzję o pomocy dla jednej jednostki OSP, to musimy to mnożyć razy pięć, ponieważ mamy pięć gmin i w tych gminach jest trochę ochotniczych straży pożarnych. Uznaliśmy, że na wniosek danej gminy w danym roku przynajmniej jedną jednostkę doposażymy o 8 tys. zł. Zdajemy sobie sprawę, że to nie jest duża kwota, ale razy pięć to już robi jakiś budżet w Powiecie Lwóweckim. Myślę, że nawet taki drobny gest nawiązuje do dobrej współpracy i też się cieszymy, że ta dobra współpraca z ochotnikami jest. Oni cały czas nam pomagają, pracują na drogach powiatowych, dbają o bezpieczeństwo mieszkańców gmin, a tym samym całego powiatu. Zawsze są w gotowości, zawsze są pierwsi na posterunku w danej gminie, nawet choćby przy ostatnich wichurach, które nas nawiedziły, walczą z uprzątnięciem spadających konarów i wywrotów. Widzimy ich duże zaangażowanie. – tłumaczy Starosta.

W tym roku wsparcie z budżetu Powiatu Lwóweckiego otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna z Soboty (gm. Lwówek Śląski), która wnioskowała o środki na doposażenie wozu. Z terenu gminy Gryfów Śląski wsparcie popłynęło do OSP Rząsiny, która chce za te środki zakupić pompę. Z terenu gminy Lubomierz 8 tysięcy złotych trafi do OSP Pasiecznik. A z terenu Mirska do OSP Przecznica. Wsparciem z budżetu Powiatu może pochwalić się także OSP Wleń. Ta jednostka otrzymała w tym roku aż 16 tysięcy złotych. Stało się tak, dlatego, iż w roku ubiegłym żadna jednostka z terenu gminy Wleń nie otrzymała środków.

Decyzje już zostały podjęte, jeżeli chodzi o cztery jednostki: OSP Sobota, OSP Rząsiny, OSP Przecznica i OSP Wleń, zostały już środki przeznaczone i uchwalone przez radnych Rady Powiatu na ostatniej sesji, natomiast na sesji październikowej będzie przekazanie środków dla OSP Pasiecznik z Gminy Lubomierz, bo wniosek trochę później do nas dotarł i teraz będzie procedowany. – tłumaczy Starosta Daniel Koko, który wspomina, że to wsparcie to także ukłon w stronę gmin powiatu lwóweckiego, pokazanie, że Powiat nie tylko chce brać, ale, że ta współpraca jest obustronna.

My chcemy współpracować z gminami, nie tylko na zasadzie, żeby czerpać korzyści z gmin np. w sytuacjach, kiedy pomagają nam przy remontach dróg powiatowych, gdzie wcale tego nie muszą robić, a robią to. Mamy taka niepisaną umowę z burmistrzami. Ustaliliśmy, że gminy będą dokładały 50% wkładu własnego do remontu dróg i tego się trzymamy. Dzięki temu możemy realizować więcej zadań drogowych niż nas na to stać. I tutaj jest taki gest, że chcemy w drugą stronę też wesprzeć gminy. Czujemy, że strażacy w powiecie lwóweckim działają na naszym terenie, dla naszych mieszkańców, dbają o bezpieczeństwo i stąd myślę, że to taka współpraca w dwie strony. Nie tylko oczekujemy wsparcia z gminy, ale też chcemy te wsparcie zasygnalizować w tych zadaniach, które stricte należą do gminy. – słyszymy od Pana Starosty Lwóweckiego, który zapytany przez nas, czy teraz druhowie, co roku będą mogli liczyć na wsparcie Powiatu mówi:

Myślę, że spotkało się to ze zrozumieniem radnych Rady Powiatu Lwóweckiego. Praktycznie jednogłośnie przy tym głosują. Uważam, że nie jesteśmy aż tak biednym powiatem, aby tej symbolicznej kwoty raz w roku nie znaleźć dla przynajmniej jednej OSP z danej gminy. Myślę, że sprawdziło się to. Ja mogę zadeklarować, że będę wnioskował w następnych latach, żeby ten fundusz utrzymać. Decyzja należy oczywiście do wysokiej rady, bo to oni na końcu muszą przypieczętować tę wolę, tego jakże ważnego gestu ze strony powiatu. – deklaruje Pan Daniel Koko.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here