Policjanci zatrzymali podejrzanych o wyłudzenie pieniędzy od blisko 380 tysięcy osób!

0
750

O tym jak niebezpieczne może być otwieranie podejrzanych linków i podawanie danych do logowania w bankowości mobilnej ostrzegamy od dawna.

 

Dziś przed południem publikowaliśmy rozmowę oszusta podającego się za pracownika banku, który wczoraj dzwonił do mieszkańca powiatu lwóweckiego. Jak się okazuje kilka dni temu policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy działając jedną z takich metod wyłudzili pieniądze od blisko 380 tys. poszkodowanych z całej Polski. Policjanci tłumaczą, iż sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są dalsze zatrzymania.

“Policjanci Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wspólnie z policjantami Biura do walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji w wyniku realizacji sprawy operacyjnej zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy w wieku 24 i 25 lat. Mężczyźni podejrzewani są o to, że wspólnie i w porozumieniu oraz z innymi nieustalonymi na chwilę obecną osobami, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej usiłowali doprowadzić oraz doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem blisko 380 tys. osób.” – tłumaczy podkom. Wojciech Jabłoński KWP we Wrocławiu.

Przestępczy proceder polegał na tym, że sprawcy przesłali pokrzywdzonym fałszywy link, wprowadzając w błąd co do konieczności uregulowania zadłużenia i podania danych do logowania w bankowości mobilnej, czym wpływali na przetwarzanie danych informatycznych. To w konsekwencji wpływało na przetwarzanie danych informatycznych co pozwalało na wykonanie nieuprawnionych transakcji poprzez uzyskanie dostępu do rachunku bankowego pokrzywdzonych osób. Łączna wartość dotychczas ustalonych strat powstałych w wyniku ww. przestępstw wynosi nie mniej niż kilkadziesiąt tys. zł i sukcesywnie rośnie.

Jak informuje Wydział dw. z Cyberprzestępczością w toku czynności zabezpieczono 11 telefonów komórkowych, router, karty SIM oraz pieniądze. Zatrzymani trafili do policyjnego aresztu. Sprawa ma charakter rozwojowy, planowane są dalsze zatrzymania. Postępowanie prowadzi Komisariat Policji Wrocław Psie Pole.

Policjanci ostrzegają przed podejrzanymi wiadomościami dotyczącymi konieczności opłaty różnego rodzaju rachunków np. za prąd, gaz lub inne media. Oszuści straszą o planowanym wyłączeniu usługi w przypadku nieuregulowania zaległej płatności. Do takiej wiadomości dołączony jest najczęściej zawirusowany link. Wówczas na naszym telefonie może zostać zainstalowane złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przestępcy przejęcie kontroli nad telefonem i umożliwi dostęp do bankowości mobilnej. Pamiętajmy, że taki link może również przekierować nas na fałszywą stronę banku. Wówczas oszuści łatwo wchodzą w posiadanie loginu i hasła do naszego internetowego konta bankowego.

przeczytaj koniecznie Dialog bankowego oszusta z mieszkańcem powiatu lwóweckiego

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here