Polityka wtargnęła do gminy Lwówek Śląski. Kto na tym skorzysta, a kto straci?

63
5812
Burmistrz Mariola Szczęsna - Radny Andrzej Kredkowski

Kto i co może publikować na portalu Gminy? Co burmistrz Szczęsna podcięła radnemu Kredkowskiemu? I dlaczego Lwówek Śląski nie dostał rządowego wsparcia?

 

Chyba każdy, kto choć trochę interesuje się lokalną polityką pamięta ostatnie wybory samorządowe. Wówczas to w swoich wypowiedziach pan Andrzej Kredkowski dość jednoznacznie wskazywał, kto powinien zostać burmistrzem Lwówka Śląskiego.

FRAGMENT APELU PANA ANDRZEJA KREDKOWSKIEGO Z JEGO PROFILU SPOŁECZNOŚCIOWEGO Z 2018 R.

12 Lat rządów burmistrza Ludwika Kaziów, którego przez osiem lat zastępcą był Pan Ireneusz Maciejczyk, uważam za najgorszy czas dla naszej Gminy. To zastój a nawet cofnięcie w porównaniu do sąsiednich gmin i miast, nie mówiąc o Bolesławcu, do którego nam bardzo daleko.” – pisał na portalu społecznościowym Andrzej Kredkowski oceniając jednego z kandydatów w II turze wyborów a dalej zachwalał dokonania M. Szczęsnej i wprost wskazywał, na kogo jego wyborcy powinni oddać swój głos:

proszę wszystkich, którzy głosowali na mnie, aby w najbliższą niedzielę, dali szanse obecnej Pani burmistrz, dokończyć zapoczątkowane inwestycje i plany na przyszłość. Obiecuję, że jako radny wojewódzki, będę wspierał Panią burmistrz, dla dobra nas wszystkich. Dla dobra naszej Gminy, Miasta i regionu” – apelował i zapewniał Andrzej Kredkowski.

Z pewnością dla wielu wyborców był to jednoznaczny sygnał, na kogo powinni głosować. I gdyby nie to wsparcie czołowego działacza Prawa i Sprawiedliwości, to nie wiadomo, jak potoczyłyby się losy drugiej tury wyborów i kto dziś zasiadałby w lwóweckim magistracie.

Polityczną przyjaźń pomiędzy radnym Kredkowskim (PiS) a burmistrz Szczęsną (PSL) mogliśmy także obserwować na początku ubiegłego roku podczas trudnej sytuacji w lwóweckim szpitalu, kiedy to stojąc ramię w ramię występowali w filmiku w obronie placówki. Trudno wówczas było nie dostrzec, iż oboje – mimo, że z różnych ugrupowań, to mocno się wspierali. Jednak ta polityczna zażyłość nie miała szans powodzenia i nie przetrwała próby czasu. Dziś trudno nie odnieść wrażenia, iż stanęli oni po dwóch stronach barykady i od obietnic wspólnego działania chyba ważniejsze stały się interesy polityczne. Dziś słyszymy oskarżenia, mówią o jakieś nieczystych zagraniach, mówią, co komu wolno i co kto ma robić… Po środku tego sporu leży gmina i miasto Lwówek Śląskim wraz z jego kilkunastoma tysiącami mieszkańców, którzy chyba nie do końca są świadomi, skąd te pioruny nad ich głowami?

Pierwsza taka poważniejsza, publiczna potyczka pomiędzy radnym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Andrzejem Kredkowskim (PiS) a burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski Mariolą Szczęsną (PSL) miała miejsce podczas wakacyjnej sesji rady miasta. Bokserzy mogliby powiedzieć, iż rund było tam bez liku. Sesja trwała aż sześć godzin i przez sporą część tego cennego czasu toczyła się wymiana zdań pomiędzy samorządowcami z gminy i sejmiku. Już pod koniec sesji burmistrz Szczęsna uczulała radnego Kredkowskiego, żeby lobbował on na rzecz swojego miasta. Ten wprost mówił, że Mariola Szczęsna coś mu podcięła. Poszło o wielkości dofinansowania, obiło się o portal Gminy Lwówek Śląski a także o Trzaskowskiego i Dudę.

Burmistrz Szczęsna przypomniała, iż Gmina Lwówek Śląski składała wnioski o dofinansowanie na drogi zaznaczając, iż Wojewoda może wedle uznania przyznać procent takiego dofinansowania.

Jest taka opcja, że wojewoda może według uznania przyznać tą kwotę, czyli procent dofinansowania. Na ulicę Morcinka, wtedy, kiedy robiliśmy jeszcze, kiedy ten nasz wniosek przeszedł, tj. właśnie z tego finansowania, dostaliśmy 85% dofinansowania i stać nas było na zrobienie tej ulicy. I to jest kwestia Wojewody. I tutaj chciałam tak uczulić, żeby Pan lobbował i tutaj to jest coś zupełnie normalnego – lobbowanie, bo jeżeli my dostaniemy 50% powiedzmy dofinansowania do tej drogi, to my tego nie zrobimy” – mówiła burmistrz Szczęsna zwracając się do radnego Kredkowskiego. Ten bez chwili wahania odpowiedział:

Pani Burmistrz, z całym szacunkiem, lobbowanie jest …, no podcięła pani mi skrzydła, jeżeli już o tym mówimy, jeżeli chodzi o sprawę lobbowania. W czasie kampanii wyborczej na portalu Gminy cały czas pani zachwalała i prezentowała poparcie dla Pana Trzaskowskiego, kandydata pana prezydenta Wrocławia, ja mogę powiedzieć teraz ...” – odpowiadał radny sejmiku województwa dolnośląskiego A. Kredkowski.

