Ponad 2 mln zł na termomodernizację. Wiemy, co będą robić.

1
723

Władze Powiatu Lwóweckiego pozyskały ponad 2 miliony złotych na kompleksową termomodernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej.

 

Samorząd Województwa Dolnośląskiego dofinansował kwotą 100 milionów zł termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Wśród 29 podmiotów, które otrzymały pieniądze znalazł się także projekt pod nazwą: „Kompleksowa termomodernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Miejskiej Lubań, Gminy Gromadka, Gminy i Miasta Lwówek Śląski oraz Powiatu Lwóweckiego”.

– Podobnie, jak lokalne samorządy, jesteśmy zdeterminowani, aby mieszkańcy regionu oddychali czystym powietrzem. – tłumaczył podczas konferencji prasowej Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Powiat Lwówecki w ramach zadania wykona dokumentację projektową oraz między innymi termomodernizację budynku warsztatów szkolnych w Zespole Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich.

– Obecnie zły stan budynku prowadzi w konsekwencji do wysokiego stopnia zużycia energii i znacznego stopnia emisji szkodliwych substancji do atmosfery pogłębiając zjawisko zmiany klimatu i zanieczyszczenie powietrza narażając mieszkańców na zachorowanie na ciężkie choroby układu oddechowego a także inne problemy zdrowotne. – przyznaje Daniel Koko Starosta Lwówecki, który dodaje, iż w Rakowicach Wielkich to wkrótce się zmieni.

– Skorzystamy na tej termomodernizacji wszyscy. Bo po pierwsze zmniejszą się wydatki na ogrzewanie w szkole, co pozwoli wykorzystać te środki na inne cele, choćby na dalszy rozwój szkoły. Po drugie poprawi się jakość powietrza, co jest bardzo ważną informacją dla mieszkańców zamieszkujących w bliskim sąsiedztwie szkoły. Po trzecie poprawi się komfort pracy nauczycieli i uczących się uczniów w ZSE-T w Rakowicach Wielkich.

Zakresem prac termomodernizacyjnych w rakowickiej szkole objęte będą m.in.: modernizacja stropodachu, ścian wewnętrznych, zewnętrznych, podłogi, instalacji grzewczej, instalacji ciepłej wody użytkowej, oświetlenia i zasilania budynku w energię elektryczną. W ramach projektu przewidziano również wymianę źródła ciepła – do tej pory ogrzewanie budynku odbywało się przy pomocy kotła olejowego w sąsiednim budynku, tymczasem zamontowana zostanie pompa ciepła, tzn. źródło OZE.

Wartość prac modernizacyjnych wyniesie 2.560.935,03 zł, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej – Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne: 2.078.112,92 zł. Co ciekawe Powiat Lwówecki otrzymał najwyższą kwotę dofinansowania spośród wszystkich partnerów tego projektu.

Zakończenie prac planowane jest na 30 czerwca 2023 roku.

1 KOMENTARZ

  1. A może tak pomyśleć o budynku Straży Pożarnej we Lwówku ,nowy budynek będzie ogrzewany gazem a obecny budynek w sezonie grzewczym jest zmorą sąsiadujących budynków, nie ma jak przewietrzyć mieszkania ,elewacje budynku zniszczone po jednym sezonie grzewczym,a koszt takiego remontu ogromny.może należałoby się nad tym problemem pochylić.Czy Pan Starosta jest zainteresowany tym by Jego służby,świeciły przykładem?sam budynek Straży potwierdza stan zanieczyszczenia otoczenia.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here