Płać mniej za AC. Poznaj sposób na ochronę zniżek

0
394
Płać mniej za AC wypadek
Grafika: freepik.com

Ubezpieczenie AC chroni kierowcę przed skutkami szkód, które on sam spowodował. Mogą być one zarówno duże, na przykład powstałe w wyniku kolizji drogowej, jak i mniejsze – zarysowania karoserii, uszkodzone nadkole czy pęknięta szyba. Każda taka szkoda powoduje utratę zniżek. Jak się przed tym chronić? Czy da się je zachować pomimo to?

 

Ubezpieczenie AC – jak działa?

AC, czyli autocasco, to rodzaj polisy, która gwarantuje likwidację szkód wywołanych przez właściciela pojazdu, siły natury lub osoby trzecie, których nie da się ustalić.

Kierowca z Lwówka w ten sposób sfinansował naprawę auta po poważnej szkodzie. Ty także może liczyć na wsparcie w razie problemów. Odszkodowanie możesz uzyskać na przykład z powodu:

  • uszkodzenia pojazdu przez spadającą gałąź,
  • wybicia szyby przez wandali,
  • zarysowania karoserii, którego sprawca jest nieznany,
  • uszkodzenia auta podczas jazdy, na przykład wjechania w krawężnik i zgięcia felgi.

AC jest bardzo przydatne również podczas poważnych kolizji, którymi sprawcą jest posiadacz polisy. Wówczas nie musi on pokrywać kosztów naprawy z własnej kieszeni, gdy nie może liczyć na wypłatę z OC innej osoby.

Na wykupienie autocasco decyduje się więc sporo kierowców. Niestety każda szkoda, która zostanie zlikwidowana z ubezpieczenia AC, skutkuje utratą zniżek. Ubezpieczony musi się więc liczyć ze wzrostem wysokości składki polisy. Czy można się przed tym chronić?

Jak nie stracić zniżek w AC?

Aby uchronić swoje zniżki, można zastosować swa podstawowe sposoby. Pierwszy z nich to likwidacja szkód bez zgłaszania ich do ubezpieczyciela. Jeśli uszkodzenie jest niewielkie, na przykład jest to jedynie zarysowanie karoserii, czasami opłaca się samodzielnie zapłacić za jego naprawę, aby zachować niższą cenę polisy.

Ta metoda sprawdzi się jednak wyłącznie w przypadku małych szkód. Jeśli są większe i droższe w naprawie, warto skorzystać z ochrony zapewnianej przez AC, za którą przecież i tak już się zapłaciło.

O tym, jak nie stracić zniżek w AC, przeczytasz tutaj: https://rankomat.pl/samochod/kiedy-nie-stracimy-zniki-ac.

Gwarancja zniżek w AC – na czym to polega?

Gwarancja zniżek to rozszerzenie polisy AC o tak zwaną ochronę zniżek. Wiąże się ona z zapłatą dodatkowej składki i jest obwarowana wieloma warunkami. Każde towarzystwo może przyjąć własną politykę dotyczącą takiej gwarancji. Przykładowo może ją oferować wyłącznie kierowcom powyżej 25 roku życia lub jedynie tym, którzy dotychczas nie mieli żadnej szkody. Nie każdy zatem może skorzystać z tej opcji.

Jeśli masz zamiar wykupić dodatkową ochroną zniżek, pamiętaj, że:

  • Twoja składka na polisę AC wrośnie,
  • ochrona obowiązuje tylko w danym towarzystwie,
  • szkoda i tak zostanie zgłoszona do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i wpłynie na Twoją historię ubezpieczeniową.

Warto więc się zastanowić, czy takie działanie jest w Twoim przypadku opłacalne. Czy są jakieś inne możliwości?

Minicasco – tańsza alternatywa dla AC

Stosunkowo nowym typem ubezpieczenia jest minicasco, czyli okrojona (i tańsza) wersja autocasco. Działa ono na podobnej zasadzie, czyli chroni Cię przed skutkami szkód, których sprawca jesteś Ty, osoby trzecie niemożliwe do ustalenia lub siły natury.

Czym różni się taka polisa od AC? Przede wszystkim zakresem ochrony. Najczęściej nie będziesz mógł z niej skorzystać, gdy ktoś zarysuje Twój pojazd na parkingu lub uszkodzisz nadkole, wjeżdżając na krawężnik – takie szkody są zbyt małe i zbyt częste.

Minicasco pomoże Ci natomiast w przypadku kradzieży Twojego samochodu lub stwierdzenia szkody całkowitej powstałej w wyniku kolizji.

Taka polisa jest tańsza niż AC, a zapewni Ci podstawową ochronę w najtrudniejszych sytuacjach. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://rankomat.pl/samochod/minicasco-ranking-12-towarzystw-ubezpieczeniowych.

-/Materiał partnera/-om

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here