Pociągiem do Lwówka Śląskiego?

15
4963

Zarząd województwa wskazał 5 kolejowych projektów, które powalczą o dofinansowanie z programu Kolej+. Rządowy program jest dopełnieniem samorządowych planów rozwoju kolei w regionie i walki z wykluczeniem komunikacyjnym.

 

Program Kolej+ realizowany będzie w perspektywie do 2028 roku. Jego celem jest kolejowe połączenie miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie posiadają dostępu do połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi. Program zakłada modernizację istniejących lub budowę nowych linii kolejowych, a także inwestycje punktowe, jak np. budowa nowych przystanków, mijanek czy łącznic kolejowych.

– Planujemy przejąć i przywrócić do życia jak największą liczbę linii kolejowych w regionie, co będzie możliwe m.in. dzięki programowi Kolej+. Chcemy skomunikować jak najwięcej miejscowości w województwie, tak by każdy mieszkaniec Dolnego Śląska mógł swobodnie i bez przeszkód poruszać się po regionie koleją – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

W ramach Programu Zarząd Województwa zgłosił 5 projektów inwestycyjnych:

• Poprawa jakości połączeń z Legnicy do Wrocławia na odcinku Środa Śląska – Wrocław. Projekt zakłada wybudowanie podstawowej infrastruktury kolejowej w obrębie Wrocławskiego Węzła Kolejowego na odcinku Wrocław Świebodzki – Wrocław Muchobór. Pozwoli to na uruchomienie nowych połączeń w ramach Wrocławskiej Kolei Metropolitalnej (WKM) na kierunkach Wrocław – Środa Śląska, Wrocław – Wołów oraz Wrocław – Jaworzyna Śląska. Przebudowie poddana zostanie również stacja Środa Śląska w celu dostosowania jej do kończenia i zaczynania biegu pociągów WKM.

• Rewitalizacja odcinka Legnica – Złotoryja – Jerzmanice-Zdrój w celu włączenia powiatu złotoryjskiego i Złotoryi do sieci regionalnego wojewódzkiego transportu kolejowego. Rewitalizowany miałby być odcinek linii kolejowej nr 284 zarządzany przez Spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Jednocześnie dzięki tej inwestycji możliwa będzie rewitalizacja dalszego odcinka linii nr 284 od Jerzmanic-Zdrój do Lwówka Śląskiego, który został przejęty na rzecz Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

• Poprawa jakości połączeń Dzierżoniowa i powiatu dzierżoniowskiego z Wrocławiem. Będzie to możliwe dzięki wznowieniu ruchu na linii kolejowej nr 310 Kobierzyce – Piława Górna, która jest własnością Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz odbudowie drugiego toru na odcinku linii kolejowej nr 285 pomiędzy stacjami Wrocław Główny a Kobierzyce.

• Rewitalizacja linii kolejowej nr 181 na odcinku Oleśnica – Syców – Kępno (skomunikowanie Sycowa, Kępna, Wielunia ze stolicą Dolnego Śląska)

• Rewitalizacja linii kolejowych stanowiących ciąg komunikacyjny Zgorzelec – Bogatynia (skomunikowanie Bogatyni ze stolicą Dolnego Śląska)

– Zależy nam na ciągłym poszerzaniu kolejowej mapy Dolnego Śląska. Chcielibyśmy, aby Dolnoślązacy mieli jak najlepszy dostęp do kolei i łatwy dojazd do stolicy województwa. Dzięki Programowi Kolej Plus miejscowości takie jak między innymi Złotoryja, Dzierżoniów czy Syców zostaną włączone do sieci dolnośląskiego transportu kolejowego – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. – Z kolei Krajowy Program Odbudowy pozwoli na zrealizowanie inwestycji, które zapewnią zwiększenie dostępności do rynku pracy oraz do regionów o dużej atrakcyjności turystycznej – dodaje.

Według szacunków Zarządu Województwa łączna wartość projektów opiewa na kwotę ok. 500 mln złotych, z czego wkład samorządowy wyniesie 15%.

– Nie zwalniamy tempa w inwestycjach na Dolnym Śląsku. Te transportowe, o których mówimy dzisiaj, są jednocześnie ściśle związane z obszarem zdrowia. Pamiętajmy, że sprawny transport publiczny to bezpieczeństwo Dolnoślązaków – dodaje wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.
Uzupełnieniem inwestycji infrastruktury transportowej realizowanej dzięki programowi Kolej+ będą przedsięwzięcia zgłoszone do Krajowego Planu Odbudowy. To nowy program który opracowała Komisja Europejska w celu złagodzenia gospodarczych i społecznych skutków pandemii koronawirusa. Jest on częścią szerokiego planu odbudowy gospodarki UE ustanowionego w postaci „Next generation EU”. Jego celem jest zapewnienie wsparcia finansowego dla reform oraz inwestycji publicznych w państwach członkowskich UE. Ma to pozwolić na poprawę odporności i zdolności dostosowawczych państw członkowskich oraz wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną i transformację cyfrową.