Do czego Pan zmierza?” – przerwała wypowiedź burmistrz Lwówka Śląskiego. „Pan cały czas politykę tutaj urządza, mówimy o naszych lokalnych sprawach” – dodawała.

Bo trochę mi pani tak podcięła skrzydła…, ale proszę panią, ale proszę panią, lokalne sprawy, ale to są lokalne sprawy, ja mówię swoje uczucia przede wszystkim” – starał się kontynuować swoją wypowiedź A. Kredkowski, który dalej mówił:

Uważam, że samorządy, portale generalnie gminne, które promują miasto nie powinny w tym czasie, w czasie gorącej kampanii jednoznacznie mówić w taki sposób. To ja muszę to powiedzieć, mi się to osobiście to nie podobało. Tym bardziej, że Pan Prezydent był u nas, gościła go pani i tak dalej, a tutaj atak na niego w ostatnim momencie kampanii, to było bardzo niepolityczne” – zaznaczał radny Kredkowski.

FRAGMENT APELU BURMISTRZ SZCZĘSNEJ DO MIESZKAŃCÓW W SPRAWIE WYBORÓW NA PREZYDENTA RP.

„… Ustawę przegłosowali posłowie PiS-u, podpisał Prezydent Andrzej Duda. Jej efektem są olbrzymie podwyżki opłat śmieciowych. Zamiast usłyszeć „przepraszam, to był błąd”, słyszymy, że to wina samorządów, które tak bardzo walczyły, by do tego nie doszło.…

… Potrzebujemy wsparcia prezydenta, nie tylko przed wyborami w kampanii!! WYBIERZMY PREZYDENTA, który zgodnie z Konstytucją będzie dążył do tego, aby jak najwięcej decyzji było podejmowanych przez nas samych, a nie przez słabo znających realia naszego życia polityków tej czy innej partii” – jeszcze dziś możemy przeczytać wpis na profilu Gminy i Miasta Lwówek Śląski, który jasno i wyraźnie wskazywał mieszkańcom gminy na kogo powinni oddać swój głos w lipcowych wyborach na Prezydenta RP.

„Szanowny Panie, przepraszam bardzo” – przerywa wypowiedź radnego pani burmistrz i stanowczym głosem kontynuowała mówiła: – „Panie Przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego, ja sobie nie życzę, żeby pan na sesjach czy gdziekolwiek nawet w mojej obecności, czy bez, mówił o tym, czy ja dobrze robię, czy niedobrze. Pan jest politykiem, pana partią jest partia PiS, nie jest to moja partia i naprawdę, sorry, ale nie jest to pana sprawa, kogo ja uważam za dobrego kandydata” – grzmiała M. Szczęsna – „Natomiast Pan Prezydent, Andrzej Duda, został wybrany Prezydentem po raz drugi. Dobrze pan zwrócił uwagę, że jako burmistrz ugościłam Pana Prezydenta Andrzeja Dudę i dalej jest to Prezydent Polski i szanuję wybór demokratyczny, i proszę mi nie mówić, że ja coś źle robię, albo nie mam może prawa mówić swoje zdanie o innych partiach, czy coś jest dobrze czy źle robione. Proszę nie mieszać polityki, bo pan ciągle podkreśla PiS, PiS, partia PiS” – mówiła poirytowana burmistrz Lwówka Śląskiego.

Proszę panią nic nie podkreślam” – ripostował Andrzej Kredkowski – “Ja mówię o portalu Gminy i Miasta, ja nie mówię o pani poglądach” – starał się przebić ze swoją wypowiedzią radny sejmiku, który musiał sprecyzować ja doprecyzować:

Każdy z nas może mieć swojego kandydata, pani może mieć Kosiniaka-Kamysza, ja mogę mieć Andrzeja Dudę, ktoś jeszcze inny może mieć Biedronia, to nie o to chodzi. Chodzi o taką rzecz, że wykorzystywanie portalu Gminy i Miasta Lwówek Śląski dla przekazywania …, jakby to pani robiła na prywatnym, to nie ma problemu, chodzi mi o to, co było na portalu Gminy i Miasta, gdzie się promuje…” – tłumaczył A. Kredkowski.

„A co było?” – przerywa pani burmistrz – „Co było, proszę powiedzieć, czy obrażałam Pana Prezydenta? No proszę mi powiedzieć. No właśnie. Ja jestem człowiekiem i jestem burmistrzem, biorę udział w demokratycznych wyborach i jako burmistrz mam prawo też to wykorzystać. Pan wykorzystuje portale wojewódzkie, jako radny sejmiku wojewódzkiego robi pan politykę dla partii PiS, a jest pan dla wszystkich i powinien pan realizować zadania wszystkich mieszkańców. Tak czy nie?” – mówiła wzburzona M. Szczęsna

I vice versa” – wtrącał radny Andrzej Kredkowski

I ja to robię. I dbam o dobro gminy i nie mówię ten jest z PSL-u, ten z PiS-u, ten z PO i mi się nie podoba. I ja naprawdę…, mnie nie obchodzi, jakie jest pana zdanie polityczne i kogo pan wspiera i o kim pan mówi dobrze a o kim źle. To jest pana sprawa. I proszę moje zdanie zostawić dla mnie.” – broniła swojej decyzji burmistrz Lwówka Śląskiego.

