Piraci drogowi zapłacą więcej

0
478
zdjęcie poglądowe

Samorządy porozumiały się z resortem infrastruktury w sprawie podniesienia z 500 zł do 2 tys. zł maksymalnej opłaty za kursy reedukacyjne w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz w zakresie wychowania w trzeźwości i przeciwdziałania narkomanii.

 

Opłaty za kursy reedukacyjne w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz w zakresie wychowania w trzeźwości i przeciwdziałania narkomanii zostaną podniesione z 500 zł do 2000 zł. Informację taka przekazał resort infrastruktury na piątkowym posiedzeniu Zespołu ds. infrastruktury, urbanistyki i transportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Jak podała Unia Metropolii Polskich spotkanie, które odbyło się 10 czerwca zdominowane zostało przez tematykę transportową.

Podczas tego posiedzenia zespół ds. infrastruktury, urbanistyki i transportu pozytywnie zaopiniował projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ministerstwo Infrastruktury zgodziło się na to, żeby maksymalna opłata za kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego (art. 105 ust. 2 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami), a także maksymalna opłata za kurs o której mowa w art. 105 ust. 5 pkt 2 tej ustawy (kursu reedukacyjnego w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii) została podniesiona z 500 zł do 2000 zł.

Teraz sprawa wymaga wprowadzenia stosownych zmian w odpowiednich przepisach ustawy o kierujących pojazdami.

– Ratio legis takiej propozycji opiera się na wskazaniu, że kursy reedukacyjne są skierowane do określonej grupy osób – kierowców, którzy poprzez swoje niewłaściwe działanie, poprzez zachowanie, poprzez nie respektowanie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego przekroczyły liczbę maksymalnych punktów karnych (24) i są zobowiązani do odbycia takich kursów – mówiła Renata Rychter, dyrektor Departamentu Transportu Drogowego, Ministerstwo Infrastruktury. – Resort uwzględnil także większość zgłaszanych przez stronę samorządową uwag merytorycznych do projektu rozporządzenia w wprawie kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego dotyczących czasu trwania takiego kursu (21 godzin); możliwości prowadzenia zajęć także w soboty oraz dotyczących merytoryki realizowanych w ramach takiego kursu zajęć – wskazywała dyrektor Rychter.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here