Tylko w powiecie lwóweckim z rąk myśliwych ma zginąć 119 dzików. Masowe odstrzały zwierząt uzasadnianie są walką z ASF. Zobacz, ile pieniędzy jest na to przeznaczanych.
Dzik odgrywa kluczową rolę w ekosystemach leśnych, będąc jednym z najważniejszych gatunków wspierających naturalne procesy przyrodnicze. Jako wszystkożerne, pomagają regulować populacje owadów i drobnych gryzoni, co ma znaczenie dla zachowania równowagi ekologicznej. Ich obecność sprzyja także rozsiewaniu nasion wielu gatunków roślin.
Kolejne informacje dotyczące liczby planowanych do odstrzału dzików na terenie Dolnego Śląska budzą spore kontrowersje.
“Nakazuje się odstrzał sanitarny dzików na obszarach określonych w załączniku do niniejszego rozporządzenia, w tym nakazuje się dzierżawcom lub zarządcom obwodów łowieckich odstrzał sanitarny dzików w liczbie określonej w załączniku w terminie do dnia 31 grudnia 2025 r.” – wskazuje w wydanym kilka dni temu rozporządzeniu Wojewoda Dolnośląski Anna Żabska.
Decyzje o odstrzale dzików od kilku dobrych lat uzasadniane są koniecznością walki z afrykańskim pomorem świń (ASF), groźną chorobą wirusową dotykającą świnie domowe i dziki. Choroba, choć nieszkodliwa dla ludzi, powoduje znaczne straty gospodarcze w sektorze rolniczym.
„Ze względu na dotychczasowe straty oraz biorąc pod uwagę realne zagrożenie rozprzestrzenianiem się tej choroby u dzików poza obszary objęte restrykcjami, jak również uwzględniając realne zagrożenie wystąpienia kolejnych ognisk ASF w gospodarstwach uznano za konieczne podjęcie zdecydowanych działań w zakresie ograniczania liczebności dzików. Oznacza to zintensyfikowanie odstrzału dzików zarówno w ramach łowieckich planów gospodarczych, jak i w ramach odstrzału sanitarnego, poprzez organizowanie polowań zbiorowych skoordynowanych tzw. „wielkoobszarowych”. – wskazywał w uzasadnieniu odstrzału dzików Główny Lekarz Weterynarii.
Coraz więcej organizacji społecznych ma wątpliwości, co do skuteczności walki z ASF poprzez masowy odstrzał dzików. Jak zauważa WWF Polska „owszem, to dziki są nosicielami wirusa, ale to nie one odpowiadają za przenoszenie choroby do hodowli, bo trzoda chlewna nie ma żadnego bezpośredniego kontaktu z dzikami czy innymi leśnymi zwierzętami”.
Warto także wspomnieć o kosztach, jakie idą za odstrzałami. Zgodnie z założeniami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zaplanowany budżet realizacji programu zwalczania ASF w założonym trzyletnim okresie wynosi nieco ponad 110 mln zł rocznie, jest zatem większy niż zaplanowano na 2024 r (97 mln.) ale mniejszy niż w 2023 roku (177 mln zł).
Program nie wprowadza zmian w odniesieniu do funkcjonowania dotychczasowych płatności za dziki odstrzelone planowo w ramach polowań. Za tusze dostarczone do punktu skupu lub zakładu obróbki dziczyzny, przysługuje rekompensata w wysokości 350 zł brutto.
Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Dolnośląskiego, w 2025 roku na terenie województwa ma zostać odstrzelonych 3090 dzików. Tylko w powiecie lwóweckim z rąk myśliwych ma zginąć 119 dzików.
Powiat lwówecki – nr obwodu łowieckiego 51 – liczba dzików do odstrzału: 2
Powiat lwówecki – nr obwodu łowieckiego 52 – liczba dzików do odstrzału: 9
Powiat lwówecki – nr obwodu łowieckiego 58 – liczba dzików do odstrzału: 9
Powiat lwówecki – nr obwodu łowieckiego 59 – liczba dzików do odstrzału: 10
Powiat lwówecki – nr obwodu łowieckiego 62 – liczba dzików do odstrzału: 13
Powiat lwówecki – nr obwodu łowieckiego 63 – liczba dzików do odstrzału: 8
Powiat lwówecki – nr obwodu łowieckiego 64 – liczba dzików do odstrzału: 6
Powiat lwówecki – nr obwodu łowieckiego 65 – liczba dzików do odstrzału: 11
Powiat lwówecki – nr obwodu łowieckiego 66 – liczba dzików do odstrzału: 20
Powiat lwówecki – nr obwodu łowieckiego 67 – liczba dzików do odstrzału: 17
Powiat lwówecki – nr obwodu łowieckiego 68 – liczba dzików do odstrzału: 2
Powiat lwówecki – nr obwodu łowieckiego 69 – liczba dzików do odstrzału: 3
Powiat lwówecki – nr obwodu łowieckiego 70 – liczba dzików do odstrzału: 9
Dzik jest dziki ,dzik jest zły
Najpierw wojewoda nominat Tuska i uśmiechniętej koalicji wydaje nakaz masowego odstrzał dzików bo ASF , a później Pełowcy szczują ludzi na myśliwych, że zabijają masowo dziki tak jak pan Dorożała z ministerstwa, ale nikt nie powie kto zatwierdza te odstrzał.
Jezu, ci pijacy bez badań psychiatrycznych z bronią znowu wyjdą do lasów.
Polowania na terenie powiatu odbywają się niemal codziennie i każdy posiadacz broni w Polsce posiada badania psychiatryczne. No, ale łatwiej napisać komentarz nie mający nic wspólnego z rzeczywistością, niż skorzystać z możliwości nie prezentowania publicznie swoich braków intelektualnych.
Tak każdy posiadacz broni ma badania psychiatryczne ale tylko te ,które robił przy ubieganiu sie o broń(oprócz policji i wojska) reszta -czyli kantorowcy,myśliwi i hurtownicy nie robią później badań kontrolnych co pare lat jak w policji. Nikt nie wie co po 15 latach mu sie w głowie dzieje .Tak jak dziadek 90 lat ma prawo jazdy i badania tylko te sprzed 40 lat i juz dawno powinien przejść nastepne,ale nie ma takiego prawa. Znam to na przykładzie niestety w rodzinie.Wujek myśliwy,alkoholik -wcale nie łowiący codziennie ale posiadajacy broń . Kiedys pijany spadł z ambony i skręcił noge to koledzy szybko przed przyjazdem karetki chowali broń-wszyscy pijani i zostawili go z jednym typem.Reszta chodu. Oczywiście pomyłek z dzikiem i ofiar w ludziach tu nie wspomnę.No ale ważne jakieś chore tradycje.Czekam na rząd co wprowadzi przymusowe badania co ileś lat.Co boicie się ??