Radny sejmiku po raz kolejny starał się przekonać, że nie tędy droga. „Jeszcze raz tłumaczę, prywatnie jak najbardziej, każdy z nas jest wolnym człowiekiem, jest politykiem, nie ma dyskusji, każdy radny. Natomiast jeszcze raz chcę powiedzieć, portal Gminy i Miasta i nic więcej” – argumentował radny z PiS-u.

To jest portal Gminy, ja też jestem mieszkańcem gminy” – odpowiada burmistrz – „I każdy się może wypowiadać, tam się nikogo nie szkaluje” – zapewniała M. Szczęsna.

No tutaj się nie rozumiemy. Gminy to jest portal niezależny i powinien być krótko mówiąc, no każdy może się na nim wypowiedzieć, a nie tylko i wyłącznie jedna opcja i tak dalej, bo to jest …” – mówił niezadowolony z działań pani burmistrz radny A. Kredkowski.

Napiętą sytuację próbowali łagodzić radny Rusinek i przewodniczący Dawid Kobiałka:

Bardzo proszę, postarajmy się zakończyć tę sesję w zgodzie” – apelował przewodniczący Rady Gminy.

Nie obrażać, ale może postawić się w roli gdzieś tych urzędników z ministerstwa, czy z Wrocławia, bo często padają jakieś nieprzychylne rządowi słowa z różnych ust. Moim zdaniem jest to niepotrzebne, wszyscy to słyszą. No proszę się postawić w roli takiego urzędnika gdzieś tam z ministerstwa, gdy jego partia – powiem delikatnie – nieprzychylne słowa tutaj padają. Bardzo często” – przyznawał radny Mateusz Rusinek.

Nie wiem, do czego pan zmierza, proszę konkrety jakieś przedstawić, o czym pan mówi?” – dopytywała pani burmistrz.

Gdyby pani była takim urzędnikiem, a słyszałaby, czy gdzieś tam trafiłoby do pani, że tutaj w tej Gminie takie czy inne słowa padają, to sam bym chyba tego dofinansowania nie przyznał. No niestety tak to działa” – tłumaczył radny Gminy i Miasta Lwówek Śląski M. Rusinek i dodawał:

– „Jeżeli nawet nie powinno to…, wydaje mi się, że właśnie tak działa polityka, ale to moje zdanie”.

Państwo właśnie mówicie o tym, że my możemy mówić, ale wy nie możecie, bo nie jesteście z nami, rządzi teraz partia PiS, więc pani niech siedzi cicho, nie ma pani nic do gadania. Tak? O tym chce pan powiedzieć? Czyli co mam napisać tabliczkę może taką, że jesteśmy przyjaźni dla PiS-u? Dla wszystkich jesteśmy przyjaźni i dla LGBT jesteśmy też przyjaźnie nastawieni. Nie wiem, do czego zmierzacie. Proszę mi powiedzieć konkretnie” – domagała się pani burmistrz, na co radny Rusinek tłumaczył:

Niech każdy sobie mówi, co chce, ja zmierzam do tego… Mówię tylko jak działa polityka, możecie się ze mną nie zgadzać”. – przyznawał M. Rusinek.

Głos w tej burzliwej dyskusji zabrał także radny Fuławka: „Ja tylko chciałem powiedzieć, bo nie wiem, czy pana Kredkowskiego dobrze zrozumiałem, powiedział pan, że gmina oficjalnie na swoim portalu …, tak?” – dopytywał radny

Burmistrz, nie Gmina”. – przerywa M. Szczęsna broniąc swoich racji – „A czy ja nie mam prawa powiedzieć, że moim kandydatem jest Rafał Trzaskowski?

Ale to jest różnica, pani burmistrz. Ale to jest różnica, jak pani to ze swojego prywatnego profilu a z profilu Gminy…” – wyjaśniał A. Fuławka, na co M. Szczęsna argumentowała:

Premier rządu, cały Rząd jeździł po Polsce robił kampanię dla kandydata Andrzeja Dudy i jakoś to państwu nie przeszkadza, że korzystał z telewizji publicznej, że z naszych pieniędzy, z czasu pracowników całego Rządu. To państwu nie przeszkadza? I mówili konkretnie: To jest nasz kandydat proszę na niego głosować, reszta, to byli oszuści. I wy mi zarzucacie, że co, że ja mówię o swoim kandydacie, że ja popieram tego kandydata? Co jest w tym złego proszę mi powiedzieć?” – dopytywała oburzona M. Szczęsna.

Radny A. Fuławka odpowiadał: „Ja uważam, jeżeli jest portal Gminy i Miasta Lwówek Śląski, to nie powinien żadnego z kandydatów wspierać”.

Burmistrz Lwówka Śląskiego była jednak nieugięta: „Bardzo dobrze, że mieszkańcy to oglądają i słyszą. Polityka wtargnęła do Gminy Lwówek Śląski, nie wolno mówić źle o PiS albo o rządzie, albo o wojewodzie – odpowiadała radnemu Fuławce burmistrz Szczęsna, który zgodził się z nią, że rząd też nie powinien tego robić.

Bardzo nerwową atmosferę starał się studzić przewodniczący rady, jednak burmistrz nie odpuszczała:

Na pewno jest to nie na miejscu, panie przewodniczący, że pan mnie poucza, że ja promuję jakiegoś kandydata na prezydenta. To jest moja wolność słowa. I ja nikogo nie obraziłam na portalu Gminnym” – tłumaczyła się Mariola Szczęsna.

