Piszcie skargi na Ośrodek Zdrowia – apeluje burmistrz

4
3210
ulotka WSSE w Katowicach

Burmistrza Artur Zych apeluje o pisanie skarg na Ośrodek Zdrowia. Wtórują mu radni. Skargi przelane na papier to podstawa! Twierdzi radny Kopczyński. Tymczasem kolejne osoby, zamiast tracić czas na pisanie skarg i wniosków wypisują się z wleńskiego SP ZOZ. W 2021 roku zaledwie w przeciągu 8 miesięcy ubyło aż 442 pacjentów! Odchodzą kolejni.

 

Problemy ze służbą zdrowia we Wleniu trwają, co najmniej od kilkunastu miesięcy. W ostatnim okresie zdecydowanie się nasiliły. Według radnej Amelii Żygadło pacjenci skarżą się na niewłaściwe zachowanie części personelu medycznego. Radny Adam Cieślak zgłaszał uwagi, co do zachowania niektórych pracowników administracyjnych.

Po artykułach na portalach wleninfo.pl oraz lwówecki.info na sesję rady miasta został zaproszony przedstawiciel szpitala w Zgorzelcu. Niestety nie ustosunkował się do większości zarzutów. Zobowiązał się jedynie do udzielenia odpowiedzi na piśmie na szereg pytań zadanych przez radnego Marka Drala, oraz organizacji spotkania poświęconego problemom opieki zdrowotnej we Wleniu. W przeciągu dwóch miesięcy, które upłynęły od wrześniowej sesji, żadne spotkanie nie zostało zorganizowane, a radny nie doczekał się odpowiedzi.

Na ostatniej sesji do sprawy działalności służby zdrowia, oraz rozwiązania problemów ją trapiących ponownie powrócił Marek Dral pytając, jakie działania zostały podjęte w związku z brakiem reakcji Szpitala w Zgorzelcu na coraz trudniejszą sytuację przychodni?

W odpowiedzi burmistrz Artur Zych wyjaśniał, iż mieszkańcy nie skarżą się w sposób oficjalny, na piśmie, a jeżeli nie ma oficjalnej skargi, nie można podjąć działań. Dla burmistrza podstawą do podjęcia rozmów będą pisemne skargi na działalność przychodni i jak można zrozumieć z kontekstu wypowiedzi jej pracowników. Burmistrz zarzucił radnemu, że nie rozmawia o funkcjonowaniu ośrodka zdrowia z jego pracownikami.

Jak najbardziej rozmawiamy! Ripostował radny. Dwa miesiące temu przedstawicielowi szpitala zadałem pytania i do tej pory nie uzyskałem odpowiedzi. Mimo że próbowałem się skontaktować również telefonicznie – wyjaśniał. Mimo złożonych przez przedstawiciela szpitala obietnic odnośnie zorganizowania spotkania poświęconego sprawom służby zdrowia do dzisiaj takie spotkanie nie zostało zorganizowane – mówił

Również burmistrz Artur Zych nie przedstawił Radzie Miasta żadnego programu naprawczego służby zdrowia we Wleniu. Jedynym remedium na jej problemy widzi w pisaniu skarg. Podobnie na rozwiązanie kryzysu patrzą radni komisji zdrowia, dla których skarga „przelana na papier to podstawa do dalszego działania”.

Tymczasem mieszkańcy, zamiast pisać skargi gremialnie, przenoszą się do przychodni w Lwówku Śląskim, Jeżowie Sudeckim, czy Jeleniej Górze.

My dotarliśmy do relacji jednego z nich.

Kilka dni temu mieszkaniec Wlenia z ciężkimi schorzeniami kręgosłupa i poważnymi problemami kardiologicznymi udał się do ośrodka zdrowia. Pani w recepcji poinformowała mnie, żebym przyszedł za trzy dni, ponieważ nie ma lekarza – mówił. Gdy po raz kolejny pojawiłem się w przychodni, powtórnie dowiedziałem się, że będę musiał czekać na wizytę, chociaż jak zauważyłem, w ośrodku był obecny pan doktor. Mimo to nie przyjmował chorych. Zirytowany, zamiast pisać skargę jeszcze tego samego dnia przepisałem się do ośrodka w Jeżowie. I nie żałuję. Piętnaście minut po wypełnieniu dokumentów zostałem przyjęty przez lekarza.

Najbardziej miarodajnym wskaźnikiem, jakości opieki medycznej we Wleniu są suche liczby, a te są bezwzględne. Po rewolucji przeprowadzonej w służbie zdrowia przez Artura Zycha trawi ją permanentny kryzys. Od momentu przekazania Ośrodka Zdrowia stale ubywa pacjentów. W 2020 roku liczba osób korzystających z wleńskiej przychodni zmniejszyła się o 88 osób. Tylko do września 2021 ubyło kolejnych 442 pacjentów! Kolejne osoby odchodzą, a byłoby ich jeszcze więcej gdyby nie empatia i ofiarność części pracowników.

A miało być tak pięknie

Pozyskamy dostęp do ginekologa, który będzie przyjmował w naszym ośrodku. Będziemy poszukiwać takich rozwiązań, które pozwolą szczególnie ludziom starszym uzyskać poradę niektórych specjalistów na miejscu. Zapewniał mieszkańców Artur Zych. We Wleniu dwa razy do roku będą odbywać się „białe niedziele”, w których czasie będziecie Państwo mogli skonsultować swoje problemy zdrowotne z wieloma specjalistami z zakresu medycyny – obiecywał Artur Zych. Burmistrz twierdził, iż dzięki połączeniu ze Szpitalem w Zgorzelcu zostanie zainstalowany nowoczesny sprzęt w tym rentgen. – Czy ktoś jeszcze w to wierzy?

-/autor: Andrzej Jaśkiewicz, wleninfo.pl/-

4 KOMENTARZE

  1. Pani w recepcji jest bardzo niemiła nie odbierają telefonu pani siedzac i czekając na lekarza zadzwoniła na recepcje i nawet pani z recepcji nie miała ochoty go odebrać

  2. Pani czeka na lekarza w przychodni i dzwoni do rejestracji?…A później zdziwienie, że nie odbierają telefonów, ludzie zastanówcie się co najlepszego robocie.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here