Pogotowie ma dwa nowe ambulanse kontenerowe

0
1712
zdjęcia: Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze

To już trzecie w tym roku wzmocnienie floty Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze. Tym razem są to jednak pierwsze tego typu karetki na Dolnym Śląsku i jedne z pierwszych w Polsce.

 

W czwartek, 14 grudnia 2023 roku na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze miała miejsce oficjalna prezentacja nowych ambulansów. Ich kontenerowa zabudowa o prostych ścianach, z przejściem do kabiny kierowcy zapewnia większą przestrzeń dla pacjenta oraz personelu ratującego jego życie.

Nowe ambulanse powstały na bazie pojazdów marki Mercedes-Benz Sprinter (wersja ciężarowa). Wyposażone zostały m.in. w system automatycznych łańcuchów śniegowych, dostosowanych do wymagających, trudnych warunków drogowych w naszym rejonie operacyjnym. Masa samochodów przekracza 3,5 tony i wymaga od ich kierowców prawa jazdy kategorii C

Nowy zakup jeleniogórskiego pogotowia to nie tylko najnowocześniejsze samochody, ale również ich specjalistyczne wyposażenie najnowszej generacji. W szczególności:

  • nosze elektryczno-hydrauliczne
  • płozowe krzesełka kardiologiczne
  • mobilne terminale ze stacjami dokującymi
  • przenośne radiotelefony
  • plecaki i torby ratunkowe, czy materace próżniowe.

Łączny koszt dwóch ambulansów kontenerowych wraz z wyposażeniem to: 2 154 275,86 zł, z czego 1 500 000 zł stanowi dotację z Urzędu Marszałkowskiego, a 654 275,86 zł to środki własne Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.

To już 11 zakup nowych karetek w ciągu ostatnich trzech lat. W pierwszym kwartale przyszłego roku spodziewane są kolejne, które dopełnią wymiany całości taboru spośród 14 Zespołów Ratownictwa Medycznego, którymi na co dzień dysponuje jeleniogórskie pogotowie. Odnowienie floty ambulansów systemowych Państwowego Ratownictwa Medycznego niewątpliwie wpłynie w najbliższym czasie na dynamiczny rozwój floty zespołów transportowych.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here