Radny Kredkowski ponownie wyłożył pani burmistrz swoje argumenty: „Proszę państwa wolność słowa oczywiście jak najbardziej. Nie mówię o tym, tylko mówię o promowaniu na portalu Gminnym. Nie widzi Pani różnicy między prywatnym … ?” – dopytywał radny, na co usłyszał, że to było wystąpienia burmistrza:

Ale jako burmistrz wystąpiłam, nie, jako Mariola Szczęsna i mam do tego prawo” – zapewniała burmistrz Lwówka Śląskiego.

Jednak radny sejmiku nie chciał przyjąć takich tłumaczeń. „Krótko mówiąc, gdybym ja był burmistrzem nie zrobiłbym tego na portalu Gminnym i nie znam innych burmistrzów, którzy zrobili to na portalu gminnym na Dolnym Śląsku. Robili w inny sposób, ale … o to mi chodzi, tylko o to mi chodzi” – argumentował A. Kredkowski.

W obronie urzędu wystąpił sekretarz Gminy: „Padło takie porównanie, że rząd zaangażował się w kampanię. To ewidentnie tak było, bo premier nic nie robił przez miesiąc, tylko jeździł na kampanie wyborcze jednego z kandydatów. Pierwszy raz w ogóle w historii coś takiego się działo. Ale nie mnie to oceniać… Padło ze strony kolegi, że to czy urząd może tak samo? Otóż oświadczam, że urząd nie zaangażował się ani przez sekundę w żadną ze stron, w żaden sposób, ani żeśmy plakatów nie kleili, ani nie drukowali. Pani burmistrz wypowiedź zrobiła faktycznie na portalu Gminnym, to jest sprawa pani burmistrz, natomiast cały urząd, absolutnie nie było takiego przypadku, który porównywalnego z tym, co rząd w tym czasie robił” – zapewniał R. Szawłowski.

Czy burmistrz zrobiła dobrze, czy postąpiła karygodnie? Niestety, stało się. Sprawa dla wielu jest jasna. Sam radny sejmiku nie kryje, iż wsparcie dla kandydata Koalicji Obywatelskiej na portalu Gminy i Miasta Lwówek Śląski podcięło mu skrzydła w kwestii lobbowania.

Mija niespełna pół roku od tamtego incydentu. I okazuje się, że burmistrz Lwówka Śląskiego znowu grzmi na sesji tym razem na rząd PiS-u. Podczas grudniowego posiedzenia rady Mariola Szczęsna wyraża żal do partii rządzącej, że ta w swoich decyzjach pominęła jej Gminę i zbagatelizowała składane przez nią wnioski na 17 milionów złotych. Burmistrz Szczęsna nie owija w bawełnę i wprost mówi, który powiat ile dostał i wskazuje również, dzięki komu tak się stało. Nazwiska działaczy Prawa i Sprawiedliwości z naszego terenu pozostają tu przemilczane.

Pewnie już państwo wiecie o podziale, tak głośno się mówi w mediach o podziale rządowego funduszu środków na inwestycje lokalne. Chciałam państwu zakomunikować z przykrością niestety, że no niestety centralizacja rządowa dotarła tutaj już na dół do małych gmin i tak szanowni państwo chcę państwu powiedzieć, że na cztery złożone wnioski – może tak szybciutko przeczytam, jakie są to wnioski, żebyście państwo wiedzieli, w sumie na ok. siedemnaście milionów złotych to jest na: 1.985.000 wniosek na rewitalizację północnej części rynku, to jest pierwszy wniosek, drugi wniosek prawie 800.000 złotych na przebudowę ulicy Pałacowej, chodzi tam o ulicę koło szkoły i o zwiększenie bezpieczeństwa, na 4.771.000 złotych budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Rakowicach Małych, aby podnieść jak gdyby prestiż tych działek, które sprzedajemy i szanowni państwo jeden z najważniejszych wniosków, jakie złożyliśmy to jest bardzo ważne na 9.985.000 złotych budowa sieci wodociągowej w Płóczkach Górnych i Nagórzu.

Drodzy państwo liczyliśmy bardzo na to, bo do tej pory rząd, pan premier mówi, że wszystkie samorządy otrzymały środki na inwestycje lokalne, ma to być wsparcie samorządów przy właśnie pandemii. Dostaliśmy szanowni państwo ZERO ZERO. Zero złotych”. – mówiła podczas grudniowej sesji burmistrz M. Szczęsna, która wspomniała, że pieniądze dostały tylko dwie gminy z naszego powiatu.

Z naszego powiatu nie dostał Powiat, nie dostała Gmina Gryfów Śląski, nie dostała Gmina Lubomierz. Dostała Gmina Wleń szanowni państwo i czego ja tu absolutnie nie zazdroszczę, bo wszystkim nam się to należy i dostał Mirsk prawdopodobnie tylko, dlatego, że jest tam afera śmieciowa, że wywożone są tam niebezpieczne odpady z Niemiec, dlatego na jedną inwestycję dostał” – wspominała burmistrz Lwówka Śląskiego, która zapowiadała, że będzie w tej sprawie protestować.

M. Szczęsna w kolejnych słowach wytłumaczyła radnym i słuchającym sesji osobom, jak działa cały mechanizm przyznawania rządowych pieniędzy:

Chcę państwu jeszcze powiedzieć jak to działa. Działa tak, że powiat jaworski, wszystkie gminy na wszystkie swoje wnioski złożone dostały dziesiątki milionów. Stamtąd pochodzi akurat pani marszałek Witek. Można sobie właśnie porównać, dlaczego idą pieniądze w jedno miejsce a w drugie nie idą”. – tłumaczyła pani burmistrz, która apelowała do radnych o wsparcie medialne tłumacząc, że w tej sytuacji Gminie będzie trudno podołać takim inwestycjom, jakie ona chciała zrobić z rządowych pieniędzy.

