Policjant w czasie wolnym udaremnił próbę kradzieży z włamaniem

0
882
zdjęcie pogladowe

Trzy osoby podejrzane o usiłowanie kradzieży z włamaniami do budynku w rękach lubańskiej policji. O włamaniu do pomieszczenia gospodarczego na terenie gminy Siekierczyn powiadomił przebywający na wolnym funkcjonariusz lubańskiej komendy, który zauważył całe zdarzenie. Wszyscy zatrzymani usłyszeli już zarzuty, za co grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Najmłodszemu ze sprawców 28- latkowi – nawet 15 lat, gdyż działał w warunkach recydywy.

 

Funkcjonariusze Rewiru Dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu zatrzymali trzy osoby w wieku 34, 33 i 28- lat mieszkańców powiatu lubańskiego, podejrzanych o usiłowanie kradzieży z włamaniem do niezamieszkałego budynku. Sprawcy dokonali kradzieży elementów maszyn rolniczych, karniszy okiennych, kątowników stalowych, blach aluminiowych i innych łącznej wartości 4 tysięcy złotych. Skradzione mienie wróciło do właściciela.

Dzięki szybkiej i skutecznej interwencji dzielnicowego będącego w czasie wolnym doszło do zatrzymania trzech osób, które 01 czerwca br. po zerwaniu kłódki ze skobla drzwi wejściowych niezamieszkałego budynku, dokonali usiłowania kradzieży przedmiotów znajdujących się wewnątrz pomieszczenia. Czujny dzielnicowy zauważył pojazd marki Opel Vectra parkujący przed posesją w gminie Siekierczyn i trzy osoby, które próbują dostać się na posesję. Natychmiast powiadomił policjantów o zdarzeniu i sam udał się na miejsce przestępstwa. Niezwłocznie we wskazany rejon zostali skierowani funkcjonariusze, którzy w trakcie dojazdu około 20 metrów od posesji zauważyli jadący z naprzeciwka pojazd Opel Vectra. Funkcjonariusze dawali kierującemu wyraźne sygnały świetlne i dźwiękowe do zatrzymania pojazdu. Przystąpiono do legitymowania. Na miejscu kierowcy siedział 34- letni mieszkaniec powiatu lubańskiego, obok 33- letnia kobieta bez stałego miejsca zameldowania natomiast w bagażniku pojazdu 28- latek mieszkaniec gminy Lubań. Cały pojazd wypełniony był elementami metalowymi ze stali i aluminium oraz lamp szklanych, lutownic, karniszy, i innych. Przedmioty te zostały skradzione kilka minut wcześniej. Przybyły na miejsce właściciel oszacował ich wartość na kwotę 4 tysięcy złotych. Stróże prawa podejrzewali, że kierujący jest pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna był trzeźwy. Natomiast pozytywny był wynik badania narkotesterem. Zatrzymani zostali przewiezieni do komendy i osadzeni w policyjnym areszcie. Policjanci Wydziału Dochodzeniowo-śledczego lubańskiej komendy przedstawili zatrzymanym zarzut usiłowania kradzieży z włamaniem za co grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Ponadto 28- latek czynu tego dokonał w warunkach recydywy, gdzie sąd może wymierzyć mu karę przewidzianą za przypisane przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę a 34- letniemu kierowcy jeśli wyniki badania pobranych próbek krwi potwierdzą, iż prowadził pojazd będąc pod wpływem środków odurzających grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 2.

-/asp.szt. Justyna Bujakiewicz-Rodze, KPP Lubań/-

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here