Powalająca oferta na budowę garażu dla OSP

10
1594
grafika poglądowa

Można się było spodziewać, że w zaistniałej sytuacji gospodarczej oferty na budowę garażu będą wysokie, ale żeby aż tak wysokie?

 

Wojna na wschodzie, rosnące ceny niemal wszystkiego i widmo kryzysu w budownictwie. To sytuacja, z jaką mamy dziś do czynienia. Dotyka ona każdego Polaka w sklepie, na stacji paliw, w banku, … Dotyka także budżety samorządów. Te w ubiegłym roku planując wydatki nie spodziewały się tak horrendalnych cen.

Pierwszy przetarg na budowę budynku garażowego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Wolbromowie Burmistrz Gryfowa Śląskiego ogłosił w styczniu. Planowany obiekt, to budynek garażowy, jednolokalowy, jednokondygnacyjny – parterowy. Geometria dachu, dwuspadowy o nachyleniu połaci 36 stopni, pokryty blachodachówką w kolorze czerwonym. Cokół wykończony płytka elewacyjną cegła, kolorystyka elewacji biała. Stolarka okienna i drzwiowa drewniana lub PCV.

Zgodnie ze specyfikacją parametry obiektu budowlanego prezentują się następująco:

  • Powierzchnia zabudowy – 92,26 m2;
  • Powierzchnia całkowita – 92,26 m2;
  • Powierzchnia użytkowa – 76,00 m2;
  • Kubatura brutto – 534,00 m3;
  • Szerokość elewacji frontowej – 8,68 m;
  • Wysokość budynku – 7,43 m;
  • Kąt nachylenia połaci dachu – 36°;
  • Liczba kondygnacji – 1

Obiekt miał stanąć do wakacji. Jednak pierwszy przetarg został unieważniony, gdyż w wyznaczonym terminie nie wpłynęła do urzędu żadna oferta. Zaledwie kilka dni później władze Gryfowa Śląskiego rozpisały drugi przetarg licząc, że tym razem nie zabraknie chętnych na wydawałoby się tak prostą inwestycję, na którą zamawiający przeznaczył kwotę: 160.000,00 zł.

W dniu 10 marca 2022 roku poznaliśmy złożone w postępowaniu przetargowym oferty, a właściwie ofertę, bo wpłynęła jedna. Ta opiewa na kwotę 467.400,00 zł brutto. To niemal trzykrotnie więcej, niż wynikało ze wstępnych szacunków i było zabezpieczone w gryfowskim budżecie.

Teraz oferta jest sprawdzana pod kątem merytorycznym. Władze mają twardy orzech do zgryzienia, czy a jeżeli tak, to skąd wziąć brakującą kwotę?

10 KOMENTARZE

  1. Dajcie mi te 160 tyś. Stajemy we 2 – 3 i robimy i do wakacji gotowe . Nie znam specyfikacji dokładnej Ale z tego co pisze to jakieś 60 tyś materiały i reszta zarobek . Miesiąc roboty jak pogoda pozwoli i skromnie po 30 – 40 tyś na głowę. Biorę

  2. Dam Ci te 160 tys a Ty na koniec wystaw mi fakturę za garaż. Bo mam nadzieje że w Twoim kosztorysie uwzględniłeś opłacanie zus-ów pierdusów i innych podatków z nowego wału…

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here