Mimo, że na zewnątrz plucha, to Lwówek Śląski znalazł się na lodzie. Burmistrz Szczęsna z rządowych pieniędzy chciała poczynić inwestycje w gminie. Wymarzyła sobie, że dostanie od rządu (PiS) niemal trzykrotność rocznego budżetu Gminy na inwestycje. Tak się jednak nie stało, bo w tym rozdaniu Lwówek Śląski – jak to ładnie powiedziała pani burmistrz – otrzymał ZERO, ZERO złotych.

Wprawdzie można przytaczać tu stare przysłowia, od: „Jak Kuba Bogu…”, przez: „Co wolno Wojewodzie…”, po: „Gdzie dwóch się bije…”. Jednak chyba każdy wie, że w polityce nie ma sentymentów. Trudno nie odnieść wrażenia, iż partia rządząca działa według maksymy: kto nie z nami, ten przeciwko nam, która jasno precyzuje twarde reguły politycznej gry.

Teraz przed wyborcami twardy orzech do zgryzienia.

63 KOMENTARZE

 1. Jak dla mnie to tu żadnego ,,orzecha” nie ma tylko zimna chamska kalkulacja. Rozumiem że polityka rządzi się swoimi prawami. Ale za przeproszeniem piep…e że ,,wszystkie samorządy dostały” i chwalenie się na całą Polskę jacy to wspaniali jesteśmy (partia rządząca) jest w tej sytuacji co najmniej nie na miejscu. Tym bardziej że nie tylko Lwówek znalazł się w takiej sytuacji. Takich gmin w kraju jest dużo więcej, że zaważyło ugrupowanie polityczne i poprawne/przyjazne relacje i odpowiednim nazwiskiem.
  Jak dla mnie osobiście, mimo że gmina nie dostała tym razem pieniędzy, Pani burmistrz wykazała się jajami których wielu brakuje przez poprawność polityczną.

 2. p. Kretkowski ! jak się zakończyła p. informacja.. na sesji UM dotycząca skrzyżowania Kościuszki i Sikorskiego . w dalszym ciągu brak widoczności . Suche krzaki , zalegające śmieci, rozrośnięte drzewa na ul. Kościuszki a jest to droga do szkoły podstawowej nr 1. Może należało wspierać działania U.M o pozyskanie środków

 3. Skąd takie zdziwienie pani burmistrz za rządów PO i PSL plan przyznawania środków dla gmin był żaden opierał się tylko na wyprzedaży majątku każdy zauważy że lwówek zaczął się zmieniać od przejęcia władzy i środki na te zmiany zaczęły napływać po mału ale zaczęły pretensje pani burmistrz do władzy są trochę śmieszne bo rząd chce współpracować z ludźmi którzy realizują założoną przez siebie politykę rozwoju zgodnie z obietnicą wyborczą taka jest polityka i może ma rację nie ufając ludziom z PSL którzy w tym kraju jeszcze nic dobrego nie zrobili prócz wydawania pieniędzy publicznych

  • Dokładnie tak. Trzeba iść po linii Partii. Inaczej czeka nas Ukraina. I właśnie dlatego na intratne stanowiska w spółkach skarbu państwa nie ma już konkursów i nie powołuje się ekspertów a rodzinę i znajomych królika. Jak to stwierdził Mueller u Mazurka: Eksperci nie chcą iść po linii partyjnej.
   No bo jaki prezes dużej spółki paliwowej kupiłby zadłużony Ruch i wydawnictqo? Czacha dymi.

  • I bardzo dobrze. Po co przyjeżdżają turyści? Żeby zobaczyć piękne średniowieczne miasto. Kościoły też są naszymi wizytówkami. Np Franciszkanie nie potrzebowali gotyckich okien, wymagał ich konserwator zabytków. Dziękuję, panie Andrzeju, za pomoc w tej sprawie. Pieniądze zostały wydane na substancję zabytkową, nie “na pickę”.

 4. Pan Kredkowski słaby był jako katecheta, i jeszcze słabszy jaki radny. Ale widzimy w mikro skali jak działa podział koryt za rządzu PiS. Mierny ale wierny ale stołek jest.

   • „Księży” polonistko. Pan Kredkowski jest PiSem w pigułce. Mierny ale wierny wiec wypłynął.Ludzie, ze Lwówka i okolic go wybrali z jakaś nadzieja…ale już po tym występie będą wiedzieć, ze to aparatczyk. Ten Pan uczyl mnie religii w gimnazjum. I dziękuje mu i innym po nim bardzo, dzięki nimi bardzo szybko zrozumiałem, ze kościół w Polsce jest tak fałszywy jak jego fanatyczni wyznawcy.I powtarzam, ze ksiądz to tylko pseudonim.