Urzędy Marszałkowskie zostały włączone do prac nad Krajowym Planem Odbudowy decyzją Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Na Dolnym Śląsku, oprócz propozycji samorządu województwa znajdą się także te przesłana przez 8 największych (tzw. prezydenckich) miast w regionie. Na Dolnym Śląsku inwestycje infrastruktury transportowej zgłoszone do Krajowego Planu Odbudowy są ściśle powiązane z programem przejmowania i rewitalizowania nieużywanych linii kolejowych. Szczególną uwagą otoczone będą projekty związane z tzw. „zieloną” transformacją, co jest istotne ze względu na przyjęte przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego ustawy antysmogowe. Jest to jednocześnie w pełni zgodne z oczekiwaniami Komisji Europejskiej i strony rządowej.

– Nasz pomysł na organizację transportu publicznego jest innowacyjny nie tylko w skali kraju, ale całej Europy. Łącząc możliwości, jakie dają nam programy Kolej+, a także Krajowy Plan Odbudowy oprócz rewitalizacji linii kolejowych planujemy budowę velostrad po których będą się mogły poruszać rowery, hulajnogi elektryczne, lub autonomiczne busy – wyjaśnia Patryk Wild przewodniczący sejmikowej komisji Polityki Rozwoju Regionalnego i Gospodarki. – W efekcie w perspektywie kilku najbliższych lat każde dolnośląskie miasto zostanie wpięte do sieci publicznego transportu regionalnego, a praktycznie do każdej gminy będzie się można dostać pociągiem, pojazdem autonomicznym lub rowerem – dodaje Patryk Wild.

 

-/ UMWD /-

15 KOMENTARZE

 1. Ten inowacyjny program to mial miejsce ponad 100 lat temu , kiedy to przed 1910 rokiem ludzie mogli dojechac do0 Lwowka z 4 stron a wszystkie wazniejsze linie byly zelektryfikowane przed I Wojna Swiatowa . Niestety po 1990 , kiedy to buractwo dorwalo sie do Opli kadetow itp wszystko popadlo w ruine w odroznieniu od np Czech . Polska to dzikii kraj .

  • Dzięki Bogu wasz czas, mendy budżetowe, już przeminął. Polak dzisiaj sam jest sobie panem i nie musi polegać na łaskawości dworcowych strażników pustej ławki którzy nie potrafią nawet utrzymać porządku na zaszczanym peronie – noclegowni dla bezdomnych.

   • Zawsze mowie ze benzyna powinna byc po 10 zl na litr ,zeby te Polskie Pany , po ktorych moj dziadek na konia wsiadal w domu siedzialy ,a ich wspaniale BMW po piatym klepaniu niejaki Witek zutylizowal .

  • Zdemontowali tory do Gryfowa a po kilku latach narobili ambarasu że ktoś im tory ukradł dobrze że jeszcze asfaltu nie zwineli i winnych brak a wsxystkie te zdemontowane sxyny całymi kupami leżały na dworcu we Lwówku i nic nik niewie .

 2. “Program Kolej+ realizowany będzie w perspektywie do 2028 roku. Jego celem jest kolejowe połączenie miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców”.
  Lwówek śląski ma obecnie 8600 mieszkańców a w 2028 nie wiem czy będzie miał 5000 mieszkańców. wiec chyba nie załapie się na program Kolej+

 3. A może władze poczyniły by starania aby pociągi odjeżdzajace z Lubania do Wrocławia rozpoczynały swój bieg w Gryfowie znacznie by to udostępniło mieszkańcom naszego powiatu dostęp do szybkich połączeń do stolicy województwa i innych miast.

  • Jestem za. Wystarczy tylko wydłużyć relację Wrocław/Lubań do Gryfowa Śl i po sprawie. Dzięki takiemu rozwiązaniu mieszkańcy Olszyny, Ubocza i Gryfowa zyskali by bezpośrednie połączenie nie tylko z Wrocławiem ale Legnicą i Bolesławcem. Pociąg do Wrocka i tak po przyjeździe stoi minimum 30 min. w Lubaniu więc do Gryfowa i z powrotem powinien obrócić.

 4. Czekamy na linię Lwówek – Jelenia. Te unijme piniondze znaczone. Ida na glupie projekty jak wieże widokowe zamiast na drogi i kolej. 6mld dla pizdera na niepotrzebme szczypawki było. To może na naszą najpiękniejszą linię coś się znajdzie.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here