    • powinien się wyprowadzić do kaczora bo sam mieszkańcem ul.J.Pawła II ,aż wstyd ,że podoba mu się stan drogi na jego ulicy i nie potrzebne mu pieniądze na inwestycje?.połamania nóg panie Kredkowski

 5. Co nam dał Endriu? Nie mam pojęcia.
  Za to za Burmistrz Szczęsnej odtworzono nowy basen, są nowe parkingi na Morcinka, Kościelnej, Zamkowej, przebudowa rynku, kilka nowych dróg na wsiach i w miescie, fajne aleje spacerowe, fontanna z czapla, remonty zabytków, park miejski tam coś ciągle nowego powstaje. Jest coraz ładniej i przyjemniej tu żyć. Chociaż tyle no i cały czas coś urząd gminy coś buduje albo remontuje

 6. Dla tych co z polityki nie rozumieją ktoś kto buduje dom (PiS)powierza pieniądze ekipie która buduje zgodnie z planem i założeniem zleceniodawcy tylko glupi człowiek odda pieniądze ekipie sabotujacej i niewykonującej zgodnych założeniem (PSL) bo na końcu mieszkałby pod mostem ✌

  • W naszym powiecie w ostatnich wyborach 43,15% głosujących głosowało na Lewo i Socjalizm i to ugrupowanie u nas wygrało.
   Tak wam środkowy palec sprawiedliwości pokazali.

  • I tu jak kulą w płot…. Dom to sobie budujesz dla siebie więc wara innym od tego jaki. A wg twojego porównania, ten dom ma być dla wszystkich, a nie tylko dla Pisowców. I tu już wychodzi korupcja polityczna. Urządzisz sobie pokoik jak zmienisz barwy polityczne albo nas poprzesz, damy Ci na to nasze wspólne pieniądze. A jak nie poprzesz to sobie sam znajdź.

 7. I bardzo dobrze Burmistrz powiedziała. TVP, premier, radia promowały Dudę w wyborach że hej, a gdy na stronie gminy ciemnemu ludowi napisano przez kogo są podwyżki śmieci i żeby się zastanowić nad wyborem prezydenta to już wielki lament.

  Sprawę nagłośnić do UE może tam dadzą środki dla gmin wolnych, europejskich, demokratycznych i antypisowskich bo PiS działa wg zasady jesteście z nami albo przeciwko nam. Skandal! A Lwówek Śląski też płaci podatki i co z tego ma: ZERO!

  • UE, hahaha. To taki dam kołchoz jak ten pisoffski narodowy socjalizm. Przecież gminom w których radni zadeklarowali strefę wolną od lgbt unia obcięła dotacje. Patrz ten sławetny Krasnik czy Gromadka. Aż Ziobero musiał rozmienić swój fundusz sprawiedliwości aby ich poratować.
   Typowe Julkowe myślenie 8*. Nagłośnić do UE. Lol

 8. Skoro Lwówek Śląski gościł u siebie Pana prezydenta Dudę, to pora na rewizytę Pani burmistrz w pałacu prezydenckim w Warszawie to chyba po grzeczności i dyplomacji należy się spodziewadż.Prosze wysłać SMS Pani burmistrz w tej sprawie do pałacu i wszystko sie wyjaśni bo nie każde miało zaszczyt gościć Pana prezydenta w mieście starszym niż sam Kraków jak Pan prezydent raczyl to DOCENIĆ (!!!)

 9. N miejscu pana Rusinka i pana Kredkowskiego spaliłabym się ze wstydu. Bronić partii, która prawo i sprawiedliwość ma w nazwie, a kumoterstwo, oszustwa, małostkowość i afery ma w czynach… Nie rozumiem, jak można bronić decydentów, którzy nie za kompetencje, nie za realne potrzeby lokalnych społeczności, a za preferencje polityczne rozdzielają NIE SWOJE pieniądze!!! NIE SWOJE, A SPOŁECZEŃSTWA FUNDUSZE!!! Jak można rzucać stwierdzenie o “podcinanych skrzydłach” i jednocześnie nie widzieć, jakim jest się samemu ufajdanym tym partyjniackim gó….nem. WSTYD! WSTYD! WSTYD!!! Gdzie w tym te chrześcijańskie wartości tak szumnie głoszone na lewo i prawo: jak uczciwość, solidarność, nadstawianie drugiego policzka… tu tylko pychę, pazerność, zadufanie, megalomanię widać. bleeeeee!!!
  A Pani Burmistrz dziękuję za próbę zwrócenia uwagi na ten ogólnopolski problem, o którym na pewno w tvpis nie powiedzą …

 10. Wara od chrześcijańskich wartości, bo pewnie nie masz najmniejszego pojęcia na które się powołujesz… i jeszcze jedno, najlepiej zagłosować np. na Tuska, Rostkowskiego, albo innego Schetynę, czy Bolka który by sprzedał naszą ojczyznę za 12 srebrników. Włącz myślenie, nie boli.

  • Brawo! Klasyka gatunku pis-ludu: “wina Tuska,!”, “lewactwo!”, “to my jesteśmy chrześcijanami!”. Śmiechu warte te wasze kompleksy. Wasi ludzie rządzą od 5 lat, a wy się wciąż Tuska boicie…
   I co ty człowieku możesz wiedzieć o moich wartościach? Jakim prawem jedynie sobie uzurpujesz prawo do ich wyznawania (swoimi dwoma zdaniami potwierdziłeś w zasadzie jakie masz pojęcie o chrześcijańskich podwalinach: w dwóch zdaniach tyle arogancji, nienawiści, wyższości, dzielenia ludzi – brawo! rydzyk byłby z ciebie dumny)

 11. Panie niedoszły europośle, deputacie na Sejmik. Wasz to człowiek odpowiedział sąsiadom, gdzie nie PiS nie zdobył większości, że gdzie “dobry gospodarz – tam idą pieniążki”. Może Złotoryjanie podpowiedzą, co z ich obwodnicą, zaprojektowaną i zatwierdzoną, ale jakoś środków raptem zabrakło. Dojeżdżałem do Wrocławia objazdem, choć most w Pielgrzymce był gotowy (miejscowi tamtędy śmigali), ale otwarcie jego przeciągano do otwarcia przez oficjela “narodowego” przed wyborami.
  Mariolu – nie załamuj się – trzymamy z Tobą!

 12. Dziękuję
  LWÓWECKIEMU INFO
  za bardzo dobre sprawozdanie z walki bokserskiej. Jest w nim wszystko, prezentacja, poszczególne rundy, ciosy, niezrozumiała punktacja i na koniec nokaut gminy lwóweckiej …
  Liczę, że znokautowana p. Burmistrz podniesie się i z poparciem Kibiców lwóweckich pokona w przyszłości nawiedzonych, pazernych i obłudnych do bólu przedstawicieli bloku zwycięzców. I co najważniejsze, swoją nieprzejednaną postawą i otwartym wyrażaniem myśli, zmusi wielu w tym grajdołku sprawiedliwości ponad prawem do przemyśleń…
  Życzę p. Marioli i Jej politycznym oponentom radości w Dniu Narodzin Pana, wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.
  Szczerze życzę rządzącej opcji politycznej szacunku dla drugiego człowieka bez względu na jego przekonania, niech czas Bożego Narodzenia sprawi opamiętanie zwartych i karnych szeregów działaczy partyjnych, którym marzy się panowanie na wieki…

 13. Nie chcialo mi sie tego przydlugiego tekstu czytac . Sa we Lwowku ludzie , ktorzy pamietaja , jak pama Kredkowskiego z lwoweckiego liceum delikatnie wyproszono , gdyz poziomem intelektualnym nieco od innych uczniow odbiegal i to wcale nie na plus . Jak to mowi z czegos tam bicz anie ukrecisz. Zostal wiec pan Kredkowski katecheta i aparatczykiem partyjnym , bo niestety na nic innego sie nie nadawal . No i teraz mamy poklosie. Jest idealnym przedstawicielem swojej parti i jesli sie przy wladzy utrzymaja wroze mu kariere , bo w tych struktorach im glupszy tym lepszy. Koledzy z liceum wciaz pamietaja ,ze nazywany byl Andrzejem Kretynskim

 14. Szkoda tylko ,że wiecznie Pani burmistrz pcha kasę do miasta ,a wioski to już dawno poszły w zapomnienie.Jesli Unia Europejska daje dofinansowania na kanalizację ,wodociągi, to dlaczego w dalszym ciągu tego na wioskach nie ma. W którym wieku my żyjemy, że nie ma kanalizacji.Masakra

  • Sęk w tym właśnie Burmistrz chciała z tego Funduszu kasę na wodociągi i kanalizację na wsiach. Policzki Górne, Nagórze, Rakowice Wielkie, Rakowice Małe. I chodzi o to że nie dostała i o to cała burza. Nie siej plot tylko dowiedz się więcej. Burmistrz stara się o kasę dla wsi jakieś kilkanaście milionów a tylko miasto ją obchodzi. Masakra tacy mieszkańcy

 15. Od kiedy trzasnęła ” Czajka ” opłaty za śmieci POdrożały w CAŁYM kraju !!! I zapewne nie jest to ” wina prezydenta A.Dudy . – To gwoli przypomnienia ! Tak więc drodzy lwówczanie warto (!) wziąć pod uwagę fakt , iż to PRZEDE WSZYSTKIM ze względu na masę wywalonych pieniędzy w DWUKROTNIE reperowaną oczyszczalnię ścieków w Warszawie ( z powodu szalonych zaniedbań tamtejszych władz ) doszło do
  ogólnokrajowej podwyżki cen usług komunalnych !!! – A tu jeszcze rekomendacja MIASTA na urząd Prezydenta p. Trzaskowskiego (?!) To jakiś chichot …

 16. Mariola, może Twój idol Trzaskowski kiedyś zostanie prezydentem[tfuj!] i wtedy Ci się odwdzięczy.
  Wtedy, PO co masz się marnować w Lwówku- zostaniesz fuchę u niego w”stolycy”.

 17. Do ” Lekarz radzi i do ” do Hejka ” – proszę , poinformujcie mnie uprzejmie w którym to zacnym polskim mieście nie podrożały opłaty za wywóz nieczystości . Panie ” lekarzu radzący ” proszę mi podać adres p. gabinetu , wtedy zgłoszę się na badania mojej głowy – będzie p. mógł ( mogła (?)sprawdzić czy z moją głową jest coś na rzeczy…Proszę o jak najwcześniejszą wizytę , tak by Pan ( Pani ) nie musiał się o mnie martwić za co z góry serdecznie dziękuję 🙂

  • Proszę bardzo, od stycznia podwyżki w Poznaniu w Kłodzku takich miast mnóstwo w Polsce. Co to ma do kasy z Funduszu Inwestycji Lokalnych? Nic. Przestań bredzić człowieku o lokalnych śmieciach jak tu chodzi o miliony na inwestycje na wodociągi na wsiach pod Lwówkiem których rząd nie chce dać a pan radny AK szuka trzaskowskich argumentów

 18. Czy ja dobrze rozumiem, Czajka miała awarie i w związku z tym podrożał wywóz śmieci w całej Polsce ?(wina Trzaskowskiego) a nie Dupy który podpisuje wszystkie ustawy włącznie z ta o podwyżce ? Czego nie rozumiem ?

  • Czego Pan nie rozumie? Tylko tego, że cała masa naszych rodaków żyje w oderwaniu od rzeczywistości. Żyją sobie w bańce stworzonej przez psychopatów z tvp, niczym główny bohater The Truman Show… I dobrze im z tym. Chłoną tę papkę informacyjną, trawić już jej nie muszą bo dostają już w wersji przetrawionej i jedyne co mogą to wyrzygać tę breję cytując “paski z wiadomości”. A, że mózg nieużywany – uwstecznia się, a nie rozwija, to nietrudno przewidzieć, że lepiej nie będzie… I myślę, że Pan to doskonale wie i rozumie, tylko trudno to poukładać w głowie, bo wydaje się to niemożliwe, a jednak się dzieje… 😉

   • Ja rozumiem o czym piszesz i się z tym zgadzam. Próbowałem zrozumieć tok myślenia „wiernych wyznawców” jak powiązać dwie sprzeczne ze sobą rzeczy. Ale to inny stan świadomości. Pozdrawiam myślących i mam nadzieje, ze ten stan rzeczy w którym tkwimy po uszy w końcu szlak trafi i znów mozolnie latami będziemy musieli odbudować to co PiS tak lekko zniszczył.

 19. …hahahaha ..
  brawo Panie Andrzeju za ogólną wiedzę (że niby Trzaskowski to z Wrocławia ???)
  Pan Andrzej dumny jest, że kasy państwowej Lwówek Śląski nie dostał na cele, które mogłyby pomóc w odbudowie i rozwoju tego regionu ….??? Brawo dla pana Andrzeja….
  Mam nadzieję, że niedługo jego wyborcy z dumą podziękują jego osobie za trud i troskę jaką zadbał o nich prezentując taką postawę….to szok!!! Bo np z drogi czy wodociągu korzystają wszyscy bez względu na przynależność partyjną…(Czy może to się już zmienia ????)
  Pan Andrzej to już nawet chyba boga przestał widzieć na rzecz posłuszności jego partii i wspaniałym ideom.
  Oooo!!! A Pan radny z Płóczek Górnych gdzie susza i wodociąg czas budować też ze względów ideologicznych już nie chce wody dać swoim wyborcom ??? Nie dałby kasy bo Burmistrz z pisu nie wywodzi się ??
  Gdzie jest logiczne myślenie?? A ludzie na wykształconych i inteligentnych wyglądają ….

 20. Cytując PiS: jak wygracie to będziecie rządzić po swojemu. A teraz członek pisu jest zdziwiony, że rządy nie są po jego myśli, no cóż jak wygracie w gminie to będziecie rządzić. śmiechu warte.

 21. Jak Kaziów był Burmistrzem nie chciał “przystąpić” do PO to Gmina nie dostała za karę pieniędzy, wnioski były odrzucane, nawet Schetynówki ominęły Gminę (może dlatego mało zrobił?). Gdy zmieniła się władza polityczna na górze i w gminie, to wszystko sie odwróciło i gmina znowu nie dostaje pieniędzy. Boje się, że jak znowu na górze będzie polityczne przetasowanie i w gminie takie kiedyś nastąpi (bo wprowadzono kadencyjność) to gmina po raz kolejny nic nie dostanie. Ciągle jesteśmy w przeciw fazie i nie możemy się zsynchronizować. Gdzie tu w Polsce jest w ogóle “samorządność” ?

 22. Rozumiem, że gdy p. Kredkowski będzie np. spacerował dziurawym chodnikiem we Lwówku – to ścierpi to bo będzie sprawiało mu satysfakcję, że kilku “opozycjonistom” to będzie bardziej dokuczać ? Albo gdyby np. był mieszkańcam Płóczek G. to ścierpiałby kąpiel w misce w związku i załatwianie się w “sławojce” w związku z brakiem bż. wody i kananlizacji, ponieważ kilku lokalnych “opozycjonistów” prawdopodobnie będzie cierpieć bardziej ? Zastanawiające, jak wzrost zaangażówania politycznego powoduje wzrost pragnienia dokuczania konkurentom nawet kosztem niezaspokajania potrzeb tysiącom ludzi … To smutne, bo pokazuje, że polityka mocno “ryje banię” i nie ma nić wspólnego z zaspokajaniem prawdziwych potrzeb ludzi, lecz często marnuje ludzi potencjał i energię na b. głupie podchody. Ja nie rozumiem jak p. Kredkowski może czuć się dobrze chodząc np. po dziurawym lwóweckim chodniku przy rozumowaniu, że to jest dla niego dobre, dla jego rodziny i sąsiadów, bo p. burmistrz na gminnym portalu niewystarczająco poparła jedynego słusznego kandydata ? Okazuje się, że koleżanka partyjna p. Kredkowskiego, pani Witek, ile może, tyle śle publicznych pieniędzy na ziemię jaworską, a p. Kredkowski wybrał polityczny sadomachizm jako formę nacisku na lokalną władzę … To tak jakby ojciec w domu zakomunikował, że nie będzie naprawy cieknącego dachu, bo jeden synek jest nieprawomyśłny …. Głupie … Jeszcze niedawno krajowa konkurencja polityczna była ostra na poziomie krajowym, mniej wojewódzkim, symbolicznie powiatowym. Gmina była strefą “wolną od artylerii politycznej” …. Do 2015 .. Ciężko to pojąć, tak głębokie wyalienowanie z normalnego nurtu życia. Ktoś kiedyś powiedział, że demokracja to świetny model zarządzania społeczeństwem ale dla mądrych …..

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here